Logo Polskiego Radia
IAR
Damian Nejman 15.02.2020

Abby Johnson w Sejmie: to czas, by stanąć po stronie tych, którzy nie mają głosu

Abby Johnson, amerykańska działaczka antyaborcyjna zaapelowała w Sejmie, by stanąć po stronie nienarodzonych dzieci, które nie mają głosu. Wzięła ona udział w konferencji o wsparciu dla kobiet w ciąży w sytuacji kryzysowej.

pap abby johnson 1200.jpg
Abby Johnson: nie ma mowy o kompromisie w przypadku aborcji

Sesję zorganizował Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny. Abby Johnson zaapelowała o całkowitą ochronę prawną życia nienarodzonego. Mówiła, że aborcja jest tak łatwo przeprowadzana na świecie, bo jej ofiary nie mają głosu. - Nie mają głosu, nie słychać jak płaczą w bólu, gdy są zabijane w łonach matek. Wy musicie być ich głosem i to właśnie teraz - apelowała.

Abby Johnson opowiadała o czasach, gdy była dyrektorką kliniki aborcyjnej Planned Parenthood w Stanach Zjednoczonych. Stała się przeciwna aborcji po jednym z zabiegów, kiedy na USG zobaczyła walczące o życie nienarodzone dziecko. Na podstawie wspomnień Abby Johnson w 2019 roku powstał film "Nieplanowane".

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] "Modlitwa zmieniła moje życie". Amerykańska działaczka antyaborcyjna Abby Johnson w Polsce

Amerykańską działaczkę pro-life na konferencję zaprosiła posłanka PiS Anna Maria Siarkowska, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny. Wyraziła nadzieję, że każdy poseł będzie stał po stronie kobiet i nienarodzonych dzieci. Zwracała uwagę, że świadectwo Abby Johnson powinno być dla Polaków drogowskazem, by nie pozwolili na dyskryminację ani jednego dziecka. Dodała, że kobiety, które znajdują się w sytuacji kryzysowej, w nieplanowanej ciąży, należy otoczyć troską i pomocą.

"Każde ludzkie istnienie musi być chronione"

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaznaczał, że każde ludzkie istnienie musi być chronione. Zwracał uwagę, że jedyną ustawą w Polsce, która mówi o ochronie życia od poczęcia, jest ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, a to - jego zdaniem - nie jest wystarczające. - Brakuje skutecznych metod i form, by inne przepisy były spójne z tym przepisem. (...) W prawie do życia nie ma miejsca na kompromisy - zaznaczył.

Mikołaj Pawlak apelował o systemowe formy wsparcia dla kobiet w ciąży, które znajdują się w sytuacji kryzysowej, by nie dopuszczać do około tysiąca aborcji, które dokonuje się w Polsce w ciągu roku.

W Polsce aborcję dopuszcza się w trzech przypadkach: zagrożenia życia i zdrowia matki, gdy ciąża jest efektem gwałtu oraz gdy istnieją przesłanki na istnienie nieodwracalnych uszkodzeń płodu.

dn