Logo Polskiego Radia
IAR
Damian Nejman 30.05.2019

Turcja: 74 byłych żołnierzy otrzymało karę dożywocia w związku z puczem z lipca 2016 roku

Sąd w Ankarze skazał 74 byłych żołnierzy na karę dożywocia w związku z próbą obalenia prezydenta Turcji - Recepa Tayyipa Erdogana w lipcu 2016 roku. Jak podaje państwowa agencja Anadolu, powołując się na źródła sądowe, wśród skazanych jest 18 osób z tureckich Sił Powietrznych - dowództwa i pilotów.

W sprawie sądzono 152 osoby. Wobec 56 z 74 skazanych na dożywocie sąd orzekł dodatkowo zaostrzony rygor odbywania kary. Jest wśród nich Ugur Kapan, pilot helikoptera, na pokładzie którego przetransportowano wziętego jako zakładnika ówczesnego szefa sztabu generalnego, obecnie ministra obrony narodowej generała Hulusiego Akara. Pilot otrzmał karę 29-krotnego dożywocia i łącznie wymiar 4 tysięcy lat więzienia.

Na kary do 18 lat więzienia sąd skazał 45 osób. Wobec 31 wydał wyrok uniewinniający.

O zorganizowanie przewrotu w połowie lipca 2016 roku Ankara oskarża mieszkającego w USA islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena. W reakcji na próbę puczu rząd przeprowadził czystkę, która objęła między innymi armię, urzędników, a także dziennikarzy i nauczycieli - w tym akademickich. Pod zarzutem powiązań z Gulenem zatrzymano w sumie około 500 tysięcy osób, a aresztowano prawie 100 tysięcy. Z pracy wyrzucono dziesiątki tysięcy osób. Zatrzymania nadal trwają.

Represje potępiły państwa Zachodu, Unia Europejska oraz organizacje broniące praw człowieka. Jednak według Ankary mają być one sposobem na zapewnienie Turcji bezpieczeństwa narodowego.

Turecki rząd podaje, że w wyniku nieudanego puczu z 15 lipca 2016 roku zginęło 251 osób, a prawie 2200 zostało rannych.

dn