Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 14.07.2010

PiS czy PSL do Krajowej Rady Radiofonii i TV ?

Senat będzie wybierać spośród dwóch kandydatów, z PiS i z PSL, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Budynek TVP mieszczący się w Warszawie przy ulicy WoroniczaBudynek TVP mieszczący się w Warszawie przy ulicy Woroniczafot. East News

Senat będzie wybierać spośród dwóch kandydatów, z PiS i z PSL, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Senacka Komisja Kultury, która miała wskazać jedną osobę, podzieliła się w tej kwestii. Głosowało sześciu senatorów, czyli wszyscy obecni: trzech opowiedziało się za Stefanem Pastuszką z PSL, trzech pozostałych za senatorem Grzegorzem Czelejem z PiS. Komisja będzie więc rekomendować Senatowi obu.

Profesor Stafan Pastuszka jest ludowcem i byłym senatorem. Podczas przesłuchania zapewniał, że ma duże oświadczenie medialne ze względu na udział w radach programowych mediów i pracę w parlamencie. Powoływał się na pisma papieskie i soborowe. "Czuję problemy wiążące się z chrześcijańskim systemem wartości" - zapewnił.

Drugi z kandydatów, Grzegorz Czelej, przedstawił się jako wieloletni, nagradzany wydawca tytułów w branży medycznej, a ostatnio także sportowej.Oświadczył, że "nie ma do czynienia z mediami, więc nie ma kolizji konkurencji". W swej wypowiedzi kilkakrotnie powracał do misji informacyjnej mediów. Grzegorz Czelej jest urzędującym senatorem PiS. Z chwilą ewentualnego wyboru utraciłby mandat.

Nową KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku. Zgodnie z ustawą o rtv oznacza to, że kadencja Rady wygasa.

Wcześniej prezydent Bronisław Komorowski desygnował do nowej Rady dwóch swoich bliskich współpracowników Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta.

mch