Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 02.03.2020

Minister zdrowia: od rzetelnej informacji zależy bezpieczeństwo Polaków

- Od tego, co przekażecie ludziom, którzy wam ufają i wam wierzą, zależy czy będziemy mieli epidemię koronawirusa, czy epidemię paniki - powiedział w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Ufam, że nikt na tej sali nie będzie wykorzystywał strachu przed epidemią do bezpośrednich walk partyjnych - dodał.
Posłuchaj
  • Łukasz Szumowski: mamy 79 oddziałów, w których jest ponad 2900 łóżek zakaźnych (IAR)
  • Łukasz Szumowski: w Polsce nie potwierdzono przypadku koronawirusa, hospitalizowanych jest 121 osób (IAR)
Czytaj także
  • W Sejmie trwa specjalne posiedzenie poświęcone sytuacji polskiej służby zdrowia w świetle zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem
  • Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że w Polskich szpitalach jest 79 oddziałów, w których jest ponad 2900 łóżek zakaźnych. - Każdy taki szpital (...) ma opracowane plany zwiększenia liczby tych łóżek ponad dwukrotnie - podkreślił Szumowski
  • Podkreślał, że uruchomiona została Agencja Rezerw Materiałowych i środki ochrony osobistej zostały rozdysponowane do szpitali, które zgłaszały niedobory
  • - Laboratoria mogą w tej chwili wykonywać maksymalną przepustowość ponad 1200 testów na dobę - mówił Łukasz Szumowski
  • Szef resortu zdrowia poinformował, że w ponad 80 proc. przypadków pacjenci przechodzą infekcję w sposób łagodny, a zapalenie płuc i duszność występowały w ok. 14 proc.

Sejm zebrał się na specjalnym posiedzeniu, podczas którego rząd przedstawi informację o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie.

Posiedzenie transmitujemy w portalu PolskieRadio24.pl

duda pap 1200.jpg
Prezydent: w Polsce nie ma na razie przypadku koronawirusa

Apel ministra zdrowia do posłów

- Chciałem poinformować pana prezydenta i Wysoką Izbę (o tym), jak polskie społeczeństwo, jak my - jako państwo - jesteśmy przygotowani na koronawirusa. Na tej sali od prawej do lewej są pielęgniarki, lekarze, ratownicy i inni pracownicy służby zdrowia. Szczególnie do was, ale także do wszystkich pań i panów posłów, kieruję apel, byście wysłuchali informacji z uwagą - powiedział szef MZ.

Jak zapobiegać zakażeniu? Jak zapobiegać zakażeniu?

- Od tego, co przekażecie ludziom, którzy wam ufają i wam wierzą, zależy czy będziemy mieli epidemię koronawirusa, czy epidemię wirusa i epidemię paniki. Od tego, czy przekażecie rzetelną informację, zależy bezpieczeństwo i zdrowie Polaków - podkreślił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Nie straszmy Polaków, dajmy pracować specjalistom". Joanna Kopcińska o zagrożeniu koronawirusem

Szumowski wyraził przekonanie, że wszyscy na sali obrad chcą takie bezpieczeństwo zapewnić. - Ufam, że nikt na tej sali nie będzie wykorzystywał strachu przed epidemią do bezpośrednich walk partyjnych - powiedział.

Pojawienie się koronawirusa jest "pewne"

Minister mówił, że nowy koronawirus będzie pierwszą epidemią w Polsce, w czasach tak szerokie dostępu do mediów społecznościowych. - To ważne, bo przez te media można dystrybuować informacje rzetelne i prawdziwe, ale i informacje niesprawdzone – wskazał.

Zaznaczył, że wyniki badań próbek w kierunku koronawirusa są monitorowane na bieżąco. - Jeśli tylko pojawi się pozytywny wynik (...) opinia publiczna zostanie natychmiast poinformowana – zapewnił. - To, że się pojawi, to jest pewne. Zależy, jak na to zareagujemy - dodał.

Gut Włodzimierz PR1sc 1200x660.jpg
Prof. Włodzimierz Gut: nie panikujmy z powodu koronawirusa

Minister poinformował, że hospitalizowanych jest 121 osób, 237 poddano kwarantannie domowej, a ponad 3600 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Napędzanie paniki". Michał Woś o słowach Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ws. koronawirusa

Blisko 3 tysiące łóżek

Wyliczył, że obecnie jest 79 oddziałów, w których jest ponad 2900 łóżek zakaźnych. - Każdy taki szpital zgodnie z dyspozycją wojewody ma opracowane plany zwiększenia tych łóżek ponad dwukrotnie - podkreślił.

Dodał, że w szpitalach podległych Ministerstwu Obrony Narodowej "jest kolejne blisko 80 łóżek szpitalnych i także jest możliwość zwiększenia tego stanu ponad dwukrotnie". Wskazał, że jest w sumie ponad 8770 łóżek intensywnych.

Podkreślił, że wszystkie szpitale otrzymały wytyczne, jak powinny postępować w przypadku epidemii. - Pozostała uruchomiona Agencja Rezerw Materiałowych i środki ochrony osobistej zostały rozdysponowane do szpitali, które zgłaszały niedobory. Laboratoria mogą w tej chwili wykonywać maksymalną przepustowość ponad 1200 testów na dobę - powiedział. Poinformował, że w gotowości pozostaje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Łagodny przebieg większości zachorowań

Łukasz Szumowski poinformował, że w ponad 80 proc. przypadków pacjenci przechodzą infekcję w sposób łagodny, a zapalenie płuc i duszność występowały w ok. 14 proc. przypadków, zaś u 5 proc. występowała ciężka niewydolność oddechowa. Ryzyko zgonu związane z infekcją tym wirusem największe było w osób powyżej 80. roku życia i u osób z wieloma współistniejącymi stanami chorobowymi.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowe dane GIS nt. koronawirusa na świecie. Dziesiątki tysięcy zarażonych i tysiące zgonów

wirus 1200.jpg
Koronawirus we Włoszech. 4 mld euro na pomoc przedsiębiorstwom

- Ten wirus jest podobny do innych wirusów korona. To oznacza, że na powierzchniach przeżywa od kilku minut do dziewięciu dni. W związku z tym istnieje niewielkie ryzyko rozprzestrzeniania się na produktach, które są przekazywane dłużej niż tydzień - powiedział Szumowski.

Przypadki niepotwierdzone w literaturze

Przypomniał, że pojawiały się informacje o powtórnym zachorowaniu przez pacjentów, którzy już raz zostali wyleczeni. Minister zaznaczył, że dane te nie zostały jednak potwierdzone w dostępnym piśmiennictwie medycznym.

Szumowski zaznaczył, że instytucje międzynarodowe zwracają uwagę na przestrzeganie międzynarodowych przepisów zdrowotnych, które mówią, że państwa powinny środki dostosowywać do stanu wiedzy medycznej i nie powinny one być uciążliwe bardziej, niż mówi o tym stanowisko ekspertów. Regulacje powinny być wprowadzane z poszanowaniem prawa międzynarodowego i lokalnego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus dotarł do Czech. Trzy potwierdzone przypadki

- Jednocześnie doniesienia ze Stanów Zjednoczonych mówią o tym, że bardzo wiele zostało zamkniętych kont mediów społecznościowych, głównie powiązanych z rejonem wschodnim naszej części świata, które wprowadzały dezinformację i chaos w USA dotyczący informacji o zakażeniu. To może być zagrażające bezpieczeństwu krajów, które takiej dezinformacji zostały poddane - dodał Szumowski.

Posiedzenie z udziałem prezydenta

O zwołanie posiedzenia zwrócił się do marszałek Sejmu prezydent Andrzej Duda, który jest obecny na sali plenarnej. Wcześniej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda spotkał się w sprawie koronawirusa z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim.

Prezydent poinformował, że w Polsce nie odnotowano jeszcze przypadku zachorowania na koronawirusa. Zaapelował też do polityków o zachowanie spokoju i współdziałanie w tej sprawie.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus coraz bliżej Polski. Paweł Szefernaker: jesteśmy przygotowani na każdą sytuację

Rząd przygotował specjalny projekt ustawy ułatwiającej służbom medycznym walkę z drobnoustrojem. Zakłada on m.in. ułatwienia w budowie szpitali polowych, oraz w zakupie specjalistycznego sprzętu.

mbl