PolskieRadio 24
Aneta Hołówek 01.10.2019

PŚ siatkarzy: Tunezja tylko rozgrzała biało-czerwonych na starcie turnieju. Trzeci set do 12!

Polscy siatkarze w japońskiej Fukuoce rozpoczęli występy w tegorocznej edycji Pucharu Świata. Biało-czerwoni w meczu otwarcia tej bardzo intensywnej imprezy pokonali 3:0 reprezentację Tunezji. W kolejnym meczu, już w środę, Polacy zagrają z Japonią.
  • Reprezentacja polskich siatkarzy nie ma chwili wytchnienia. Po zdobyciu brązowego medalu podczas siatkarskich mistrzostw Europy biało-czerwoni we wtorek rozpoczęła w Japonii rywalizację w Pucharze Świata
  • Podopieczni Vitala Heynena w Azji zagrają aż jedenaście spotkań w dwa tygodnie
  • W PŚ weźmie udział 12 zespołów: Japonia, Polska, Argentyna, Brazylia, Stany Zjednoczone, Kanada, Włochy, Rosja, Iran, Australia, Egipt i Tunezja
  • Rywalizacja toczy się systemem "każdy z każdym"

PUCHAR ŚWIATA SIATKARZY - TERMINARZ

W składzie na meczu z Tunezją znaleźli się Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek (pełniący funkcję kapitana), Grzegorz Łomacz, Bartosz Kwolek, Marcin Janusz, Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak, Michał Szalacha, Piotr Łukasik, Bartłomiej Lemański, Rafał Szymura, Norbert Huber.

Na parkiecie jako pierwsi pojawili się Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kwolek, Bartłomiej Lemański, Norbert Huber, Jakub Popiwczak, Rafał Szymura. Gotowy do gry był Bartosz Kurek, ale trener Heynen nie zdecydował się na wsparcie naszego atakującego.

Starcie biało-czerwonych rozpoczęło się bez żadnych niespodzianek - podopieczni Vitala Heynena grali swoje i wyraźnie dominowali nad zespołem z Afryki. Dobra jakość ataku, pozwoliła naszym siatkarzom na szybkie zamknięcie pierwszego seta (25:16).

W drugiej odsłonie Polacy musieli gonić wynik, a Tunezyjczycy poprawili swoją grę na siatce, co praktycznie do końca pozwoliło im utrzymać prowadzenie. Problem techniczny z antenką i dłuższa przerwa z nim związana wybiły zespół z Afryki z rytmu. Rywale zaczęli popełniać proste błędy, a podopieczni Vitala Heynena wykorzystali to bezlitośnie. Po raz pierwszy dogoniliśmy Tunezję przy stanie 21:21, a potem w ostatnich akcjach seta dokończyliśmy dzieła.

Trzecia partia w pełni należała do reprezentacji Polski, która pozwoliła rywalom zapisać na swoim koncie zaledwie 12 punktów.

Dobre spotkanie rozegrał debiutujący w kadrze Rafał Szymura, który skończył blisko 70-procent swoich ataków, a także nasi środkowi - Huber i Lemański - których bardzo często wybierał Grzegorz Łomacz.

Polacy po raz kolejny zagrali jako kolektyw, dzięki czemu nie przedłużali nie potrzebnie spotkania ze słabszym rywalem i zaoszczędzili siły na jutrzejsze starcie z Japonią.

Mecz Polaków z Tunezyjczykami rozpoczął się z półgodzinnym opóźnieniem w związku z pięciosetowym meczem Argentyny i Stanów Zjednoczonych. Mimo że Amerykanie grali swoim podstawowym składem, a Argentyńczycy bez gwiazd, to właśnie gracze z Ameryki Południowej wygrali spotkanie.

Zwraca uwagę również sensacyjne zwycięstwo Japonii nad Włochami 3:0, ale Italia wystąpiła bez kilku swoich gwiazd.

Wyniki 1. kolejki:
Polska - Tunezja 3:0 (25:16, 25:23, 25:12)
Australia - Egipt 1:3 (22:25, 25:21, 23:25, 18:25)
USA - Argentyna 2:3 (21:25, 20:25, 25:19, 25:21, 12:15)
Rosja - Iran 3:1 (25:21, 25:18, 24:26, 25:22)
Brazylia - Kanada 3:0 (25:14, 25:22, 25:14)
Japonia - Włochy 3:0 (25:17, 25:19, 25:21)

W środę kolejny mecz. Biało- czerwoni o godzinie 12.20 zmierzą się z gospodarzami Pucharu Świata, Japonią.

Polska - Tunezja 3:0 (25:16, 25:23, 25:12)

Polska: Grzegorz Łomacz, Bartłomiej Lemański, Łukasz Kaczmarek, Rafał Szymura, Bartosz Kwolek, Norbert Huber i Jakub Popiwczak (libero) oraz Piotr Łukasik, Marcin Janusz, Tomasz Fornal, Michał Szalacha.

Tunezja: Khaled Ben Slimene, Mohamed Ali Ben Othmen Miladi, Hamza Nagga, Ismail Moalla, Selim Mbareki, Mohamed Ayech i Saddem Hmissi (libero) oraz Ali Bongui, Nabil Miladi.

3. SET

25:12 - Nasz przyjmujący Tomasz Fornal pojawił się w końcówce spotkania i to on atakiem kończy mecz

16:8 - Naga wrócił pod siatkę, ale to nieudany powrót, atakuje w aut

13:8 - rywale atakują w aut, ale sprawdzają, są pewni, że piłka dotknęła polskiego bloku... ale nie mają racji

10:7 - Rywale zagrywają w aut

8:6 - efektowna kiwka Polaków

7:6 - B.Ali łapie rytm, zdobywa kolejny punkt dla Tunezji z ataku

6:5 - pierwszy nieudany atak Lemańskiego, wcześniej osiem razy jego ataki kończyły się punktem dla biało-czerwonych

19:21 - błąd w ataku rywali, Naga uderza w antenkę ... długo trwała jej naprawa

17:21 - niegroźna zagrywka Kwolka przyjęta bez problemu i rywale wyprowadzają atak

13:14 - Łukasik z Lemańskim blokują

12:14 - fatalne przyjęcie zagrywki przez Polaków, była piłka przechodząca, ale rywale atakują z pierwszej piłki w aut

11:13 - Kwolek zagrywa w aut

10:12 - autowy atak rywali na lewym skrzydle

9:12 - Huber atakuje i mamy punkt

8:12 - Norbert Huber wpada w siatkę

8:11 - Tunezyjczycy zagrywają w aut

7:11 - Naga, po raz kolejny obija nasz blok

7:10 - kolejny kontratak rywali, Vital Heynen prosi o czas, bo coś się po naszej stronie zacięło

7:9 - po długiej akcji, najdłużej jak na razie, blokujemy na aut

7:8 - Tunezyjczycy zagrywają w siatkę

6:8 - przerwa techniczna

5:7 - świetna obrona Polaków, Łomacz przebiegł na stronę rywali, przebijamy piłkę na stronę rywali, oni atakują, ale zdobywamy punkt blokiem

18:13 - atak Łukasza Kaczmarka w aut

16:10 - podczas zakończonych dwa dni temu mistrzostw Europy nie było przerw technicznych po ósmym i szesnastym punkcie, na Pucharze Świata wracamy do tej tradycji

15:10 - kolejny punkt dla rywali, zgubiliśmy się po chytrej zagrywce

15:9 - bardzo długa akcja, tym razem punkt dla Tunezji

14:6 - efektowna kiwka Norberta Hubera

12:6 - Kaczmarek z prawego skrzydła obija blok Tunezji

10:6 - po raz pierwszy atakujemy z krótkiej, atak kończy Bartłomiej Lemański (217 cm wzrostu)

9:6 - tym razem niezbyt udany blok naszych reprezentantów

6:4 - efektowna wystawa Łomacza, Kaczmarek kończy atakiem

5:4 - udany atak rywali

5:3 - rywale mylą się na zagrywce

4:2 - as serwisowy Bartka Kwolka

2:2 - Bartosz Kwolek obił blok rywali

1:0 - Polacy zaczynają w oryginalnym składzie, tak jeszcze Vital Heynen nie zestawił naszej drużyny. Bartosz Kurek, który powraca do reprezentacji, zaczyna na ławce

Mecz miał rozpocząć się o godzinie 8.00, ale wcześniejsze spotkanie USA - Argentyna zakończyło się w tie-breaku i mecz biało-czerwonych zaczął się później. Amerykanie i Argentyńczycy stoczyli zaciętą walkę, wygrali 3:2 siatkarze z Ameryki Południowej.

Z Tunezją biało-czerwoni spotkali się w pierwszym meczu poprzedniej edycji Pucharu Świata. Wygrali 3:0 i tylko w jednym secie pozwolili rywalom dobrnąć do granicy 20 punktów.

***

W Kraju Kwitnącej Wiśni Polaków czeka teraz 11 spotkań w 15 dni. Przystępują do tego wyczerpującego turnieju niemal z marszu - w sobotę wywalczyli brązowy medal w mistrzostwach Europy. Z powodu intensywnego kalendarza trener Vital Heynen na PŚ zabrał 24 zawodników - 12 z nich to uczestnicy ME (z tego grona z udziału w japońskiej imprezie zrezygnowali Piotr Nowakowski i Dawid Konarski), a drugą połowę stanowią gracze, którzy dotarli do Azji w weekend z Warszawy wspieranie przez trenera Jakuba Bednaruka.

W pierwszych spotkaniach PŚ mają brać udział siatkarze z tej drugiej grupy. Jest w niej wielu młodych zawodników, ale także m.in. Bartosz Kurek. Najbardziej wartościowy zawodnik (MVP) mistrzostw świata 2018 zaliczy tym samym pierwszy w sezonie występ w drużynie narodowej. Z wcześniejszych turniejów wyeliminowała go kwietniowa operacja kręgosłupa i późniejsza rehabilitacja.

Po raz pierwszy od 30 lat rywalizacja w PŚ nie daje możliwości wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej. Biało-czerwoni mają już jednak "bilety" na igrzyska, awans do Tokio wywalczyli w sierpniu w  turnieju kwalifikacyjnym w Trójmieście.

ME SIATKARZY - SERWIS

Kadra polskich siatkarzy na Puchar Świata w Japonii:

Przyjmujący: Tomasz Fornal – Jastrzębski Węgiel, Bartosz Kwolek – ONICO Warszawa, Piotr Łukasik – ONICO Warszawa, Rafał Szymura - GKS GieKsa Katowice, Michał Kubiak – Panasonic Panthers Hirakata (Japonia), Wilfredo Leon Venero - Sir Safety Perugia (Włochy), Artur Szalpuk – PGE Skra Bełchatów SA, Aleksander Śliwka – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Środkowi: Norbert Huber – PGE Skra Bełchatów, Bartłomiej Lemański - Asseco Resovia Rzeszów, Michał Szalacha – Jastrzębski Węgiel, Mateusz Bieniek – Cucine Lube Civitanova, Karol Kłos – PGE Skra Bełchatów, Jakub Kochanowski - PGE Skra Bełchatów

Rozgrywający: Marcin Janusz – Trefl Gdańsk, Grzegorz Łomacz – PGE Skra Bełchatów, Fabian Drzyzga – Lokomotiw Nowosybirsk (Rosja), Marcin Komenda – Asseco Resovia Rzeszów

Atakujący: Łukasz Kaczmarek – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Bartosz Kurek – Vero Volley Monza, Maciej Muzaj – Gazprom-Jurga Surgut

Libero: Jakub Popiwczak – Jastrzębski Węgiel Jastrzębie-Zdrój, Damian Wojtaszek – ONICO Warszawa, Paweł Zatorski – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle