Logo Polskiego Radia
PAP
Bartłomiej Bitner 23.09.2019

500+ dla osób niesamodzielnych. Od października wnioski online

- Na początku października wnioski o tzw. świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych będzie można złożyć także przez internet - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że do ZUS wpłynęło już ponad 100 tys. wniosków o świadczenie, złożonych w formie papierowej.

ZUS przypomina, że rozpatrywanie wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych – zgodnie z przepisami ustawy – rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Na początku września ZUS udostępnił formularz wniosku o świadczenie. Jak poinformował Wojciech Andrusiewicz, do tej pory wpłynęło już 109 tys. wniosków, złożonych w formie papierowej.

rodzina 500+.jpg
Można już składać wnioski o 500+ dla osób niesamodzielnych

"Stworzyliśmy stanowiska specjalnych doradców"

Rzecznik zapewnił, że na początku października wnioski będzie można złożyć także przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dodał, że do wniosku będzie można dołączyć załączniki z dokumentacją potwierdzającą prawo do świadczenia. - Obecnie kończymy pracę nad tym rozwiązaniem - powiedział.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że udostępnianie wniosku elektronicznego to kolejny krok w stronę tych osób, których sytuacja życiowa z racji niesamodzielności jest trudna.

- Świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych skierowane jest do szczególnej grupy osób. Stąd tak bardzo staramy się, by wnioskowanie o świadczenie było jak najmniej uciążliwe. Wiedząc jak duże jest zainteresowanie świadczeniem, stworzyliśmy stanowiska specjalnych doradców, a wniosek udostępniliśmy na miesiąc przed wejściem w życie przepisów - powiedziała prezes ZUS.

Co potrzebne do świadczenia

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

bb