Logo Polskiego Radia
IAR
Przemysław Goławski 03.09.2019

GIOŚ: powrót do równowagi ekologicznej Wisły może potrwać wiele miesięcy

- Może minąć wiele miesięcy, zanim Wisła wróci do ekologicznej równowagi po awarii warszawskiego rurociągu - powiedziała Agnieszka Borowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Posłuchaj
  • Rzecznik GIOŚ: powrót Wisły do równowagi ekologicznej może potrwać wiele miesięcy (IAR)
Czytaj także

GIOŚ w weekend przeprowadził badania wody Wiśle - w Warszawie, Kazuniu, Wyszogrodzie i przed Płockiem. Na wysokości stolicy stwierdzono przekroczenia norm między innymi temperatury, tlenu, fosforu i azotu


1200_Trzaskowski_PAP_ścieki.jpg
Awaria w "Czajce". R. Trzaskowski: brakuje pięcioletniego przeglądu tunelu

- Mówimy o początku katastrofy ekologicznej. Miejmy nadzieję, że działalność człowieka również spowoduje ograniczenie jej skutków - powiedziała Borowska. Dodała, że skutki będa monitorowane. - Przyroda jest skrzywdzona i musi sobie poradzić z problemem, to się nie skończy w momencie gdy przestaniemy podawać ścieki bytowe do Wisły - wyjaśniła rzeczniczka GIOŚ.

Według Agnieszki Borowskiej jakość wody w Wiśle poprawia się, im dalej na północ od Warszawy.

Nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy nadal doprowadzane są do Wisły, po tym jak awarii uległ rurociąg pod rzeką. Miejskie służby prowadzą ozonowanie tych ścieków, co ma usuwać większość bakterii. Zdaniem Inspektoratu Ochrony Środowiska może to jednak zaszkodzić niektórym organizmom w rzece.

Wojsko skończyło tymczasem budowę mostu pontonowego na Wiśle. W ciągu kilku dni ma na nim zostać zamontowany i uruchomiony zapasowy rurociąg. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa usuwanie awarii głównej instalacji. Warszawski Ratusz poinformował dziś, że przyczyną wycieku najprawdopodobniej był błąd przy montażu rur.

pg