Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 07.07.2010

Jakie będzie nowe CBA? Sejm pracuje nad nową ustawą

Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o CBA.

Likwiduje ona definicję korupcji i wprowadza instytucję pełnomocnika odpowiedzialnego za kontrolę gromadzonych danych wrażliwych.

Będzie on składał premierowi sprawozdanie o ochronie danych osobowych w CBA i tylko premier będzie mógł go odwołać. Projekt określa także zasady dostępu Biura do różnych baz danych - na przykład ZUS-u, oraz zasady udostępniania CBA danych uzyskanych przez inne służby specjalne. Reguluje także kwestię niszczenia danych wrażliwych - wyjaśnia przewodniczący Kolegium Służb Specjalnych minister Jacek Cichocki.

Opozycja przeciwna

Opozycja nie zamierza popierać rządowej propozycji. W imieniu Lewicy wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożył Janusz Krasoń. Przypomniał on, że jego klub od początku był przeciwny instytucji jaką jest CBA. Jego zdaniem w Polsce są instytucje, które wyposażone w odpowiednie środki i możliwości są w stanie skutecznie walczyć z korupcją - na przykład ABW, CBŚ czy też policję skarbową - wyjaśnia polityk SLD.

Prawo i Sprawiedliwość bardzo krytycznie odniosło się do rządowego projektu. Poseł Jarosław Zieliński negatywnie ocenia zarówno likwidację definicji korupcji, jak i - w jego przekonaniu - rozszerzenie uprawnień CBA.

Z kolei koalicyjny PSL opowiedział się za skierowaniem rządowej propozycji do dalszych prac w komisji. Poseł Mieczysław Łuczak przekonuje, że niezbędnym jest doprowadzenie do sytuacji, w której służby działają w ramach prawa. Powoływał się przy tym na swoje doświadczenia jako członka sejmowej komisji śledczej do spraw nacisków.

Projekt zawiera też dodane nowe przepisy. Wśród nich zobowiązanie CBA do uzyskiwania zgody premiera na podjęcie współpracy międzynarodowej oraz określenie zasad przyznawania premii i dodatku specjalnego funkcjonariuszom.

Projekt rozstrzyga też kwestię statusu szefa CBA - ma być on funkcjonariuszem tej instytucji.

Wniosek o odrzucenie rządowej propozycji w pierwszym czytaniu będzie najprawdopodobniej głosowany w jutrzejszym bloku głosowań.

rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)