Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 06.07.2010

Pawlak: PO powinno pohamować apetyt na media

Waldemar Pawlak uważa, że Platforma Obywatelska nie powinna dążyć do całkowitej dominacji w mediach.
Waldemar PawlakWaldemar Pawlak

Szef PSL dodaje, że PO powinna pohamować swoje apetyty odnośnie nadawców publicznych.

Gość Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił, że cztery ugrupowania parlamentarne powinny przyjrzeć się projektowi zgłoszonemu przez twórców.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zwrócił uwagę, że media publiczne są miejscem, w którym można spotkać się z kulturą w jej niekomercyjnym wymiarze. Waldemar Pawlak przekonywał, że mediom publicznym należy zapewnić stałe finansowanie. Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki, może to nastąpić równie dobrze poprzez finansowanie abonamentowe i dotację budżetową, jednak - jak zastrzegł - musi być to rozwiązanie trwałe.

Dziś w Sejmie odbędzie się publiczne wysłuchanie projektu nowelizacji Ustawy o Radiofonii i Telewizji autorstwa Platformy Obywatelskiej. Wnioskowały o to do marszałka Sejmu środowiska twórcze. Nowelizacja ta zakłada między innymi natychmiastowe rozwiązanie rad nadzorczych mediów publicznych, a w efekcie - zmianę zarządów Polskiego Radia i TVP. Twórcy zarzucają dokumentowi, że ma być jedynie sposobem na przejęcie władzy w mediach publicznych.

Rozmowy o reformie Polski

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak oczekuje, że Donald Tusk podejmie z nim rozmowy na temat reform w kraju. Wicepremier i premier mają się dziś spotkać i rozmawiać między innymi o poparciu PSL-u dla kandydatury Grzegorza Schetyny na marszałka Sejmu.

Prezes ludowców powiedział w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wraz ze zwycięstwem kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich kraj "wraca z festiwalu obietnic do realnego życia". Dodał, że nadchodzi czas koniecznych reform. Wśród potrzebnych kroków, które powinien wykonać rząd, Waldemar Pawlak wymienił uproszczenie zasad działalności gospodarczej i zmniejszenie biurokracji, na przykład przy rejestracji przedsiębiorstw.

Prezesa PSL cieszą deklaracje Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego, że nie będzie radykalnych zmian w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zdaniem Waldemara Pawlaka w pierwszej kolejności należałoby raczej zmienić Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wicepremier twierdzi, że według zagranicznych danych Polsce grozi wielka redukcja emerytur - właśnie ze względu na wadliwy powszechny system emerytalny.