Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Paweł Bączek 20.02.2020

Prezydent zaapelował o kampanię z klasą. Mieszkańcy Turku odpowiedzieli brawami

Podczas spotkania z wyborcami w Turku w Wielkopolsce Andrzej Duda przypomniał o kilku prezydenckich wetach do ustaw autorstwa PiS. Urzędujący prezydent odbywa dziś pierwszą w kampanii wyborczej podróż DudaBusem. Andrzej Duda ponownie zaapelował o kulturalny spór polityczny.
Andrzej Duda 1200.jpg
DudaBus pojedzie w ponad 100 miejsc. Prezydent spotka się z mieszkańcami Łowicza i Turku
  • Prezydent Andrzej Duda odwiedził miejscowość Turek, gdzie spotkał się z mieszkańcami i opowiedział m.in. o historii miasta
  • - Tu byli partyzanci, na tej ziemi, w tym rejonie, Armia Krajowa miała ponad 1 600 żołnierzy - opowiadał, odnosząc się do czasów II wojny światowej
  • Andrzej Duda poruszył również temat onkologii. - Postawiliśmy warunek, że wydatki na służbę zdrowia będą rosły do 6 proc. PKB - stwierdził

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Jako pierwsze miejscowości odwiedził Łowicz (woj. łódzkie), a potem Turek (woj. wielkopolskie).

Witając się z mieszkańcami Turku, prezydent zaprosił do siebie grupę dzieci i podkreślił, że cała praca i służba, którą wykonuje, jest także dla nich.

- To właśnie kolejne pokolenie, które urodziło się w wolnej, suwerennej i już niepodległej całkowicie Polsce, które tutaj rośnie, i wobec którego mamy ogromne obowiązki, i przed którym my także ponosimy odpowiedzialność, za to, jaka ta Polska dla nich będzie - powiedział Andrzej Duda.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent w Łowiczu: moim celem jest dbanie o polską rodzinę

Prezydent podziękował za spotkanie w mieście, które - jak mówił - ma swoją długą historię. Przypomniał, że po raz pierwszy wspomniano o Turku w bulli Innocentego II z 7 lipca 1136 roku.

"Ta tradycja owocowała wiekami walk o to, żeby tutaj mogła być Polska"

- Ono wtedy jeszcze miastem nie było, miastem stało się w 1341 roku, dokładnie 25 kwietnia, ale ta historia życia tutaj, historia trwania państwa, państwa rodzin na tej ziemi, ma swoją długą tradycję. Ta tradycja owocowała wiekami walk o to, żeby tutaj mogła być Polska, chociażby w czasie zaborów, kiedy walczono, i w Powstaniu Listopadowym i w Powstaniu Styczniowym - zaznaczył.

prezydent-1200-pap.jpg
Andrzej Dera: w sztabie prezydenta są osoby, które pokazały swoją skuteczność

Andrzej Duda przypomniał także o walkach podczas II wojny światowej. - Tu byli partyzanci, na tej ziemi, w tym rejonie, Armia Krajowa miała ponad 1 600 żołnierzy - mówił.

- I wreszcie po II wojnie światowej, kiedy tutaj byli żołnierze, którzy nie pogodzili się z tym, że Polska nie jest w pełni wolna, nie jest w pełni niepodległa, nie jest w pełni suwerenna, bo są tutaj żołnierze obcego mocarstwa, że Polska jest zniewolona, ma władze narzucone ze Wschodu, walczyli do samego końca. Tu ginęli Żołnierze Niezłomni - przypomniał.

Prezydent: dziękuję za ten patriotyzm, który tutaj jest w państwa rodzinach

Prezydent podziękował za pamięć o ich bohaterstwie. - Dziękuję za ten patriotyzm, który tutaj jest w państwa rodzinach, żyjących na tej ziemi od pokoleń, bo państwo zawsze tu byliście, nawet wtedy, kiedy Niemcy w czasie II wojny światowej wywieźli część mieszkańców Turka, to po II wojnie światowej rodziny wróciły - mówił.

Jak dodał, "to jest właśnie to, dlaczego to miasto ma swoją siłę, to jest właśnie to, dlaczego to miasto ma także swoją moc".

- To jest rzeczywiście ziemia, która jest w sercu Polski dzisiaj. To jest także ziemia, wobec której Rzeczpospolita, i my, którzy sprawujemy w Rzeczpospolitej władzę, mamy ogromne obowiązki - podkreślił Andrzej Duda.

Paweł Sałek 1200.jpg
Paweł Sałek: prezydent chce poszerzać elektorat i pozyskiwać nowych wyborców

"Chcemy modernizować polską onkologię i udoskonalać ją"

Podczas spotkania z mieszkańcami Turku prezydent poruszył temat onkologii. - Eksperci przewidują, że zachorowania na choroby onkologiczne wzrosną w najbliższym czasie o 15 proc. a w ciągu dziesięciu lat o 20 proc. Trzeba na to wyzwanie odpowiedzieć, dlatego przygotowaliśmy Narodową Strategię Onkologiczną. Mamy pełną świadomość, że wydatki na polską onkologię będą jeszcze wyższe. Chcemy modernizować polską onkologię i udoskonalać ją. I te działania są podejmowane i będą prowadzone - mówił Andrzej Duda.

TVP Info

Prezydent podkreślił, że wspólnie z rządem podjął "inicjatywę w celu zwiększania wydatków na służbę zdrowia". - Postawiliśmy twardo warunek, że wydatki na służbę zdrowia będą rosły do 6 proc. PKB. Za czasów poprzednich rządów wydawano na onkologię 7 mld złotych, dzisiaj jest 11 miliardów - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda zapewnił także, że "w Polsce sytuacja z koronawirusem jest opanowana". - Rozmawiałem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim na temat ochrony Polaków przed koronawirusem i słyszę: "tak, jesteśmy przygotowani i zabezpieczeni". Wszystkie podejrzane przypadki zostają przechwycone i są odpowiednio przygotowane warunki, żeby było bezpieczeństwo epidemiologiczne - dodał.

pb