Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Przemysław Goławski 04.09.2019

Holenderski minister oskarża Polskę o niepraworządność. Ministerstwo Sprawiedliwości: posunął się do gróźb

Minister sprawiedliwości Holandii, Sander Dekker, napisał oświadczenie, w którym oskarża Polskę o niepraworządność. Zapowiedział również podjęcie "bliżej nieokreślonych kroków". Zdaniem polskiego resortu sprawiedliwości, polityk "posunął się do gróźb wobec Polski".

Minister Sander Dekker przebywał z wizytą w Warszawie w ubiegłym tygodniu. Spotkał się m.in. z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz z ministrem Zbigniewem Ziobrą. Po powrocie do Holandii na oficjalnych stronach rządowych opublikował oświadczenie, w którym m.in. zapowiada, że z powodu rzekomego nieprzestrzegania przez Polskę praworządności podejmie bliżej nieokreślone kroki wobec naszego kraju. 

"Sędziowie muszą być niezależni. W Polsce znajdują się pod presją. Odwiedzam Panią Gersdorf - prezes Sądu Najwyższego i orędowniczkę rządów prawa w Polsce" - napisał na Twitterze holenderski minister.

Polski resort sprawiedliwości odpowiedział, że informacje przyjął "ze zdumieniem i dezaprobatą". "Oświadczenie ministra S. Dekkera mija się z prawdą, jest politycznym manifestem wpisującym się w kampanię wyborczą" - wskazał resort sprawiedliwości w oświadczeniu nawiązującym do wizyty holenderskiego ministra.

Dekker zadeklarował działania na szczeblu europejskim, a także wspieranie opozycji i "ośrodków krytycznych" wobec przeprowadzanych w Polsce reform wymiaru sprawiedliwości.

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości oświadczenie holenderskiego ministra narusza przyjęte w dyplomacji dobre i powszechne standardy rzetelnego informowania o treści odbytych spotkań i przeprowadzonych rozmów". W oświadczeniu polskiego resortu czytamy, że w rozmowie z ministrem Zbigniewem Ziobrą Sander Dekker wyrażał wyłącznie oceny o charakterze ogólnym.

"(Sander Dekker) nie był w stanie wymienić żadnej europejskiej normy, którą aktualnie obowiązujące polskie prawo mogłoby naruszać. Kilkukrotnie proszony przez stronę polską o wskazanie przykładów takich regulacji, ostatecznie wskazał, że kwestionuje całokształt polskich rozwiązań prawnych. Minister zwrócił uwagę, że w demokratycznej Europie musimy używać uzasadnień poglądów prawnych, charakteryzujących się innym poziomem i standardem niż te, do których przyzwyczaiły nas czasy realnego socjalizmu" - informuje MS.

ziobro 1200 pap.jpg
Zbigniew Ziobro ws. hejtowania sędziów: natychmiast wyciągnąłem konsekwencje

Równość w UE

"Minister Zbigniew Ziobro jednoznacznie wskazał wobec holenderskiego gościa, że Polska jest równoprawnym członkiem Unii Europejskiej i – w dyskusji dotyczącej organizacji wymiaru sprawiedliwości - nie może być traktowana gorzej, niż inne państwa członkowskie. Oświadczył, że jedną z podstaw praworządności jest równość państw Unii Europejskiej wobec prawa UE oraz wobec instytucji UE. W tym kontekście Minister Zbigniew Ziobro gotów był na dyskusję o rozwiązaniach ustrojowych dotyczących sądownictwa zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej, np. w Niemczech - gdzie sędziowie wybierani są przez czynnik polityczny. Minister Zbigniew Ziobro wskazał, że celem wprowadzonych w Polsce zmian jest demokratyzacja systemu wyboru sędziów na wzór innego kraju europejskiego – Hiszpanii. Minister Dekker nie potrafił odpowiedzieć, dlaczego niemieckim obywatelom wolno poprzez demokratyczne wybory wpływać na skład personalny niemieckich sądów, a polscy obywatele mieliby być tego prawa pozbawieni" - czytamy w oświadczeniu polskiego resortu.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "z ubolewaniem przyjmuje, że w odpowiedzi na otwartość Polski do dyskusji na temat przyjętych rozwiązań prawnych w przestrzeni publicznej pojawiły się - w następstwie komunikatu strony holenderskiej - nieprawdziwe informacje na temat przebiegu spotkania".

"Dobra i owocna współpraca zawsze wymaga wzajemnego szacunku oraz spokojnego, rzeczowego dialogu. Z przykrością należy stwierdzić, że komunikat strony holenderskiej powyższemu nie sprzyja" - podkreśliło Ministerstwo Sprawiedliwości.

pg