Jakub Pogorzelski 03.11.2019

WTA Finals: liderka rankingu lepsza w finale. Świetne zakończenie sezonu Australijki

Triumfatorka tegorocznego French Open, liderka światowego rankingu Ashleigh Barty wygrała prestiżowy turniej WTA Finals w Shenzhen. W finale Australijka pokonała Elinę Switolinę 6:4, 6:3.
  • Jest pierwszą Australijką od 1976 roku, która triumfowała w tych zawodach
  • Po raz ostatni jej rodaczka odniosła zwycięstwo w kończącej sezon imprezie 43 lata temu i była nią Evonne Goolagong Cawley
  • Za zwycięstwo liderka światowego rankingu otrzyma czek w wysokości 4,4 mln dolarów

Mecz trwał 88 minut. W pierwszym secie do jedynego przełamania serwisu doszło w dziesiątym gemie.  Kolejna partia przyniosła wiele zwrotów akcji, jednak Barty wygrała głównie dzięki lepszej statystyce zagrań kończących (11-2).

To najlepszy w karierze rok Barty. Jest szóstą tenisistką w historii, która w swoim debiucie wygrała WTA Finals. Wcześniej dokonały tego Chris Evert (1972, pierwsza edycja imprezy), Evonne Goolagong (1974), Serena Williams (2001), Petra Kvitova (2011) i Dominika Cibulkova (2016).

Wcześniej w 2019 roku udało jej się triumfować w wielkoszlemowym French Open oraz turniejach w Miami i Birmingham. Była w sumie w sześciu finałach.

Z kolei Switolina wystąpiła w finale po raz pierwszy od roku. W US Open i Wimbledonie docierała do półfinałów.

>>> WTA Finals: Switolina w drodze do obrony tytułu. Ukrainka awansowała do finału

W grze podwójnej tytuł obronił węgiersko-francuski duet Timea Babos i Kristina Mladenovic. W finale pokonały tajwańsko-czeską parę Su-Wei Hsieh, Barbora Strycova 6:1, 6:3.

Tegoroczna edycja, z pulą nagród 14 mln dolarów, po raz pierwszy odbyła się w chińskim Shenzhen. Gościem imprezy była m.in. Agnieszka Radwańska, triumfatorka z 2015 roku.