Logo Polskiego Radia
PAP
Paweł Michalak 03.03.2020

Testy na obecność koronawirusa. Resort zdrowia poinformował o przebadanych próbkach

We wszystkich laboratoriach w kraju pod kątem koronawirusa przebadano dotychczas 559 próbek, wszystkie wyniki są negatywne - przekazało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Badania w kierunku COVID-19 realizowane są m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH oraz laboratoriach Wojewódzkich Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych w Olsztynie i Wrocławiu. Sanepid informował w weekend, że w tym tygodniu uruchamiane będą też laboratoria w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Rzeszowie, Łodzi, Lublinie i Poznaniu.

Pinkas PAP 1200.jpg
"Mamy laboratoria, testy i wybitnych diagnostów". Szef GIS ws. koronawirusa

"Diagnostyka koronawirusa. Stosujemy rekomendowane przez WHO testy RT-PCR. Innych metod nie stosujemy" - przekazał na Twitterze GIS.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ustawa ws. koronawirusa przyjęta przez Sejm. Poznaj szczegóły projektu

Do wykrywania różnego typu wirusów, także np. HIV lub świńskiej grypy, wykorzystuje się testy RT-PCR. Wykorzystuje się w nich tzw. reakcję łańcuchową polimerazy (PCR) z odwrotną transkryptazą, dzięki której można wykryć nawet niewielką ilość cząstek RNA w próbce.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. W Polsce nie potwierdzono dotychczas przypadku nowego koronawirusa.

Objawy koronawirusa

Zakażenia odnotowano oprócz Chin m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.

Najczęstsze objawy jakie wiążą się z nowym koronawirusem i wywoływaną przez niego chorobą to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczeniem. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. 

Na świecie w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło już ponad trzy tysiące osób.

paw/