Logo Polskiego Radia
PAP
Klaudia Dadura 04.12.2019

Szczyt NATO. Mariusz Błaszczak: udało się zapewnić bezpieczeństwo Polsce

Po londyńskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oświadczył, że "udało się zapewnić bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu, dzięki aktywności również naszego kraju".

Minister powiedział, że podczas szczytu NATO, dzięki aktywności prezydenta Andrzeja Dudy i rozmów z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, Ankara zgodziła się na przyjęcie planu odpowiedzi w sytuacji kryzysowej.

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent: ten szczyt był sukcesem Sojuszu, a także zwycięstwem Polski

Mariusz Błaszczak podkreślił, że udało się to pomimo obaw zgłaszanych w tej kwestii przed szczytem. Jak mówił, Andrzej Duda rozmawiał o tym w Londynie z Recepem Tayyipem Erdoganem osobiście. - Turcja zgodziła się na to, a ta decyzja wymaga jednomyślności, aby ten plan został przyjęty - dodał.

"Zgłosiliśmy udział dwóch eskadr F-16"

Szef MON podkreślił też sukces inicjatywy NATO zwanej 4 x 30. Jak mówił, chodzi o gotowość do reakcji sił zbrojnych w sytuacji zagrożenia. Kraje Sojuszu wdrażają "inicjatywę gotowości", czyli 4 x 30, w której celem jest uzyskanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów bojowych gotowych do działania w ciągu 30 dni lub szybciej.

1200_szczyt_NATO_PAP.jpg
Ustalenia po szczycie NATO. Turcja zgodziła się na plan obronnościowy dla Polski

- Polska jest też ważnym udziałowcem tego przedsięwzięcia, dlatego że spośród sześciu brygad lądowych jedną z nich tworzy wojsko polskie. Zgłosiliśmy także udział dwóch eskadr F-16 do sił powietrznych. Tak więc zapewnione zostało Polsce bezpieczeństwo, zapewnione zostało bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO dzięki aktywności również naszego kraju - wskazał Mariusz Błaszczak.

Obecność wojsk sojuszniczych w Polsce

Jak dodał minister obrony narodowej, podczas szczytu spotykał się z przedstawicielami administracji amerykańskiej i brytyjskiej - doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Robertem O'Brienem i ministrem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace'em.

>>>[JEDYNKA] Szczyt NATO w Londynie. Michał Jach: Sojusz znów pokazał odporność na zagrożenia

Mariusz Błaszczak powiedział, że spotkania poświęcone były obecności sojuszniczych wojsk w Polsce, a rozmowa z Robertem O'Brienem dotyczyła również współpracy przemysłowej z USA i zakupu samolotów F-35.

- To najnowocześniejsze samoloty na świecie. Zależy nam na tym, aby NATO było rzeczywistym gwarantem bezpieczeństwa, a w relacjach dwustronnych, zarówno ze Zjednoczonym Królestwem jak i Stanami Zjednoczonymi, to po prostu wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i całego NATO - dodał.

mid-epa08043429.jpg
Członkowie NATO zdecydowali: sojusz zostanie zreformowany

"To gesty, ale bardzo istotne"

Szef MON przypomniał, że w Londynie na zaproszenie prezydenta USA Donalda Trumpa odbył się lunch z przedstawicielami tych ośmiu państw, które wydają przynajmniej 2 proc. PKB na obronność. Jednym z tych krajów jest Polska.

>>>[POLSKIERADIO.PL] Ekspert PISM: Turcja testuje NATO, ale tańczy na krawędzi

- To są gesty, ale bardzo istotne gesty. Rzeczywiście to grono elitarne. Sam fakt, że prezydent Andrzej Duda siedział naprzeciw prezydenta Trumpa, że prezydent Trump po wstępie z udziałem mediów zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zabrał głos i podzielił się swoimi opiniami na temat przygotowań związanych z podnoszeniem zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego, świadczy o tym, że pozycja Polski w Sojuszu jest coraz silniejsza, a to się przedkłada na nasze bezpieczeństwo - podkreślił Mariusz Błaszczak.

kad