Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 14.06.2010

Koniec KRRiT. PSL pokrzyżuje szyki PO?

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ma nadzieję, że jeszcze w lipcu Sejm przystąpi do drugiego czytania tak zwanej małej nowelizacji ustawy medialnej. Zakłada ona zmiany w radach nadzorczych mediów publicznych.
Posłuchaj
  • Grzegorz Napieralski
  • Waldemar Pawlak
  • Bronislaw Komorowski
Czytaj także

Bronisław Komorowski powiedział w Poznaniu, że nowelizacja jest obecnie w sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Wyraził też nadzieję, że przed następnym - lipcowym - posiedzeniem, sprawozdanie komisji wpłynie do Sejmu i zostanie poddane drugiemu czytaniu.To z kolei otworzy szybką drogę do trzeciego czytania i uchwalenia ustawy.

Mała nowelizacja zakłada, że kandydatów do rad nadzorczych mediów będą wybierali między innymi przedstawiciele uczelni wyższych, wyselekcjonowani w procesie konkursu.

Marszałek powtórzył też, że jeszcze w poniedziałek podejmie decyzję w sprawie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wcześniej zapowiadał, że podobnie jak Sejm i Senat - odrzuci sprawozdanie. I w poniedziałek sugerował , że taka właśnie będzie jego decyzja. " Zamierzam dzisiaj to stanowisko zająć, właśnie w duchu poparcia i Senatu i Sejmu " - powiedział . Jak uzasadniał, ku takiemu krokowi skłania go między innymi sytuacja w Telewizji Polskiej.

Od czasu publikacji decyzji parlamentu i prezydenta w Dzienniku Ustaw, pozostanie 21 dni na zgłaszanie kandydatów do nowej Krajowej Rady.

"Nie damy się drugi raz wprowadzić w manipulacyjne zachowania"

Prezes PSL Waldemar Pawlak zapowiedział, że Ludowcy nie poprą małej nowelizacji ustawy medialnej, która ma skrócić kadencję zarządów i rad nadzorczych w mediach publicznych. Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki potrzebne jest poważne podejście do mediów publicznych i przygotowanie kompleksowej ustawy, która zagwarantuje, że media publiczne będą dobrze wypełniały swoją rolę.

Lider SLD Grzegorz Napieralski zaapelował do Bronisława Komorowskiego, by skierował pod obrady Sejmu przygotowany przez środowiska twórcze projekt ustawy medialnej. Grzegorz Napieralski podkreślił w Krakowie, że głęboko wierzy w możliwość wprowadzenia pozytywnych zmian w mediach publicznych.

Grzegorz Napieralski dodał, że politycy powinni ponad podziałami zająć się sytuacją mediów publicznych i ich odbudową. Zaapelował, by odsunąć te media od polityki. Jak dodał, szanse na to daje właśnie ustawa twórców.

Twórcy chcą między innymi likwidacji abonamentu. Zamiast niego płacący podatek PIT i CIT mieliby razem z nim wnosić tak zwaną opłatę audiowizualną w wysokości ośmiu złotych miesięcznie. Dzisiejsze zarządy i rady nadzorcze publicznej telewizji i radia miałaby zastąpić rada mediów publicznych, wybierana przez Komitet Obywatelski.

kh,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)