Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Dadura 16.03.2020

Koronawirus w Europie i na świecie. Tak wyglądała sytuacja w niedzielę

Władze północnych Włoch alarmują, że w szpitalach zaczyna brakować łóżek i respiratorów. Epidemia koronawirusa wpływa na frekwencję wyborów we Francji. Stan wyjątkowy w kolejnych krajach. Oto jak Europa i Świat radziły sobie w obliczu pandemii koronawirusa.
Posłuchaj
  • Belgowie omijają zakazy i jeżdżą do Holandii do barów i restauracji. Z Brukseli Beata Płomecka (IAR)
  • Wielogodzinne kolejki na lotniskach w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Francja: niewielka frekwencja w wyborach. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Czytaj także

Koronawirus SARS-CoV-2 zabił do tej pory ponad 5 400 osób. Na całym świecie zakażonych jest ponad 145 995 tys. ludzi. Te liczby stale rosną. Wywoływana przez niego choroba COVID-19 dotarła także do Polski, gdzie 125 osób jest zakażonych. Trzech obywateli naszego kraju zmarło z powodu choroby.

***

23.59

Najnowszy bilans koronawirusa we Francji to ponad 5400 przypadków zachorowań na COVID-19 i sto dwadzieścia siedem zgonów. W ciągu ostatniej doby zachorowało 900 osób. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 400 zakażonych.

Eksperci, uwzględniając dynamikę rozwoju ekspansji koronawirusa, uważają, że jeśli dalej zjawisko to będzie rozwijało się w takim tempie, to można oczekiwać, iż liczba zachorowań będzie się podwajała w ciągu trzech dni - dochodząc w ciągu dwóch tygodni do stu czterdziestu czterech tysięcy przypadków zachorowań. W tych obliczeniach uwzględniono tylko osoby hospitalizowane.

23.50

Punktualnie o północy wszystkie puby i bary w Irlandii, włącznie z barami w hotelach, powinny zostać zamknięte co najmniej do 29 marca - ogłosił w niedzielę wieczorem rząd tego kraju w ramach działań, mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

23.35

Rządy Gwinei Równikowej, Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga i Seszeli poinformowały o pierwszych przypadkach koronawirusa w ich krajach. Epidemia COVID-19 dotarła już do 26 krajów Afryki - podaje w niedzielę agencja EFE.

W Gwinei Równikowej potwierdzono zakażenie u 42-letniej kobiety, która wcześniej przebywała w Hiszpanii - poinformował resort zdrowia i spraw społecznych. W Republice Konga wirusa stwierdzono u 50-letniego obywatela Francji i Konga, który przyleciał z Paryża. Republika Środkowoafrykańska poinformowała, że pierwszą osobą zakażoną koronawirusem jest mieszkający w tym kraju 74-letni Włoch, który niedawno przebywał w Mediolanie.

23.30

Z powodu zamknięcia pieszego przejścia Medyka-Szeginie na polsko-ukraińskiej granicy wielu obywateli Ukrainy, którzy planowali przejść tamtędy pieszo, utknęło po polskiej stronie. Ukraińcy nie mogą wrócić do kraju ze względu na zamknięcie granic po wprowadzeniu w Polsce stanu epidemicznego.

Osobom tym pomagają ukraińscy dyplomaci. - Nasi konsulowie umieszczają te osoby w samochodach stojących w kolejce na granicy. W taki sposób setki Ukraińców już wróciły na Ukrainę - poinformowało MSZ Ukrainy.

22.55

Węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich zleciło instytucjom służby zdrowia, by pracownicy powyżej 65. roku życia nie kontaktowali się bezpośrednio z pacjentami, a z kolegami konsultowali się tylko przez telefon.

W wydanym komunikacie resort podkreślił, że nowy koronawirus jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób starszych i dlatego należy zwrócić na nich szczególną uwagę.

22.45

Amerykański Fed w niedzielę obniżył interwencyjnie stopy proc., by wesprzeć gospodarkę zagrożoną konsekwencjami epidemii COVID-19. Fed zapowiedział skoordynowaną akcję z największymi pięcioma bankami centralnymi świata, by zagwarantować płynność.

Fed, który obniżył niedawno stopy procentowe, poinformował, że obniża je jeszcze o 1 pkt proc. i rozluźnia normy dotyczących rezerw bankowych, by zwiększyć podaż kredytów.

22.38

Ministerstwo handlu Rosji zapewniło w niedzielę, że sklepy nie będą zamknięte i wezwało, by nie zaopatrywać się na zapas. Poprosiło jednocześnie sieci handlowe, aby określiły ilość zapasów najpotrzebniejszych towarów i termin, w jakim mogą zwiększyć dostawy.

22.26

Z powodu zamknięcia pieszego przejścia Medyka-Szeginie na polsko-ukraińskiej granicy wielu obywateli Ukrainy, którzy planowali przejść tamtędy pieszo, utknęło po polskiej stronie. Ukraińcy nie mogą wrócić do kraju ze względu na zamknięcie granic po wprowadzeniu w Polsce stanu epidemicznego.

22.24

Wszystkie puby i bary w Irlandii, włącznie z barami w hotelach, powinny być zamknięte od północy w nocy z niedzieli na poniedziałek przynajmniej do 29 marca - ogłosił w niedzielę wieczorem rząd tego kraju w ramach działań, mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Irlandia już w czwartek zamknęła wszystkie szkoły oraz placówki opieki nad dziećmi i zakazała zgromadzeń publicznych powyżej 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych i powyżej 500 osób na otwartym powietrzu, ale puby i bary pozostawały do tej pory czynne.

22.08

Do 51 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Bułgarii - podał w niedzielę Krajowy Sztab Operacyjny. Minister finansów Władisław Goranow zapowiedział pomoc dla firm dotkniętych skutkami epidemii COVID-19.

22.00

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Banku Finlandii w niedzielę zatwierdzono rozwiązania, zabezpieczające finansowanie na rynku, w tym programu wsparcia w wysokości 500 mln euro dla krajowych przedsiębiorstw dotkniętych pandemią koronawirusa.

21.55

Rząd Hiszpanii stał się celem krytyki partii opozycyjnych oraz mediów w związku ze zlekceważeniem zaleceń władz Unii Europejskiej w sprawie koronawirusa. Wzywały one gabinet Pedra Sancheza do uniemożliwienia organizacji manifestacji 8 marca, które sprzyjały rozszerzaniu się choroby.

Osoby z kierownictwa największego parlamentarnego ugrupowania opozycji, Partii Ludowej (PP), zarzuciły w niedzielę Sanchezowi, że ogłoszony przez niego w sobotę wieczorem stan zagrożenia epidemicznego był decyzją "spóźnioną" i mało restrykcyjną.

21.45

Norweska premier Erna Solberg poinformowała w niedzielę, że w związku epidemią COVID-19 rząd przeznaczy co najmniej 100 mld koron (9,7 mld dol.) na wsparcie firm. Szef resortu finansów Francji Bruno Le Maire zapowiedział, że Paryż wyda na ten cel "dziesiątki miliardów euro".

21.38

Rządy Gwinei Równikowej, Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga i Seszeli poinformowały o pierwszych przypadkach koronawirusa w ich krajach. Epidemia COVID-19 dotarła już do 26 krajów Afryki - podała agencja EFE.

21.30

Brytyjski rząd wezwał firmy przemysłowe, aby jeśli tylko mają takie możliwości techniczne, przestawiły się na produkcję respiratorów, które są kluczowe w ratowaniu życia chorych na COVID-19.

W poniedziałek premier Boris Johnson ma na ten temat rozmawiać z szefami niektórych firm przemysłowych i zapewnić ich, że rząd kupi każdą ilość, ale już w niedzielę mówił o tym minister zdrowia Matt Hancock.

21.22

Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w niedzielę wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 36 - do 127.

21.18

Ryzyko związane z szerzeniem się koronawirusa jest tak duże, jak nigdy, nie będę milczeć - oświadczył ukraiński minister ochrony zdrowia Illia Jemec. Jego resort rekomenduje, by w kraju zaostrzono środki ostrożności w związku z zagrożeniem.

21.15

Rząd Słowacji na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w służbie zdrowia. Nowy przepis pozwala władzom na pełne dysponowanie personelem i na przejmowanie prywatnych klinik i poradni.

21.11

Serbia wprowadza stan wyjątkowy w związku z epidemią COVID-19 - poinformował w niedzielę serbski prezydent Aleksandar Vuczić. Resort zdrowia podał, że w kraju zdiagnozowano 46 przypadków koronawirusa. Jak dotąd nie ma ofiar śmiertelnych.

21.01

We Francji - zgodnie z obawami - frekwencja w pierwszej turze wyborów samorządowych była znacznie niższa niż w poprzednich głosowaniach. Przyczyną była obawa przed zakażeniem koronawirusem.

20.59

W Hiszpanii z powodu epidemii koronawirusa odwołano słynne procesje Wielkiego Tygodnia. Tradycyjne procesje pokutne, w których uczestniczą setki osób w historycznych strojach, nie odbędą się między innymi w Sewilli, Madrycie, Walencja i Alicante.

20.55

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma rację - rządy nie mogą działać jednostronnie. Potrzebujemy silniejszej koordynacji na szczeblu UE - napisał w niedzielę w oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

20.52

Skandynawskie linie lotnicze SAS ogłosiły, że od poniedziałku zwolnią tymczasowo do 10 tys. osób, czyli 90 proc. pracowników oraz znacznie zredukują liczbę połączeń. Decyzja ma związek ze skutkami pandemii koronawirusa.

20.49

Komisja Europejska wezwała w niedzielę startupy i małe firmy z technologiami i innowacjami, które mogłyby pomóc w leczeniu lub innych aspektach walki z pandemią koronawirusa, do składania wniosków do 18 marca o przyspieszone finansowanie z unijnych funduszy.

6 marca KE poinformowała, że Unia Europejska przeznaczy 47,5 mln euro na badania nad szczepionką, leczeniem i diagnostyką koronawirusa. 

20.42

- Zaproponujemy UEFA przełożenie mistrzostw Europy - powiedział szef Włoskiej Federacji Piłkarskiej Gabriele Gravina.

20.41

- W Stanach Zjednoczonych kwestia głosowania jest na tyle elastyczna, że wchodzi w rachubę i głosowanie korespondencyjne, i on-line, także jest bardzo dużo różnych możliwości, żeby oddać swój głos i niekoniecznie to musi być związane z takimi rozterkami, jakie są u nas w kraju - mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.

20.35

W ciągu ostatniej doby w Mołdawii odnotowano prawie dwukrotny wzrost zakażeń koronawirusem - o 11 przypadków. Liczba chorych wzrosła tym samym do 23 - poinformowała w niedzielę mołdawska minister zdrowia Viorica Dumbraveanu. Wśród zakażonych jest dziecko.

20.22

Liczba przypadków koronawirusa we Francji wzrosła z 4449 do 5400. Jak poinformował minister zdrowia Oliver Veran, liczba zgonów wzrosła od wczoraj o 29 i wynosi 120.

20.15

Chcemy przekierowania środków z unijnej polityki spójności na walkę z wirusem - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

20.07

Na Słowacji ogłoszono stan wyjątkowy w celu powstrzymania epidemii koronawirusa. Od poniedziałku od szóstej rano będą zamknięte wszystkie sklepy z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, stacji benzynowych, banków i urzędów pocztowych.

20.04

Ministerstwo Nauki Rosji wydało w niedzielę rekomendację dla uczelni wyższych, by od poniedziałku przeszły na nauczanie zdalne. Do tej pory dwie uczelnie - w Petersburgu i Moskwie - zdecydowały się na ten krok.

19.54

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa ogłosił w niedzielę stan katastrofy w całym kraju z powodu epidemii koronawirusa. Ostrzegł też, że COVID-19 może mieć znaczący i "potencjalnie długotrwały" negatywny wpływ na gospodarkę RPA.

19.43

W Rosji przeprowadzono ponad 104 tys. testów na koronawirusa u osób, które wróciły z krajów dotkniętych epidemią i tych, które się z nimi kontaktowały - podała w niedzielę Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor).

19.25

Ukraińskie ministerstwo zdrowia wysyła do obywateli SMS-y informujące o środkach ostrożności w związku z zagrożeniem koronawirusem. Zawarty jest w nich apel o pozostanie w domach.

19.20

Rząd Tunezji prosi obywateli o datki pieniężne na walkę z koronawirusem, które będą trafić do specjalnie utworzonego funduszu - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo finansów. Jak pisze Reuters, system opieki zdrowotnej w Tunezji jest bardzo niewydolny.

19.14

Papież Franciszek odwiedził w niedzielę rzymską bazylikę Matki Bożej Większej oraz jeden z kościołów w centrum Wiecznego Miasta, gdzie modlił się o zakończenie pandemii koronawirusa - poinformował Watykan.

19.07

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że nie ma razie dowodów na to, by psy, czy inne zwierzęta domowe, mogły zakazić się koronawirusem. Władze Hongkongu, gdzie w lutym zdiagnozowano nowego wirusa u psa, poinformowały, że po ponownych testach pies okazał się zdrowy.

19.00

Napływające z kontynentu statystyki wskazują, że liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa w Europie przekroczyła dwa tysiące.

18.54

Na amerykańskich lotniskach utworzyły się wielogodzinne kolejki ludzi wracających do kraju. To skutek dodatkowych procedur kontrolnych i masowego powrotu obywateli amerykańskich po wprowadzeniu przez prezydenta Donalda Trumpa zakazu przylotów do Stanów Zjednoczonych mieszkańców strefy Schengen.

18.51

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do mieszkańców kraju o to, by w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nie tylko powstrzymywali się przed wyjazdami za granicę, ale też przed podróżami z miasta do miasta wewnątrz kraju.

18.50

O 368, z 1441 do 1809, wzrosła w ciągu doby we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - poinformowano w niedzielę na konferencji prasowej w Rzymie. Obecnie w całym kraju zakażonych jest ponad 20 tys. osób. Od soboty liczba ta wzrosła o 2853.

18.49

Władze północnych Włoch alarmują, że w szpitalach zaczyna brakować łóżek i respiratorów dla ratowania ofiar koronawirusa.

Szef władz Lombardii Attilio Fontana powiedział, że szpitale zbliżają się do punktu, w którym nie będzie można ratować ciężko chorych, gdyż brakuje miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Dodał, że brakuje też respiratorów, które mają zostać sprowadzone z zagranicy.

18.45

Papież podziękował duchownym z Lombardii, regionu szczególnie dotkniętego pandemią koronawirusa, którzy mimo ograniczeń starają się na wszelkie sposoby towarzyszyć wiernym. W katechezie Franciszek powiedział, że wszyscy wierni są wezwani do tego, aby być świadkami Chrystusa.

18.39

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśla znaczenie współdziałania państw Unii Europejskiej w stawieniu czoła wyzwaniu, jakim jest walka z koronawirusem. W opublikowanym na Twitterze przesłaniu jako priorytet wskazała zapewnienie środków ochrony osobistej personelowi medycznemu, który stanowi "pierwszą linię obrony".

18.20

Władze Holandii nakazały zamknięcie wszystkich szkół, restauracji, kawiarni, klubów sportowych i saun. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ograniczenia te mają obowiązywać co najmniej do 6 kwietnia. 

18.11

W Grecji zmarła czwarta osoba, zakażona koronawirusem. Był to 53-letni mężczyzna, który miał też inne problemy zdrowotne. Zmarł na oddziale intensywnej terapii jednego ze szpitali w Atenach.

17.59

Komisja Europejska wprowadza ograniczenia w eksporcie wyposażenia medycznego poza Unię Europejską. Teraz do tego będzie potrzebna zgoda państw członkowskich.

17.49

Francuscy internauci wyrażają oburzenie w mediach społecznościowych z powodu zorganizowania w niedzielę wyborów samorządowych, mimo epidemii COVID-19 oraz przekazywania maseczek medycznych i żeli antybakteryjnych lokalom wyborczym zamiast szpitalom i aptekom.


Hasztag #JeNiraiPasVoter (#NiePójdęGłosować) robi furorę w internecie w dzień wyborów samorządowych we Francji. Internauci krytykują prezydenta Emmanuela Macrona za decyzję o przeprowadzeniu pierwszej tury wyborów samorządowych, mimo ogłoszenia dzień wcześniej stanu epidemii COVID-19 na terenie całego kraju.

17.30

Od sobotniego do niedzielnego popołudnia w Hiszpanii nastąpiły 103 zgony na COVID-19. Od początku epidemii zmarło tam już 288 zakażonych.

W ciągu doby znacząco powiększyło się również grono osób zainfekowanych, z 5900 do niemal 7800.

17.17

Francja: granica z Niemcami nie będzie zamknięta, zaostrzone będą kontrole - poinformowało w niedzielę źródło w Pałacu Elizejskim.

Wcześniej dpa podała, że Niemcy od poniedziałku rano zamkną częściowo granice z Francją, Austrią i Szwajcarią ze względu na epidemię.

17.14

Z soboty na niedzielę liczba zachorowań na koronawirusa w Portugalii wzrosła do 245, tj. o ponad 100 proc. w ciągu doby. W tym samym czasie blisko 170 tys. osób zwróciło się do rządu Antonia Costy o natychmiastowe zamknięcie granic.

Najwięcej przypadków zachorowań na COVID-19 notowanych jest w aglomeracji Lizbony, a także w dystrykcie Porto, na północy kraju.

17.10

Liczba przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła do 1372. 35 osób zmarło.

16.53

We Francji epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele sklepów i restauracji jest zamkniętych. Groźba zakażenia ma wpływ na frekwencję dzisiejszej, pierwszej tury wyborów samorządowych. Władze apelują o wstrzymanie się z wychodzeniem z domów i niewykupywanie towarów, by robić zapasy.

Po opustoszałych ulicach francuskich miast przemykają tylko skutery firm dostarczających żywność na zamówienie. Dla restauracji to jedyny sposób, by móc dalej funkcjonować. Lokale, tak jak bary, kafejki, bistra, a także kina, teatry, sale koncertowe i parki rozrywki są zamknięte - relacjonuje z Paryża Marek Brzeziński, korespondent Polskiego Radia.

16.44

 "Ekonomistom, którzy na całym świecie martwią się tym, co będzie »po« powiedziałabym, że trzeba zająć się tym, co jest, bezzwłoczne, bo w tej pandemii zachorują wszyscy, także młodzi ludzie i pracownicy służby zdrowia, a wiele osób umrze" - napisał na Twitterze członek Rady Wykonawczej WHO i doradca włoskiego ministra zdrowia profesor Walter Ricciardi.

"To wydarzenie, które zmieni świat, konieczne są nowe projekty" - dodał Ricciardi.

16.41

Irańskie władze wezwały mieszkańców, aby pozostali w domach. Zamknięto dla pielgrzymów jedno ze świętych miejsc szyitów - grobowiec imama Rezy w Meszhedzie, odwołano także zbiorowe modlitwy muzułmańskie w meczetach i innych zamkniętych pomieszczeniach.

16.39

Niemcy postanowiły od jutra zamknąć granice z Włochami, Francją i Szwajcarią. Niemiecka kolej ogranicza liczbę pociągów w ruchu podmiejskim i regionalnym.

Czasowo w pociągach nie będzie kontroli biletów. W niemieckim Internecie w ostatnich godzinach pojawia się coraz więcej fake newsów, które potęgują w społeczeństwie panikę - informuje z Berlina korespondent Polskiego Radia Waldemar Maszewski.

16.30

Policja węgierska zatrzymała mężczyznę, który na swoim vlogu jako pierwszy zamieścił pogłoskę, jakoby sztab operacyjny ds. koronawirusa rozważał zamknięcie Budapesztu – podało tamtejsze MSW, podkreślając, że twierdzenie to jest całkowicie pozbawione podstaw.

16.09

Ukraina wstrzymała kolejowe połączenia pasażerskie z Polską. Nad Dnieprem wprowadzane są w życie ograniczenia, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

16.05

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock oświadczył, że osoby w wieku powyżej 70 lat będą - jak ujął - "chronione przed wirusem przez izolację trwającą do czterech miesięcy". Jej ogłoszenie ma nastąpić "w nadchodzących tygodniach".

15.53

Proces premiera Izraela Benjamina Netanjahu, oskarżonego o korupcję, został odłożony o dwa miesiące. Powodem jest zagrożenie koronawirusem.

Proces miał się zacząć pojutrze. Jak poinformowało izraelskie ministerstwo sprawiedliwości, nowa data to 24 maja. Prokuratura zarzuca 70-letniemu premierowi trzy przypadki korupcji.

15.48

Belgowie omijają zakazy u siebie w kraju, gdzie restauracje i bary są zamknięte z powodu koronawirusa, i jeżdżą do Holandii, by zjeść wspólnie w tamtejszych lokalach. Władze w Brukseli są oburzone, a belgijscy eksperci apelują do rządu w Hadze, by poszedł śladem Belgii i również zamknął bary i restauracje.

15.40

Zakłady Forda w regionie Walencji w Hiszpanii zostaną od poniedziałku zamknięte na tydzień. U trzech pracowników fabryki stwierdzono koronawirusa.

Wszyscy, którzy mieli kontakt z chorymi, zostaną poddani kwarantannie. Zakłady Forda koło Walencji należą do największych poza Stanami Zjednoczonymi.

15.35

Przewodniczący Komisji Medycznej Szpitali Paryskich Remi Salomon zaapelował w niedzielę do Francuzów, by nie brali udziału w trwającej od rana pierwszej turze wyborów samorządowych z powodu epidemii COVID-19. "Nie głosuj" - napisał na Twitterze.

15.20

Brytyjska królowa Elżbieta II wraz z mężem, księciem Filipem w związku z epidemią koronawirusa opuścili w czwartek Pałac Buckingham i przenieśli się na zamek w Windsorze pod Londynem - ujawnił w niedzielę tabloid "Sun".

Jeśli sytuacja będzie się dalej pogarszać, para królewska przeniesie się do wiejskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk. "Sun", powołując się na źródła z Pałacu Buckingham, poinformował, że królowa czuje się dobrze.

15.05

Lekarze i przedstawiciele władz włoskiej Lombardii sygnalizują, że w lokalnych szpitalach panuje coraz trudniejsza sytuacja. Anestezjolog ze szpitala w Bergamo Ivano Riva powiedział agencji ANSA: "Jeśli trend epidemii utrzyma się w tym rytmie, Bergamo będzie dawało sobie radę przez bardzo krótki czas".

14.55

Holandia: liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła o 176 przypadków - do 1135. Osiem osób zmarło, a łączna liczba zgonów wzrosła do 20 - podał w niedzielę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska.

14.47

Na Węgrzech zmarła pierwsza osoba na skutek zakażenia koronawirusem - poinformowała państwowa agencja MTI.

75-letni obywatel Węgier zmarł w Budapeszcie wkrótce po hospitalizacji z powodu ciężkiego zapalenia płuc i podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Według danych rządowych, Węgry odnotowały 32 potwierdzone przypadki koronawirusa. 159 osób poddano kwarantannie. W tym tygodniu rząd zamknął wszystkie szkoły i wprowadził ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych.

14.27

W Hiszpanii zanotowano w ciągu ostatniej doby około dwóch tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Przeszło sto osób zmarło.

Hiszpania jest drugim po Włoszech krajem Europy, w którym stwierdzono najwięcej przypadków COVID-19. Ogółem jest ich 7753. 288 osób zmarło.

14.11

Austria zakazała spotykania się w gronie większym niż pięcioosobowe. Kanclerz Sebastian Kurz poinformował o zaostrzeniu środków, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Restrykcje wejdą w życie w poniedziałek.

14.00

Norweski rząd na specjalnym posiedzeniu w niedzielę zakazał przebywania w domkach letniskowych poza miejscem zamieszkania. Decyzja ma pomóc w ograniczeniu dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

13.30

- Bułgarski rząd zdecydował w niedzielę o dodatkowych wynagrodzeniach w wysokości 1000 lewów (500 euro) dla pracowników służby zdrowia - poinformował premier Bułgarii Bojko Borisow. Taką kwotę dostaną wszyscy - lekarze, pielęgniarki, laboranci i inni pracownicy medyczni.

13.10

Po raz drugi w związku z pandemią niedzielna modlitwa Anioł Pański odbyła się bez udziału wiernych i była transmitowana przez Watykan z biblioteki Pałacu Apostolskiego, gdzie papież stał sam. Wyjaśnił, że plac Świętego Piotra jest zamknięty. 

Papież Franciszek, zwracając się w niedzielę do wiernych za pośrednictwem watykańskich mediów, zapewnił o swej bliskości z chorymi i personelem medycznym oraz wolontariuszami niosącymi pomoc tym, którzy nie mogą wyjść z domu w związku z pandemią koronawirusa.

13.00

197 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowały federalny resort zdrowia tego kraju. Liczba osób, u których stwierdzono infekcje, wynosi obecnie 886.

Najwięcej nowych przypadków zanotowano we Flandrii - 137. Obecnie 163 osoby przebywają w szpitalu, z czego 33 są na oddziale intensywnej terapii, a 23 są połączone do respiratorów.

Do tej pory cztery osoby zmarły na chorobę wywołaną przez wirusa. Były w wieku 90, 86, 80 i 73 lat.

12.55

"W nocy z poniedziałku na wtorek wszystkie loty komercyjne są zawieszone, niezależnie od kierunku. Jest to absolutnie niezbędny środek. Jednocześnie zabronione będzie przekraczanie granic lądowych przez cudzoziemców, z wyjątkiem dyplomatów i osób z zagranicy, na stałe mieszkających w naszym kraju" - oznajmił premier Mołdawii. 

12.54

Brytyjski rząd zwróci się w najbliższych tygodniach do osób powyżej 70. roku życia, by poddały się izolacji, która może trwać nawet przez kilka miesięcy - powiedział w niedzielę minister zdrowia Matt Hancock.

12.23

- Zamykanie granic nie gwarantuje ochrony przed koronawirusem, a kwarantanna szkół i przedszkoli potencjalnie zwiększy zagrożenie dla ludzi starszych, którym pracujący rodzice oddadzą pod opiekę dzieci – argumentuje w niedzielę białoruskie ministerstwo zdrowia.

12.17

Papież Franciszek, zwracając się w niedzielę do wiernych za pośrednictwem watykańskich mediów podczas modlitwy Anioł Pański, zapewnił o swej bliskości ze wszystkimi chorymi i personelem medycznym, a także wolontariuszami niosącymi pomoc tym, którzy nie mogą wyjść z domu w związku z pandemią koronawirusa.

11.53

Władze Ukrainy apelują o powstrzymanie się od podróżowania i w miarę możliwości pozostawanie w domach. W związku z koronawirusem od poniedziałku będą obowiązywać ograniczenia wjazdu na terytorium tego kraju.

11.52

W Belgii liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 886. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od wczoraj wykryto 199 nowych infekcji. 

Większość zakażonych osób przebywa w domach w samoizolacji, 163 zakażonych pacjentów jest w szpitalach, z czego 33 na oddziałach intensywnej terapii, 23 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

Do tej pory w Belgii potwierdzono cztery zgony osób zakażonych koronawirusem, w wieku od 73 do 90 lat.

Dotychczas na świecie odnotowano w sumie 156400 zakażeń koronawirusem. Wyzdrowiało 73968 osób. Zmarły 5833 osoby.

11.41

11.38

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wprowadził w niedzielę na terenie całego kraju stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa. W Kazachstanie do tej pory potwierdzono osiem przypadków zakażenia wirusem COVID-19.

11.18

Opustoszały białoruskie przejścia graniczne dla aut osobowych i autobusów. Kraj ten nie zamknął granic z powodu koronawirusa. Zrobili to jednak niemal wszyscy sąsiedzi Białorusi.

11.04

Mer Moskwy Siergiej Sobianin zapewnił w niedzielę, że pogłoski o wielkiej liczbie zachorowań w Moskwie z powodu koronawirusa nie są zgodne z prawdą i że władzom zależy na informowaniu o zakażeniach, by dotrzeć do osób, które miały kontakt z chorymi.

- Nie ma ani jednego wypadku, żebyśmy spóźnili się i nie powiedzieli obywatelom o tym, co się dzieje - zapewnił Sobianin w telewizji Rossija.

11.03

Meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale zostaną zamknięte. Taką decyzję podjęły muzułmańskie władze religijne, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wzgórze Świątynne nie będzie zamknięte. Muzułmanie będą mogli modlić się na zewnątrz.

Wzgórze Świątynne w Jerozolimie jest dla muzułmanów jednym z trzech najważniejszych miejsc. Pozostałe dwa to Mekka i Medyna.

10.45

Na Filipinach potwierdzono w niedzielę śmierć kolejnych trzech osób, zakażonych koronawirusem. Bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi 11. Stwierdzono też 29 nowych przypadków infekcji.

9.57

Osoby przybywające do Australii będą musiały się poddać 14-dniowej kwarantannie. Premier Scott Morrison poinformował o podjęciu środków, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- Wszystkie osoby przybywające do Australii będą musiały się poddać samoizolacji trwającej 14 dni. To jest bardzo ważne. W ostatnich tygodniach obserwujemy, że coraz więcej państw ma problemy z wirusem. Oznacza to, że coraz więcej państw staje się źródłem zakażeń - powiedział premier Scott Morrison.

9.06

Pandemia koronawirusa przyspieszyła negocjacje dotyczące utworzenia rządu w Belgii. Od majowych wyborów parlamentarnych nie udało się partiom z Flandrii i Walonii porozumieć w sprawie koalicji rządowej. Od grudnia obowiązki pełni gabinet Sophie Wilmes. 

9.02

Z powodu epidemii koronawirusa na 24 maja został przełożony początek procesu premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który miał rozpocząć się 17 marca - poinformowało w niedzielę izraelskie ministerstwo sprawiedliwości.

9.01

We Francji rozpoczęły się w niedzielę rano, mimo epidemii koronawirusa, wybory samorządowe. Do głosowania uprawnionych jest 47,7 mln obywateli francuskich. Druga runda zaplanowana jest na 22 marca.

9.00

Na początku marca Matt Colvin z miasta Chattanooga w Tennessee wykupił wszystkie środki dezynfekujące do rąk, jakie były w okolicy. Sprzedawał je drożej przez internet, ale serwis online Amazona go zablokował. Teraz ma ok. 18 tys. butelek i nie wie jak je sprzedać.

8.59

Z powodu pandemii koronawirusa Estonia od 17 marca zamyka swoje granice dla zagranicznych podróżnych - poinformował w niedzielę rząd tego kraju.

Wjazd na teren Estonii będą mieli tylko obywatele tego kraju, chcący powrócić z zagranicy.
W Estonii do tej pory potwierdzono 115 przypadków zakażenia koronawirusem, bez ofiar śmiertelnych.

8.52

W Uzbekistanie potwierdzono w niedzielę pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Resort podał, że zainfekowana osoba wróciła z Francji.

8.50

W związku z pandemią koronawirusa odwołana została w sobotę w Los Angeles 40. edycja wręczenia "Złotych Malin" - nagród dla najgorszych filmów minionego roku. Wcześniej organizatorzy imprezy zapewniali, że epidemia nie przeszkodzi w przeprowadzeniu ceremonii.

8.47

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio opiera się wezwaniom, by zamknąć szkoły publiczne w związku z epidemią koronawirusa, mimo że liczba zakażeń w mieście wrasta, a frekwencja w szkołach spada. Oznajmił, że nie zrobi tego tak długo, jak to będzie możliwe.

8.40

W Rosji w ciągu nocy nie zwiększyła się liczba osób zakażonych koronawirusem. Z ostatnich komunikatów wynika, że patogen stwierdzono łącznie u 59 osób, z których osiem wyzdrowiało. Rosyjski rząd powołał radę koordynacyjną, na czele której stanął premier Michaił Miszustin.

8.36

Uroczystości Wielkiego Tygodnia w Watykanie w tym roku będą się odbywać bez udziału wiernych. Powodem jest zagrożenie związane z koronawirusem. Poinformowała o tym Prefektura Domu Papieskiego.

8.35

W Chinach kolejny dzień liczba zakażeń u podróżnych przyjeżdżających do tego kraju przewyższa dane dotyczące zakażeń lokalnych. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że w ciągu ostatniej doby patogen wykryto u 20 osób, z czego 16 - to podróżni.

8.34

W komunikacie opublikowanym przez Episkopat Francji Konferencja Biskupów podjęła nowe ustalenia dotyczące procedur związanych z odprawianiem nabożeństw. Msza Święta może być odprawiona z udziałem mniej niż stu wiernych. W diecezji Vannes, a także w rejonach, będących ogniskami epidemii wszystkie nabożeństwa i katechezy zostają odwołane. Mogą być natomiast odprawiane msze święte w prywatnych kaplicach.

8.32

Z powodu koronawirusa Litwa ogłosiła dwutygodniową kwarantannę na terenie całego kraju, a Łotwa zamierza zawiesić międzynarodowy ruch pasażerski. W krajach bałtyckich liczba osób, u których stwierdzono patogen, wzrosła do 150, ale niektóre osoby już wyzdrowiały.

8.27

Tymczasem rząd Hiszpanii ogłosił wczoraj stan zagrożenia epidemicznego, który ma ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Przepisy, które dziś weszły w życie, wprowadzają zakaz opuszczania domów. Hiszpanie mogą wychodzić jedynie do pracy lub do sklepów po zakupy. Wszystkie sklepy zostaną zamknięte, oprócz aptek oraz sprzedających jedzenie i środki pierwszej potrzeby. Ograniczone jest kursowanie pociągów. Obostrzenia mają obowiązywać 15 dni.

8.25

Żona hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza jest zakażona koronawirusem. Test przeprowadzony przez Begonę Gomez dał wynik pozytywny. Jak poinformowało biuro szefa rządu, żona premiera, jak i on sam czują się dobrze i przestrzegają zaleceń lekarzy i służb sanitarnych.

8.22

Do tej pory w USA stwierdzono około 2500 przypadków koronawirusa, 51 osób zmarło. W Białym Domu wprowadzono dodatkowe środki ostrożności. Wszystkim osobom, które mają znaleźć się w otoczeniu prezydenta lub wiceprezydenta USA mierzona jest temperatura.

8.20

Donald Trump wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone poradzą sobie z epidemią i zapewnił, że jego rząd robi wszystko, by ograniczyć jej negatywne skutki. Podziękował też Kongresowi za przyjęcie ustawy, która umożliwi przeznaczenie dodatkowych środków na zwolnienia lekarskie dla Amerykanów i zwiększenie liczby testów.

kad, agkm, msz