Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 09.06.2010

Sejm o KRRiT. Poseł dziękuje Polskiemu Radiu

Sejm dyskutuje nad sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Posłowie mają zdecydować o przyjęciu lub odrzuceniu sprawozdania Rady za rok 2009.
Sejm o KRRiT. Poseł dziękuje Polskiemu Radiufot. east news


Platforma Obywatelska jest za odrzuceniem sprawozdania. Iwona Śledzińska-Katarasińska argumentowała w imieniu swojego klubu, że to właśnie Krajowa Rada ponosi odpowiedzialność za złą sytuacja mediów publicznych. Posłanka przypomniała, że w ciągu 4 lat dwukrotnie dokonano wyboru rad nadzorczych.

Klub parlamentarny PiS będzie głosował za przyjęciem sprawozdania. Robert Kołakowski z PiS podkreślał, że Krajowa Rada dobrze realizuje swoje zadania. Zdaniem posła nie przedstawiono żadnego merytorycznego argumentu przeciwko działaniom rady, za to powtarzano zdania o upolitycznieniu mediów publicznych.

Lewica nie chce przyjąć sprawozdania Rady. Poseł Jerzy Wenderlich przyznał, że sprawozdanie jest dobrze przygotowane merytorycznie, ale wpływ polityki na media cały czas istnieje.

Przeciwko przyjęciu przez Sejm sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zagłosuje również PSL. Poseł Ludowców Tadeusz Sławecki zarzucił części mediów publicznych upolitycznienie. Jego zdaniem dotyczy ono zarówno stacji ogólnopolskich jak i regionalnych. Ocenił, że telewizja publiczna pełni służalczą rolę wobec ugrupowań, posiadających wpływy w KRRiT czy zarządach mediów.

Poseł Sławecki podziękował Polskiemu Radiu za zachowanie pluralizmu. Podkreślił, że mimo mniejszych wpływów, Radio staro się zachować wysoki poziom, co widać w audycjach publicystycznych.

Wcześniej sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odrzucił Senat. Jeśli także Sejm odrzuci sprawozdanie, a nie sprzeciwi się temu pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu, w ciągu dwóch tygodni KRRiT zostanie rozwiązana.