Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Filip Ciszewski 29.02.2020

Prezydent: wygranie tych wyborów to gwarancja kontynuacji polityki dbałości o polskie rodziny

- Uczciwe zbieranie podatków pozwala realizować programy społeczne, sprawiedliwa gospodarka rynkowa stanowi sprawiedliwy podział dóbr - mówił ubiegający się o reelekcje prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Tarnowskich Gór.
Posłuchaj
  • Prezydent w Tarnowskich Górach o 13. emeryturze (IAR)
  • Andrzej Duda o roli wojsk amerykańskich w Polsce (IAR)
Czytaj także

Duda mówił, że jego 5-letnia kadencja była czasem na realizację zobowiązań, które podjął kandydując na prezydenta.

Jak podkreślał mówiąc o poprzedniej kampanii, podczas licznych spotkań z wyborami "ludzie wszędzie żądali obniżenia wieku emerytalnego". Dodał, że gdy wtedy zapowiadał obniżenie wieku emerytalnego czy mówił o rozszerzeniu polityki prorodzinnej, to nie widział wiary w to, że może to zostać spełnione i będzie można podnieść warunki życia polskiej rodziny.

Jak stwierdził, jednak się to udało i dzisiaj aktualne są już zupełnie inne tematy. - To moja satysfakcja, że tematy, który były w kampanii 5 lat temu, dziś już w zasadzie nie występują - mówił Andrzej Duda.

Gwarancja kontynuacji

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent: prowadzimy sprawiedliwą redystrybucję dóbr

Prezydent podkreślił potrzebę rozwoju nie tylko dużych, ale też mniejszych miast i wsi. - Ważne dla mnie jest, aby jakość życia Polaków podnosiła się - dodał. Zapewnił, że jego zwycięstwo w wyborach prezydenckich to" gwarancja kontynuacji polityki dbałości o polskie rodziny, polityki rozwoju Polski".

- To jest nie tylko gwarancją kontynuacji, to jest także gwarancją tego, że to, co Polacy już otrzymali w ciągu ostatnich prawie pięciu lat: 500+, obniżony wiek emerytalny, 300+, wszystkie inne świadczenia, że to zostanie utrzymane - podkreślał prezydent.

Zapowiedział jednocześnie, że "wymiatane z rynku" będą umowy "śmieciowe". Prezydent przypomniał również - o wprowadzone przez PiS - minimalnej stawce godzinowej, zaznaczył, że została ona wprowadzona, aby pracownicy nie byli wykorzystywani.

- Nie ma żadnej pewności, że te zmiany będą utrzymane, gdyby się okazało, że kto inny będzie prezydentem Rzeczpospolitej. Ja gwarantuję, że tych elementów nie pozwolę ani zlikwidować, ani zmienić na gorsze. Na lepsze - tak, ale nie na gorsze - deklarował prezydent. - Jak będą chcieli zlikwidować 13. emeryturę, to na pewno usłyszą moje nie - dodał.

Silna pozycja Polski

Wskazał, że są realizowane wielkie projekty inwestycyjne, którą mają na celu wzmocnienie Polski. - Chcemy, aby Polska gospodarka się wzmacniała. Naszą ambicją jest budowanie silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej - mówił do mieszkańców Tarnowskich Gór. 

duda 1200 pap.jpg
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda wygrałby w II turze z każdym kandydatem

Andrzej Duda pokreślił także, że "jesteśmy jednym narodem, mamy wspólny hymn". Prosił, by do konkurentów politycznych, ludzi o innych poglądach, zawsze podchodzić z szacunkiem. - Ten szacunek musi w Polsce być. On jest nam potrzebny - podkreślił. - Pamiętajmy o tym. Nie dajmy ponosić się emocjom, proszę, abyście Państwo zawsze trzymali klasę, nawet w najtrudniejszych momentach - zaapelował. 

- Wierzę w to, że zmiany, które są realizowane w Polsce zostaną przeprowadzone z powodzeniem, że Polska rzeczywiście będzie krajem pod każdym względem lepszym. I wierzę w to, że będziemy w stanie razem budować i szanować te wartości, które są dla nas wspólne, a jest tych wartości bardzo wiele - ocenił.

Społeczna gospodarka rynkowa

Andrzej Duda podkreślił, że nadal chce uczestniczyć w procesie zmieniania Polski na lepsze, aby - jak mówił - była państwem uczciwym, sprawiedliwym, solidarnym, oraz by dalej funkcjonowała - wprowadzona po objęciu przez niego urzędu prezydenta i objęciu rządów przez obóz Zjednoczonej Prawicy - zasada społecznej gospodarki rynkowej.

- Wreszcie jest sprawiedliwie dzielone to, co powinno być od dawna dzielone. Podatki wreszcie są uczciwie zbierane. Z tych podatków można realizować wielkie społeczne programy - zaznaczył prezydent.

- 50 mld zł podatku VAT ginęło co roku za czasów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, gdy oni rządzili. Tymczasem okazało się, że kilkoma zmianami można spowodować to, że podatki będą trafiały tam, gdzie powinny, czyli do Skarbu Państwa, po to, by je rozdzielić między ludzi - mówił Andrzej Duda. Podkreślił, że sprawiedliwa gospodarka rynkowa stanowi sprawiedliwy podział dóbr.

Polskie banki

Prezydent zwrócił również uwagę, że "dzisiaj większość sektora bankowego jest w polskich rękach". - Kapitał ma narodowość. To jest ważne, czyje są banki - zaznaczył.

Andrzej Duda wyraził też nadzieję, iż w najbliższym czasie udział polskiego kapitału w sektorze bankowym jeszcze się powiększy.

Bezpieczeństwo u boku USA

W swoim wystąpieniu przypomniał też m.in. i nakładach na bezpieczeństwo – m.in. na policję, na straż pożarną i armię. Przypomniał m.in. o kontrakcie na zakup myśliwców F-35 i obecności wojsk NATO z innych krajów Sojuszu w Polsce. Jak zaznaczył, obecność wojsk USA ma symboliczne znaczenie.

- Tam gdzie jest armia amerykańska, tam nie ma rosyjskiej strefy wpływów – zaznaczył. Przypomniał też o planowanych na wiosnę ćwiczeniach Defender Europe i Anakonda z udziałem kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy z kilkunastu państw. Jak podkreślił, będą one miały charakter „absolutnie obronny” i taki jest cel istnienia NATO.

Za „wspólne osiągnięcie” w polityce na arenie międzynarodowej zaliczył też zniesienie obowiązku wizowego przy wyjazdach Polaków do USA. Mówił też o amerykańskich inwestycjach w Polsce dobrych stosunkach z USA.

Walka o niepodległość

Podczas spotkania w Tarnowskich Górach prezydent wspominał swoją wizytę sprzed kilku lat w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w pobliskim Radzionkowie. Jak zaznaczył, ciągle niewiele osób wie o Tragedii Górnośląskiej – wywózkach i innych represjach, którym poddawani byli Górnoślązacy po wkroczeniu Armii Czerwonej.

Prezydent przypomniał też o obchodach stulecia odzyskania niepodległości i stulecia powstań śląskich. Jak podkreślał, dzięki tym trzem zrywom oraz bohaterstwu uczestnikom powstań Śląsk stał się polski. - To był wielki czyn, to był wielki pokaz polskości i woli przynależności tej ziemi do Polski. Ludzie tej ziemi chcieli mieszkać w odradzającej się Rzeczypospolitej, byli gotowi oddać za to życie (…) – mówił. Jak podkreślił Górny Śląsk był bardzo ważny, dzięki temu regionowi i jego przemysłowi państwo polskie „mogło się wtedy podnosić z popiołów I wojny światowej”.

Duda przypomniał, że z okazji stulecia I powstania śląskiego to w Katowicach zorganizowano ostatnią defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego – po to, by podkreślić wagę tamtych wydarzeń.

fc