Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 24.09.2019

Rada Ministrów zajmuje się projektem budżetu na 2020 rok

Ruszyło posiedzenie rządu, na którym omawiany będzie projekt budżetu Polski na 2020 roku. Rada Ministrów zajmie się też Strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2020-2023.
Posłuchaj
  • Jacek Sasin: jeśli wygramy, to jedną z pierwszych ustaw będzie wprowadzenie na stałe 13. emerytury (Jedynka)
Czytaj także
  • Rząd zajmuje się dziś projektem budżetu na 2020 rok
  • Najważniejszym założeniem proponowanej ustawy jest brak deficytu przy dochodach rzędu 429,5 mld zł
  • Założenie inflacyjne w 2020 roku to 2,5 proc.
  • Na tapecie rządu także m.in. plany zdigitalizowania komunikacji Polaków z urzędami, strategia poprawy transportu zbiorowego, oraz zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości

W zaakceptowanym wstępnie przez rząd pod koniec sierpnia br. projekcie budżetu na przyszły rok zaplanowano dochody i wydatki w wysokości 429,5 mld zł, co oznacza, że ma nie być deficytu. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii unijnej) założono na poziomie 0,3 proc. PKB.

kwiecinski 1200 pap.jpg
Jerzy Kwieciński: we wtorek powinniśmy przyjąć projekt budżetu na 2020 r.

Założenia co do PKB

Resort finansów opracowując projekt przyjął, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc., inflacja wyniesie 2,5 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent wzrośnie nominalnie o 6,3 proc., a konsumpcja prywatna będzie wyższa nominalnie o 6,4 proc.

Wicepremier Jacek Sasin mówił w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce, że w budżecie na pewno znajdą się też pieniądze na realizowane i zapowiadane projekty społeczne rządu, w tym na wprowadzenie na stałe 13. emerytury.

Ministrowie zajmą się też projektem nowelizacji programu rozwoju Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP) na l.2019-2022. Jego celem jest dostarczenie społeczeństwu wysokiej jakości elektronicznych usług publicznych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowa strona GOV.PL. Obywatel będzie miał wszystkie e-usługi w jednym miejscu

Według Ministerstwa Cyfryzacji, Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP) to "strategiczny dokument określający działania polskiego rządu zmierzające do rozwoju polskiej administracji publicznej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii cyfrowych, a w efekcie - usprawnienia funkcjonowania państwa oraz m.in. stworzenia warunków, które ułatwiają obywatelom komunikację z administracją publiczną".

Elektroniczna komunikacja z urzędem, plany transportowe

Rząd zajmie się też projektem dotyczącym całkowitego zelektronizowania komunikacji między państwem a obywatelami i firmami. Resort cyfryzacji, który przygotował projekt ustawy o elektronizacji doręczeń, zaznacza, że podstawową formą korespondencji podmiotów publicznych z obywatelami i podmiotami niepublicznymi jest nadal tradycyjny list polecony, dotychczasowe próby przejścia na elektroniczną komunikację obywateli z urzędami nie odniosły sukcesu, a wykorzystanie ePUAP jest "niesatysfakcjonujące".

adamczyk andrzej 1200.jpg
Andrzej Adamczyk: samorządy z dużym rządowym wsparciem na przebudowę dróg lokalnych

Rząd zajmie się również Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku. Przewiduje ona zwiększenie dostępności transportowej przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu i poprawie efektywności całego sektora.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Andrzej Bittel: gruntownie modernizujemy polską kolej i tworzymy nowe połączenia

Polityka transportowa przedstawiona w strategii zakłada między innymi poprawę sposobu organizacji i zarządzania systemem transportowym, poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu oraz przewożonych towarów, ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko i poprawę efektywności wykorzystania publicznych środków na przedsięwzięcia transportowe.

Ustawy zmieniane w trosce o dzieci

Rząd omówi także projekt zmian w ustawach o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Celem noweli jest usprawnienie systemu poboru opłaty z tytułu reklam napojów alkoholowych. Wpływy z opłaty zasilają Fundusz Zajęć Sportowych dla Uczniów.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, inny podmiot otrzymuje należną opłatę, a inny deklarację miesięczną dotyczącą tej opłaty. Po zmianie przepisów, opłata ma być wnoszona w ślad za przekazywaną deklaracją na rachunek właściwego urzędu skarbowego.


mbl