Mateusz Brożyna 06.01.2020

NBA. Lakers lepsi od Pistons, popisowe trio Clippers w meczu z Knicks

Los Angeles Lakers pokonali Detroit Pistons 106:99 w meczu koszykarskiej ligi NBA. Dla drużyny z Los Angeles 24 punkty zdobył Anthony Davis, który dołożył do tego 11 zbiórek i 2 asysty. Dla zespołu z Detroit 28 punktów rzucił Derrick Rose, który zanotował też 3 zbiórki i 5 asyst. W innym spotkaniu trzech koszykarzy Los Angeles Clippers zdobyło powyżej 30 punktów i poprowadziło swoją drużynę do zwycięstwa z New York Knicks 135:132.
  • W innych spotkaniach rozegram w nocy z niedzieli na poniedziałek Los Angeles Clippers wygrali z New York Knicks 135:132, Miami Heat zwyciężyli Portland Trail Blazers 122:111, Cleveland Cavaliers przegrali z Minnesota Timberwolves 103:118, a Phoenix Suns ulegli Memphis Grizzlies 114:121
  • Na Zachodzie prowadzą Los Angeles Lakers z bilansem 29 zwycięstw i 7 porażek. Na Wchodzie liderem są Milwaukee Bucks z 32 wygranymi i 5 porażkami

Clippers chcieli odkupić winy za sobotnią porażkę - we własnej hali ulegli Memphis Grizzlies 114:140. Dzień później miejscowi musieli sobie radzić bez Kawhiego Leonarda, ale prym wiodło trzech innych zawodników - Montrezl Harrell zgromadził 34 pkt, a Paul George i Lou Williams po dwa mniej. Nigdy wcześniej w historii klubu nie było takiego spotkania, w którym aż jego trzech graczy rzuciłoby co najmniej po 30 "oczek".

Końcówka pojedynku w Los Angeles przyniosła trochę emocji. Na siedem minut przed końcową syreną gospodarze prowadzili różnicą 11 punktów, ale z powodu liczby fauli parkiet opuścić musiał George, który pauzował w sobotę z powodu kłopotów zdrowotnych. Goście doprowadzili w pewnym momencie jeszcze do remisu, lecz ostatnie słowo należało do Williamsa, który popisał się celnym rzutem na 18 sekund przed końcem meczu i uspokoił sytuację w szeregach swojej ekipy.

Liderem Knicks był Marcus Morris, który rzucił 38 pkt i trafił sześć z siedmiu "trójek".

Na nudę narzekać nie mogli także kibice w Phoenix. Po trzeciej kwarcie przewaga Grizzlies wynosiła 21 pkt, w czym spory udział miał Jonas Valanciunas. Potem jednak "Słońca" wzięły się za odrabianie strat, a w ich szeregach brylował Booker. Ostatnie pięć i pół minuty spotkania to 14 pkt w jego wykonaniu. Na niespełna minutę przed końcem zaś jego zespół zniwelował stratę do trzech "oczek". Do odwrócenia losów pojedynku już jednak doprowadzić nie byli w stanie.

Valanciunas rzucił 30 pkt, z czego osiem w trzeciej kwarcie, trafił 12 z 16 prób i dołożył do tego osiem zbiórek. Jego zespół zaś miał 54,2-procentową skuteczność rzutów z gry.

Grizzlies odnieśli drugie wyjazdowe zwycięstwo w ciągu dwóch dni - we wspomnianym wyżej sobotnim meczu pokonali Clippers.

Dobry występ w niedzielę zanotował też Damian Lillard, który zdobył 34 pkt i miał 12 asyst. Jego Portland Trail Blazers musiało jednak uznać wyższość w Miami miejscowych Heat - 111:122. Rezerwowy gospodarzy Goran Dragic zanotował swoje pierwsze double-double w sezonie - rzucił 29 pkt i miał 13 asyst.

Hassan Whiteside po raz pierwszy zagrał w Miami odkąd w lipcu opuścił Heat i został zawodnikiem drużyny z Portland. Zgromadził 21 pkt i miał aż 18 zbiórek.

Heat z ostatnich 18 meczów u siebie wygrali 17 - taką serią nie mogli pochwalić się nigdy wcześniej. W poprzednim sezonie ich bilans w spotkaniach we własnej hali na koniec sezonu wyniósł 19-22.

LeBron James poprowadził Los Angeles Lakers do wygranej z Detroit Pistons 106:99. Słynny koszykarz rzucił 21 pkt i dołożył do tego 14 zbiórek i 11 asyst. Zanotował tym samym 90. triple-double w karierze, a dziewiąte w tym sezonie. Ważną postacią w zespole gospodarzy był też Anthony Davis, który miał 24 pkt, 11 zbiórek i osiem bloków. "Jeziorowcy", którzy odnieśli piąte zwycięstwo z rzędu, zablokowali łącznie w niedzielę 20 rzutów rywali.

W ekipie gości 28 pkt zdobył Derrick Rose. Jego drużyna zanotowała dziewiątą porażkę w ostatnich 11 meczach.

4. Portland 15 22 .405
5. Minnesota 14 21 .400