Logo Polskiego Radia
PAP
Damian Nejman 05.03.2020

"Choroba nie ma barw partyjnych". Apel szefa KPRM do senatorów

- Bardzo proszę i apeluję do pań i panów senatorów o to, żebyśmy skupili się na sprawach merytorycznych; choroba nie ma barw partyjnych - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk podczas posiedzenia senackich komisji, które zajmują się specustawą w sprawie koronawirusa.
szumowski 1200 pap.jpg
"Nie ma kolejnego przypadku koronawirusa". Łukasz Szumowski o aktualnej sytuacji

Połączone senackie Komisje Zdrowia i Ustawodawcza rozpoczęły posiedzenie poświęcone specustawie w sprawie koronawirusa.

Główne jej zapisy przedstawił członkom komisji szef KPRM Michał Dworczyk. Jak wskazywał, dynamiczny rozwój choroby i dotarcie koronawirusa do Europy spowodowało, że rząd z monitoringu musiał przejść w fazę konkretnych działań. Efektem tego - jak dodał - jest omawiana ustawa.

- Ten akt prawny ma spowodować możliwość sprawnego działania państwa w sytuacji, w której się znaleźliśmy, w której koronawirus dotarł do Polski, a w Europie dla wielu krajów, takich jak Włochy i Francja stanowi już poważny problem - mówił Dworczyk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Życie studenckie w cieniu koronawirusa. Zalecenia GIS dla studentów i pracowników uczelni

Jak przekonywał, rząd podejmuje działania "w sposób wyprzedzający". - Niektóre z tych rozwiązań, przyznaję, są daleko idące. Mam nadzieję, że niektóre z tych przepisów nigdy nie zostaną wykorzystane, ale myśląc odpowiedzialnie o bezpieczeństwie państwa polskiego i Polaków musimy mieć narzędzia do tego, żeby podjąć takie ekstraordynaryjne działania, jeśli pojawi się taka konieczność - dodał.

Ustawa ws. koronawirusa

Jak wskazał, ustawa wprowadza m.in. możliwość zdalnej pracy w czasie kwarantanny, pozwala na wypłacanie zasiłków rodzicom przez dodatkowe 14 dni za czas zamknięcia żłobka, przedszkola, czy szkoły w sytuacji, gdy są one objęte kwarantanną. Dodał, że ustawa zwolni z kontroli na lotniskach służby medyczne, które będą musiał udzielić pomocy potencjalnym chorym.

Jak zapobiegać zakażeniu?

- Ustawa daje też możliwość wyłączenia prawa zamówień publicznych, ale wyłącznie w odniesieniu do zamówień niezbędnych do przeciwdziałania koronawirusowi. To jest bardzo ważny przepis, on jest daleko idący, ale potrzebny - podkreślił Dworczyk. Dodał, że ustawa poszerza też m.in. kompetencje wojewodów w sytuacjach ekstremalnych, gdy trzeba np. wymusić skorzystanie ze środków transportu, będących w rękach innych niż publiczne.

Szef KPRM przypomniał, że niedawno nad ustawą debatował Sejm. Podziękował jeszcze raz wszystkim, którzy brali wtedy udział w dyskusji. - Choroba nie ma barw partyjnych. Dzisiaj dyskutując o tej ustawie również bardzo proszę i apeluję do pań i panów senatorów o to, żebyśmy skupili się na sprawach merytorycznych. My, jako przedstawiciele rządu, deklarujemy takie wyłącznie merytoryczne podejście - podkreślił.

dn