Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 22.10.2019

Japonia: intronizacja cesarza Naruhito. "Przysięgam, że wywiążę się z moich obowiązków"

Cesarz Japonii Naruhito formalnie ogłosił we wtorek światu swoje wstąpienie na tron i ślubował wypełniać zapisaną w konstytucji rolę symbolu państwa. W uroczystości w Pałacu Cesarskim w Tokio wzięło udział ok. 2 tys. dostojników z prawie 190 krajów.

- Przysięgam, że będę postępował zgodnie z konstytucją i wywiążę się z moich obowiązków jako symbolu państwa i jedności narodu - oświadczył 59-letni Naruhito z 6,5-metrowego cesarskiego tronu Takamikura.

Czytaj więcej
tokio zima 1200.jpg
Kontrasty współczesnej Japonii

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Japonia. Kraj o historii pełnej paradoksów

- Żywię nadzieję, że Japonia będzie się dalej rozwijać i przyczyniać do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej - podkreślił cesarz, ubrany w tradycyjną ciemnopomarańczową szatę Korozen no goho, której krój według agencji Kyodo pochodzi z IX wieku.

Naruhito jest pierwszym japońskim cesarzem urodzonym po II wojnie światowej i pierwszym wychowanym wyłącznie przez rodziców. Rozpoczął swoje panowanie w maju, po abdykacji swego ojca Akihito, który obawiał się, że zaawansowany wiek utrudni mu wykonywanie funkcji. Była to pierwsza abdykacja w Japonii od ponad 200 lat.

Tajfun Hagibis

Ceremonie skomplikował tajfun Hagibis, który przeszedł niedawno nad Japonią, zabijając co najmniej 80 osób, a także padający we wtorek ulewny deszcz. Planowany na ten dzień uroczysty pochód ulicami Tokio został przełożony na listopad w związku z akcją usuwania szkód wywołanych przez tajfun.

Czytaj więcej
mid-epa07919532_2.jpg
Tragedia w Japonii. Wzrosła liczba ofiar tajfunu, tysiące ludzi opuściło domy

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Japonia po uderzeniu tajfunu Hagibis. Rośnie liczba ofiar i rannych

Cesarz rozpoczął wtorkowe uroczystości od przekazania informacji o swojej intronizacji przodkom w jednym z trzech sanktuariów cesarskich na terenie kompleksu pałacowego.

Główna ceremonia odbyła się w Matsu-no-Ma, Sosnowej Komnacie, najbardziej prestiżowym pomieszczeniu pałacu. Siedzący na tronie Takamikura cesarz miał przy sobie starożytny miecz i klejnot, które razem z lustrem Yata-no-Kagami stanowią trzy święte skarby i insygnia władzy cesarskiej w Japonii. Na mniejszym tronie Michodai siedziała cesarzowa Masako ubrana w wielowarstwowe kimono.

Symbol narodu

Premier Japonii Shinzo Abe wygłosił mowę gratulacyjną, w której zapowiedział "największe wysiłki na rzecz stworzenia pokojowej, świetlanej i pełnej nadziei przyszłości dla Japonii", po czym zebrani trzykrotnie wznieśli okrzyk "banzai", życząc cesarzowi długowieczności. Wśród obecnych gości byli następca brytyjskiego tronu książę Karol, amerykańska minister transportu Elaine Chao i przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi.

Z okazji intronizacji na wtorkowy wieczór zaplanowano dworski bankiet, a w środę po południu para cesarska przyjmie zagranicznych arystokratów na herbacie.

Czytaj więcej
polskieradio_tokio-1200.jpg
Japońska gospodarka zaskakuje. Miała się kurczyć, a się rozwija

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Reiwa". Japońskie marzenia o porządku i harmonii

Ojciec Naruhito był pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną, pacyfistyczną konstytucję Japonii, która określa jego rolę jako symbol narodu. Poprzedni cesarz Hirohito, w imię którego japońskie wojsko walczyło w II wojnie światowej, uznawany był jeszcze za żyjące bóstwo.

Cesarz Japonii nie ma obecnie władzy politycznej.

jp