Logo Polskiego Radia
PAP
Damian Nejman 27.02.2020

Koronawirusem można zakazić się ponownie? Epidemiolog tłumaczy

- Na ten moment wiemy, że osoby, które się zakaziły i np. prezentowały objawy, zostały hospitalizowane, wyzdrowiały, to jeśli się zakażają, to raczej już innym wirusem, oczywiście dróg oddechowych - powiedziała konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii Iwona Paradowska-Stankiewicz.
Szumowski 1200 pap.jpg
Minister zdrowia: nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, ale to kwestia czasu

Na czwartkowej konferencji prasowej epidemiolog została zapytana, czy można ponownie zakazić się koronawirusem. Jak zaznaczyła, to trudna kwestia. - Cały czas obserwowani są ci pacjenci, którzy zakazili się, zachorowali, wyzdrowieli. Na tej podstawie dysponujemy obecnie informacjami - wyjaśniła.

Sprawa tego, czy można ponownie zakazić się tym wirusem, według Paradowskiej-Stankiewicz "nie jest do końca jeszcze wyjaśniona". - Na ten moment wiemy, że osoby, które zakaziły się i np. prezentowały objawy, zostały hospitalizowane, wyzdrowiały, to jeśli się zakażają, to raczej już innym wirusem, dróg oddechowych oczywiście - dodała.

Dopytywana, czy znane są przypadki ponownego zakażenia, odpowiedziała: "Poczekajmy, aż prasa medyczna to opisze, to będziemy na sto procent wiedzieć".

Profilaktyka przed koronawirusem (opr. Adam Ziemienowicz)

Konsultant wskazała, że ogromne znaczenie, jeśli chodzi o transmisje i wzrost zachorowań, ma zaraźliwość wirusa. Dla przykładu podała, że w przypadku odry jedna osoba jest w stanie zakazić 17-18 innych osób z kontaktu, a w przypadku wirusa grypy - do 2 osób z najbliższego kontaktu.

dn