PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 09.08.2019

Samotny triumf Mohorica w Bukowinie Tatrzańskiej. Siwakow zwycięzcą 76. Tour de Pologne

Słoweński kolarz Matej Mohoric z ekipy Bahrain-Merida wygrał ostatni, "królewski" etap 76. edycji Tour de Pologne o długości 153 km Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska. Zwycięzcą "Wyścigu dookoła Polski" został Rosjanin Paweł Siwakow z Team INEOS.
  • O etapie opowiada najlepszy z Polaków - Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe), który zajął 5. miejsce (+1:32) IAR

Bora-Hansgrohe zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej 76. TdP. Polak stracił do zwycięzcy 16 sekund.

W całym wyścigu Siwakow wyprzedził o dwie sekundy Australijczyka Jaia Hindleya (Sunweb) oraz o 12 sekund Włocha Diego Ulissiego (Team Emirates). Majka stracił do zwycięzcy 16 sekund.

76. Tour de Pologne - SERWIS SPECJALNY

Grupa faworytów wyścigu, z Rafałem Majką, ale bez dotychczasowego lidera Duńczyka Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma), dojechała do mety ponad dwie minuty po Mohoricu. Siwakow pilnował, żeby żaden z rywali nie uzyskał przewagi na ostatnich metrach i zapewnił sobie zwycięstwo w wyścigu.

W klasyfikacji górskiej zwyciężył Niemiec Simon Geschke, co było jedyną zdobyczą polskiej drużyny CCC w wyścigu. W sprinterskiej najlepszy był Francuz Marc Sarreau (Groupama-FDJ), najaktywniejszym kolarzem został jego rodak Charles Planet (Novo Nordisk), a najlepszą drużyną – brytyjski Ineos.

Stało się tradycją, że w ostatnim dniu wyścigu (a wcześniej w przedostatnim) odbywa się w Bukowinie Tatrzańskiej Tour de Pologne amatorów. W tym roku część wpisowego zostanie przeznaczona na rehabilitację częściowo sparaliżowanego Ryszarda Szurkowskiego, legendy polskiego kolarstwa. Rywalizowało ponad 2600 zawodników, a 60-kilometrową rundę najszybciej pokonał Adam Wójcik. Wyścig ukończyło 2390, w tym dyrektor TdP Czesław Lang. Wielu amatorów kolarstwa stanęło potem przy trasie królewskiego etapu, aby dopingować zawodowców.

Zacięta walka na ostatnim etapie

Od startu rozgorzała walka o zabranie się do ucieczki. Po kilku nieudanych próbach odskoczyło od peletonu 14 zawodników z dalszych miejsc w klasyfikacji generalnej, wśród nich bohater etapu Mohoric, a także Michał Gołaś (Ineos) i Tomasz Marczyński (Lotto Fix All), który bronił koszulki najlepszego „górala”. Chciał ją zdobyć dla tragicznie zmarłego na trzecim etapie kolegi z drużyny Bjorga Lambrechta.

Marczyński rywalizował o nią z Simonem Geschke. Pierwszą z pięciu premii górskich wygrał Niemiec, na dwóch następnych lepszy był Polak. Czwarta, podwójnie punktowana im. Joachima Halupczoka w Gliczarowie, a potem ostatnia w Rzepiskach padły już łupem Mohorica, który zdecydował się na samotny atak, choć do mety zostało prawie 60 km. Marczyński już na tych premiach się nie liczył, odpadł z czołowej grupy, a Geschke punktował i zabrał mu koszulkę w kolorze magenta.

Kolarze walczący o zwycięstwo w wyścigu pilnowali się wzajemnie. Najbardziej ten układ odpowiadał Siwakowowi, bo przy słabszym dniu Vingegaarda wygrywał wyścig.

Ostatnie kilometry nie zmieniły sytuacji. Siwakow przypieczętował sukces, finiszując na 15. pozycji i mając za plecami najgroźniejszego rywala – Hindleya.

Przed wyścigiem 22-letni Rosjanin był wymieniany w gronie faworytów. W samych superlatywach wyrażał się o nim kolega z drużyny Michał Gołaś. W tym sezonie Siwakow wygrał prestiżowy wyścig etapowy Tour of the Alps (dawniej Giro del Trentino), a w Giro d’Italia był dziewiąty. W Tour de Pologne potwierdził, że jest wielkim kolarskim talentem.

O zmaganiach kolarzy można posłuchać w audycjach sportowych na antenach Polskiego Radia - w jedynkowej "Kronice Sportowej" i "Trzeciej Stronie Medalu" w Programie Trzecim PR.

Ostatni etap TdP liczył 153 km. Zawodnicy rywalizowali o pięć górskich premii – w Rzepiskach (9, 69 i 129 km) oraz w Gliczarowie (46 i 106 km). Ponadto kolarze walczyli o sekundowe bonifikaty w Szaflarach (36 i 97 km) i w Jurgowie (126 km).

Program 76. Tour de Pologne:

1. etap, 3 sierpnia (sobota): Kraków – Kraków (132 km)
2. etap, 4 sierpnia (niedziela): Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)
3. etap, 5 sierpnia (poniedziałek): Stadion Śląski, Chorzów – Zabrze (150,5 km)
4. etap, 6 sierpnia (wtorek): Jaworzno – Śląskie, Kocierz (173 km)
5. etap, 7 sierpnia (środa): Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała (154 km)
6. etap, 8 sierpnia (czwartek): Zakopane – Kościelisko (160 km)
7. etap, 9 sierpnia (piątek): Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (153 km)

Więcej informacji o TdP w specjalnym serwisie >>> 76. Tour de Pologne od startu do mety w Polskim Radiu [SERWIS SPECJALNY]