Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 22.01.2020

"Polityczne zaangażowanie sędziów zagrożeniem dla demokracji". Paweł Mucha ws. sądów

- Polska demokracja ma się świetnie, natomiast zagrożeniem dla demokracji jest zaangażowanie polityczne sędziów - powiedział w Polskim Radiu 24 zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jak dodał, prezydent będzie miał 21 dni na podjęcie decyzji ws. noweli ustaw sądowych.

Paweł Mucha podkreślił, że sędzia nie może być zaangażowany w politykę. - To jest jawne naruszenie art. 178 ust. 3 Konstytucji. To jest też naruszenie fundamentów trójpodziału władzy - powiedział. - Sędzia z założenia ma być apolityczny. Dzisiaj jednak mamy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy jawnie pokazują swoje upodobania - dodał.

Czytaj więcej
Paweł Mucha 663.jpg
Paweł Mucha: prezydent w Davos promuje Polskę w najlepszym tego słowa znaczeniu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Sędziowie są zastraszani na ulicy". Igor Tuleya skarży się na Polskę w Al Jazeera

Prezydencki minister stwierdził także, że element apolityczności sędziów jest kluczowy. - Jeżeli ktoś chce być politykiem, to może odwiesić togę do szafy i brać udział w wyborach. To byłoby fair - mówił.

Gość PR24 ocenił też, że "zaangażowanie polityczne sędziów i przyzwolenie na to części opozycji jest zagrożeniem dla demokracji". - Jeżeli z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości na jednym marszu idą politycy i ludzie, którzy mają sprawy w sądach, to jest to zdumiewające - stwierdził.

Kluczowe elementy ustawy

Paweł Mucha pytany o decyzję prezydenta ws. ustaw dyscyplinujących sędziów nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Zwrócił jednocześnie uwagę, że nowela mówi o trzech kluczowych elementach stabilnego sądownictwa.

Pierwszy to wynikająca z konstytucji apolityczność sędziów. - Polska demokracja ma się świetnie, natomiast zagrożeniem dla niej jest zaangażowanie polityczne sędziów - powiedział Paweł Mucha.

- Po drugie - dla mnie przepis zupełnie fundamentalny, że prezydent powołuje sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa i po tym żaden z nich oraz żaden inny organ nie ma uprawnienia, żeby badać status innego sędziego - zaznaczył minister.

Po trzecie, dodał, że ustawa dotyczy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. - To jest fundament tego sporu - jeżeli sędzia popełni czyn zabroniony, to czy chcemy rzetelnej odpowiedzialności dyscyplinarnej takiego sędziego, by ci, którzy orzekają w sprawach obywateli sami byli rozliczani, jeśli popełnią czyn zabroniony - zaznaczył Paweł Mucha.

Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów

Nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN.

Czytaj więcej
fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
Reforma sądownictwa. Fogiel: ustawa zostanie przyjęta w pierwotnej wersji

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Rzepa: powinniśmy przestrzegać zasad praworządności

Sejm w czwartek będzie głosował nad sprawozdaniem komisji o uchwale Senatu, który odrzucił nowelizację ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Sejm może bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, odrzucić uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy. Nowela trafi wówczas do podpisu przez prezydenta.

Jeżeli Sejm nie odrzuci bezwzględną większością głosów sprzeciwu Senatu, postępowanie nad ustawą zostaje zamknięte.

jp/PAP