Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 15.07.2010

PiS zgłosiło swoich kandydatów do KRRiT

Kandydatami PiS do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są Jarosław Sellin i Maciej Iłowiecki - poinformował PAP w czwartek rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Budynek TVP mieszczący się w Warszawie przy ulicy WoroniczaBudynek TVP mieszczący się w Warszawie przy ulicy Woroniczafot. East News

Błaszczak zaznaczył, że obaj kandydaci zasiadali w przeszłości w KRRiT, Iłowiecki był wiceprzewodniczącym Rady. Sellin jest obecnie posłem Polski Plus.

Zdaniem rzecznika klubu PiS, kandydaci dają gwarancję, że KRRiT z ich udziałem będzie kompetentna.

Wcześniej swoich kandydatów przedstawił SLD. Nowymi członkami Rady z ramienia tej partii mieliby być Witold Graboś i Jędrzej Wijas.

Janusz Piechociński natomiast zapowiedział, że jego ugrupowanie zgłosi do Rady profesora Stefana Pastuszkę. Podkreślił, że jest to kandydat niezwiązany z bieżącą polityką, a w dodatku znający się na mediach. Piechociński dodał, że jest on również zwolennikiem misji publicznej mediów.

Dziś o północy mija termin zgłaszania w Sejmie kandydatów do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kandydaci PO od prezydenta

Iwona Śledzińska-Katarasińska zapowiedziała, że Platforma Obywatelska nie będzie zgłaszać swojego kandydata do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest to efekt nieporozumienia między władzami klubu PO a prezydentem-elektem.

Bronisław Komorowski jeszcze przed zaprzysiężeniem zaproponował do KRRiT dwóch byłych polityków PO, Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta.

Iwona Śledzińska-Katarasińska podkreśliła, że w przypadku gdyby nie przyjęto kandydatów zgłoszonych na przykład przez PiS jej ugrupowanie ma przygotowane kandydatury awaryjne. Iwona Śledzińska-Katarasińska podkreśliła też, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której mogłaby poprzeć kandydatów wystawionych przez PiS, a mających coś wspólnego z poprzednim składem KRRiTV.

Senat niezdecydowany

Senacka Komisja Kultury, która miała wskazać jedną osobę, jako kandydata do KRRiT, podzieliła się w tej kwestii. Głosowało sześciu senatorów, czyli wszyscy obecni: trzech opowiedziało się za Stefanem Pastuszką z PSL, trzech pozostałych za senatorem Grzegorzem Czelejem z PiS. Komisja będzie więc rekomendować Senatowi obu.

Nową KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku. Zgodnie z ustawą o rtv oznacza to, że kadencja Rady wygasa.

rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)