Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Bączek 19.11.2019

Dziś exposé premiera. P. Müller: nacisk na gospodarkę, infrastrukturę i klimat

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że innowacyjność gospodarki, rozwój infrastruktury, a także sprawy ekologii i klimatu będą ważnymi tematami dzisiejszego exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Program prac swojego gabinetu premier przedstawi w Sejmie. Początek wystąpienia o 10.10. Wieczorem odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla Rady Ministrów.
Posłuchaj
  • Rzecznik rządu podkreślił, że Polska nie może odchodzić od ogólnoeuropejskiej dyskusji nt. polityki klimatycznej (IAR)
  • Piotr Müller: pojawi się wiele aspektów, które będą miały charakter długofalowy (IAR)
  • Rzecznik rządu: nie możemy odchodzić od bardzo ważnej relacji ze Stanami Zjednoczonymi (IAR)
Czytaj także
  • Exposé premiera odbędzie się w Sejmie o godz. 10.10
  • Piotr Müller podkreślił, że ważnym obszarem wystąpienia będzie rozwój infrastruktury
  • Przyjęcie priorytetowych ustaw na 100 dni rządu jest zagwarantowane - podkreślił polityk
  • Wieczorem odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu

W rozmowie z Polskim Radiem Piotr Müller zaznaczył, że w pierwszej kadencji rząd PiS doprowadził do zmian w polityce społecznej i uszczelnił system podatkowy. Jak zadeklarował, te działania będą kontynuowane, ale istotne są też impulsy rozwoju gospodarczego.

- Kluczowe obszary jak gospodarka czy rozwój infrastruktury, w tym Centralnego Portu Komunikacyjnego, korzystanie z najnowszych technologii, tak żeby nasza gospodarka przestawiała się na tory innowacyjne to będzie jeden z ważnych obszarów exposé premiera, ale również tematy związane z ekologią czy klimatem - stwierdził rzecznik rządu.

MORAWIECKI_1200.jpg
Artur Wróblewski: idziemy w kierunku modernizacji kraju

Piotr Müller dodał, że Polska nie może odchodzić od ogólnoeuropejskiej dyskusji o polityce klimatycznej, budżecie unijnym, w tym także o środkach na transformację energetyczną.

"Przyjęcie priorytetowych ustaw jest zagwarantowane"

Rzecznik rządu powiedział, że "na poziomie Sejmu" przyjęcie ustaw zapowiadanych jako priorytetowe na 100 dni nowego rządu jest zagwarantowane. Chodzi o mały ZUS, trzynastą i czternastą emeryturę oraz pakiet badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia.

W kampanii wyborczej premier i prezes PiS zapowiadali również ogłoszenie planu zrównania unijnych dopłat dla rolników oraz budowy 100 obwodnic. - One będą wyrażone w exposé, aczkolwiek te plany są już znane. Chcemy tę piątkę realizować zgodnie z harmonogramem, który zapowiadaliśmy przed wyborami - tłumaczył Piotr Müller.

Jak dodał, w przemówieniu premiera Morawieckiego padną również zapowiedzi długofalowe, wykraczające poza okres czteroletniej kadencji. - Mówimy tutaj o inwestycjach, chociażby infrastrukturalnych. Siłą rzeczy nie wszystkie mogą być zrealizowane w cztery lata. Centralny Port Komunikacyjny jest jedną z nich. Również transformacja naszej gospodarki w gospodarkę innowacyjną to też nie jest proces, który zamyka się w cztery lata - mówił współpracownik premiera.

rząd 1200 pap.jpg
Premier przedstawi plan działań rządu na kolejne 4 lata. Czego oczekują politycy?

Polityka zagraniczna i Unia Europejska

W exposé nie zabraknie też słów o polityce zagranicznej rządu. - Należy wskazać na pogłębiającą się rolę naszego funkcjonowania w Unii Europejskiej, tym bardziej w kontekście negocjacji budżetu Unii Europejskiej, ale również polityki klimatycznej - mówił Piotr Müller.

Jak stwierdził, Polska nie może odchodzić od "bardzo ważnej" relacji ze Stanami Zjednoczonymi i z członkami NATO. - Tutaj stoimy w pewnym kontraście do ostatniej wypowiedzi prezydenta Francji, który podważał w jakimś sensie zasadność dalszego funkcjonowania czy skuteczność NATO, my będziemy cały czas wskazywać Sojusz jako gwaranta bezpieczeństwa - powiedział polityk PiS.

Rzecznik rządu podkreślił, że jeśli sytuacja gospodarcza "będzie tak dobra jak teraz", to Zjednoczona Prawica chce zrealizować plan podnoszenia płacy minimalnej. Zakłada on wzrost najniższej pensji do 4 tysięcy złotych brutto w 2023 roku. Piotr Müller dodał, że w exposé premier wyraźnie zaznaczy utrzymanie obowiązujących programów społecznych.

pb