Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 07.07.2010

Mefedron i "kadzidełka" wpisane na czarną listę

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w Senacie. Do listy środków kontrolowanych dodano m.in. mefedron.
Kontrola skarbowa w jednym ze sklepów z dopalaczamiKontrola skarbowa w jednym ze sklepów z dopalaczamifot. Adam Borowy/REPORTER, east news

Nowelizacja rozszerza listę zakazanych środków odurzających o kolejne tzw. dopalacze. Do spisu środków psychoaktywnych objętych kontrolą dodano mefedron i syntetyczne kanabinoidy.

Sprzedawane jako "kadzidełka" kanabinoidy działają podobnie do marihuany. Mefedron, oferowany w Polsce m.in. jako "sól do kąpieli", ma działanie nieco podobne do metaamfetaminy.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce w sklepach tradycyjnych i internetowych. Dopalacze są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie, nawozy lub jako legalna alternatywa zabronionych środków.

Mandaty na drogach wewnętrznych

Senatorowie będą także debatować nad nowelizacją ustawy " Prawo o ruchu drogowym", która pozwoli na nakładanie mandatów za wykroczenia na drogach wewnętrznych położonych w nowo utworzonych oznakowanych strefach ruchu.

Mają to umożliwić odpowiednie znaki, wprowadzone przez zarządcę lub właściciela terenu. Dotychczas obowiązująca ustawa pozwala na nieprzestrzeganie zasad ruchu na terenach wokół supermarketów, drogach wewnętrznych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Przed Euro 2012

Senat zajmie się również nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która wiąże się z przygotowaniami do Euro 2012. Skraca ona okres przechowywania zapisu z kamer, jeśli nie jest on potrzebny jako dowód, wprowadza również sankcje karne za złamanie zakazu wstępu na stadion - ma za to grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Dotychczasowa ustawa nie wprowadza sankcji za nieprzestrzeganie takiego zakazu.

Senatorowie wysłuchają także informacji I Prezesa Sądu Najwyższego o działalności Sądu Najwyższego w 2009 roku oraz informacji Rzecznika Praw Dziecka o działalności w 2009 roku - z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka. Izba ma także zająć się uchwałą ws. wyrażenia zgody na powołanie nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. 10 czerwca Sejm powołał na to stanowisko Irenę Lipowicz, kandydatkę PO.

agkm