Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Bartłomiej Bitner 07.11.2019

Premier: bez pamięci trudno sobie wyobrazić dumny naród

Abp Marek Jędraszewski został pierwszym laureatem nagrody "Strażnik Wartości", a dramaturg Wojciech Tomczyk, PLL LOT oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu otrzymali nagrody "Strażnik Pamięci". Galę uświetnił premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że pamięć jest rzeczą niezbędną dla funkcjonowania narodów.
Posłuchaj
  • Mateusz Morawiecki: pamięć jest niezbędna dla funkcjonowania narodów (IAR)
  • Mateusz Morawiecki: wszyscy strażnicy pamięci są także tymi, którzy walczą o lepszą przyszłość (IAR)
Czytaj także

Laureatem przyznanej po raz pierwszy Międzynarodowej Nagrody Instytutu Wacława Felczaka "Strażnik Wartości - CUSTOS VIRTUTUM" został arcybiskup Marek Jędraszewski.

Morawiecki 1200 pap.jpg
Premier w Ciechanowie: program PiS na kolejne lata to wielkie cele dla Polski

Laureatem nagrody "Strażnik Pamięci" w kategorii "mecenas" zostały Polskie Linie Lotnicze LOT. Jako "instytucję" nagrodzono Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, a w kategorii "twórca" nagrodę wręczono dramaturgowi, scenarzyście i felietoniście Wojciechowi Tomczykowi za "odwagę mówienia rzeczy najważniejszych".

"Pamięć jest ważniejsza od nawet najpiękniejszych eksponatów"

Galę "Strażnik Pamięci 2019" w Warszawie wizytą uświetnił premier Mateusz Morawiecki. - Pamięć jest rzeczywiście rzeczą niezbędną dla funkcjonowania narodów. Pamięć jest ważniejsza od nawet najpiękniejszych eksponatów, które trzymamy w naszych muzeach, gablotach - mówił szef rządu.

- Bez pamięci trudno sobie wyobrazić silny naród, naród pewny swojej przyszłości, dumny, który śmiało patrzy w przyszłość. Dlatego wszelkie inicjatywy, które zmierzają do odbudowy pamięci, są niezwykle cenne - dodał Mateusz Morawiecki.

Prezydent: życzę, by laureaci umacniali miłość do ojczyzny

Podczas gali prezydencki minister Adam Kwiatkowski odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa wskazywała, że w ostatnich dekadach w Polsce toczyło się wiele dyskusji o znaczeniu dziejów ojczystych dla naszego narodu, o nauczaniu historii w szkołach, o polityce historycznej państwa polskiego i przybliżaniu naszego dziedzictwa innym narodom.

"Ta nagroda zwraca jednak uwagę na coś jeszcze bardziej fundamentalnego: na warunki, których spełnienie jest koniecznie, by historia miała szansę trwać i być przekazywana" - ocenił Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent - wskazują je trzy kategorie lauru: twórca, instytucja, mecenas.

"Ze współdziałania tych trzech czynników rodzą się cenne przedsięwzięcia. Dzięki nim, pamięć może przetrwać nawet czasy zniewolenia, jak wiemy z doświadczeń ostatnich dwóch wieków. Dzięki nim też obserwujemy obecnie wielkie ożywienie zainteresowania historią, która dla pokoleń wyrosłych już w wolnej Polsce jest źródłem dumy i skarbnicą wzorców postaw patriotycznych" - napisał prezydent.

W liście prezydent życzył, by nagroda Strażnik Pamięci i jej laureaci nadal przyczyniali się do "umacniania tego, co dla narodu najważniejsze - miłości ojczyzny, wierności etosowi Rzeczpospolitej i czci dla zasług naszych przodków i poprzedników".

Trzy kategorie

Na warszawskim Zamku Królewskim trwa gala wręczenia nagród "Strażnik pamięci 2019". To inicjatywa tygodnika "Do Rzeczy", który nagradza osoby i instytucje w sposób szczególny dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.

Doroczne nagrody tygodnika "Do Rzeczy" nazwane "Strażnik pamięci" są przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii "Twórca" wyróżnienie otrzymuje osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii "Instytucja" tytuł Strażnika Pamięci przyznawany jest muzeom, stowarzyszeniom, fundacjom oraz organizacjom - które zostały powołane lub w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii "Mecenas" nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, w szczególny sposób materialnie wspierający dbałość o pamięć historyczną.

bb