Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Michalak 10.05.2019

Premier: podczas prac w podstolikach pojawiają się bardzo ciekawe pomysły

Premier Mateusz Morawiecki, otwierając trzecią sesję edukacyjnego okrągłego stołu, poinformował, że podczas dotychczasowych obrad zgłoszono wiele interesujących propozycji. - Widzę z prac sprawozdawczych, że pojawiają się bardzo ciekawe pomysły - mówił.
Posłuchaj
  • Premier powiedział, że obrady będą wymagały wielu spotkań. Niektóre zgłoszone propozycje będzie można jednak wdrażać przed zakończeniem obrad (IAR)
  • Wiceminister Maciej Kopeć: rozmowy m.in. o kształceniu i wynagradzaniu nauczycieli (IAR)
Czytaj także

Premier podziękował wszystkim uczestnikom za dotychczasową pracę i ponowił zaproszenie dla związków zawodowych. - Cały czas trzymam drzwi otwarte, zapraszamy te związki zawodowe, które się nie zdecydowały do nas dołączyć, i mam nadzieję, że ta formuła będzie bardzo otwarta - powiedział szef rządu.

Na dzisiejsze posiedzenie nie przybyli przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych i "Solidarności".

Mateusz Morawiecki powiedział, że obrady okrągłego stołu będą wymagały wielu spotkań. Niektóre zgłoszone propozycje będzie można jednak wdrażać przed ich zakończeniem. - Jeżeli będą jakieś cząstkowe wnioski i cząstkowe propozycje opracowane, gotowe i będą miały charakter już przekonsultowany, to myślę, że warto je wdrażać sukcesywnie - wyjaśniał.

Obradom w podstoliku "jakość edukacji" przewodniczy wiceminister edukacji Marzena Machałek, która zapowiedziała, że jednym z głównych poruszanych dziś tematów będzie kwestia autonomii dyrektora szkoły oraz jego przygotowanie i wsparcie. Uczestnicy obrad zajmą się też relacjami dyrektora z samorządem, organem nadzoru i kuratorium. Jak powiedziała wiceminister, zdania w tej kwestii są podzielone: z jednej strony podnoszone jest uzależnienie dyrektora od samorządów, a z drugiej chęć większego wpływu lokalnych władz na wybór oraz ocenę jakości jego pracy.

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć poinformował, że dotychczasowa dyskusja dotyczyła się między innymi kształcenia i wynagradzania nauczycieli. Maciej Kopeć, który przewodzi podstolikowi "nauczyciel w systemie edukacji", mówił, że najczęściej podnoszono sprawę połączenia systemu wynagradzania nauczycieli z jakością ich pracy. Wskazywano też, że dotychczasowa formuła awansu nauczycieli się wyczerpuje i należałoby dokonać w niej istotnych zmian.

Trzecia sesja obrad okrągłego stołu edukacyjnego odbywa się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Sesję plenarną zaplanowano do godz. 13.30, po czym rozpoczną się obrady w podstolikach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że dyskusja będzie miała charakter roboczy i skoncentruje się wokół pięciu tematów: "nauczyciel w systemie edukacji", "jakość edukacji", "nowoczesna szkoła", "uczeń w systemie edukacji" oraz "rodzic w systemie edukacji".


paw/