Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Filip Ciszewski 06.08.2019

Jest opinia PKW ws. daty wyborów. Paweł Mucha: nie ma zastrzeżeń

- PKW nie ma zastrzeżeń co do daty 13 października jako terminu wyborów parlamentarnych - przekazał wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha, informując, że do Kancelarii Prezydenta wpłynęła opinia PKW ws. kalendarza wyborczego. 
Posłuchaj
  • Paweł Mucha: w ciągu godzin poznamy decyzję prezydenta (IAR)
Czytaj także

Informację potwierdził też rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. - Opinia Państwowej Komisji Wyborczej do projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów trafiła do Kancelarii Prezydenta. Opinia jest oczywiście pozytywna - powiedział.

Dodał, że teraz prezydent musi oficjalnie ogłosić termin wyborów parlamentarnych. Ma na to czas do 14 sierpnia.

sejm free shutterstock 1200.jpg
Sondaż dla wpolityce.pl: Zjednoczona Prawica zdecydowanym liderem

Spychalski poinformował we wtorek w Radiu RMF FM, że zarządzenie wyborów przez prezydenta "to raczej kwestia godzin, a nie dni".

Krótka kampania

W piątek prezydent poinformował, że wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej o jej opinię w sprawie tej daty. Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy kampania przed wyborami parlamentarnymi powinna być jak najkrótsza, dlatego zaproponował, aby odbyły się one 13 października. 

W trakcie wizyty w Nowym Targu Andrzej Duda tłumaczył, że skrócenie kampanii zmniejszy szansę rozwoju konfliktów politycznych. Dodał, że Polakom zależy na tym, aby spory, które w trakcie kampanii są naturalne, zostały jak najszybciej zakończone.

KW-Lewica-Zandberg-Biedron-1200.jpg
Będzie wspólny komitet wyborczy SLD, Wiosny i Razem - KW Lewica

Na poniedziałkowym posiedzeniu Państwowa Komisja Wyborcza zajęła się opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. 

30 dni przed upływem 4 lat

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 roku. 

Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.

fc