Logo Polskiego Radia
PAP
Damian Nejman 24.03.2020

Koronawirus w Polsce. Straż miejska kontroluje parki i place zabaw w Warszawie

W związku z wprowadzonym stanem epidemii stołeczni strażnicy miejscy prowadzą kontrolę około 130 miejsc rekreacji, w tym m.in. parki, place zabaw i siłownie plenerowe. Każdego dnia prowadzą również dziesiątki rozmów, podczas których ostrzegają o ryzyku spotkań w grupach.

Z informacji, jakie przekazał referat prasowy stołecznej straży miejskiej, wynika, że strażnicy kontrolują około 130 rekreacyjnych punktów Warszawy. W weekend funkcjonariusze SM poprosili o rozejście się osób, które zebrały się w większych grupach w Lesie Kabackim, Parku Młociny i Polach Elekcyjnych.

1200_koronawirus_PAP.jpg
Kilkaset naruszeń zasad kwarantanny. Policja opublikowała nowe dane

Jak informuje SM patrole sprawdzają m.in. Park Czechowicki, okolice Balatonu, czy dzielnicowe skwery i parki. Większe grupy młodzieży strażnicy upominali m.in. w Parku Skaryszewskim

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Polacy w kwarantannie. Policyjne dane o kontrolach i udzielonej pomocy

- Funkcjonariusze podchodzą do nich i informują o ryzyku, jakie podjęli - informuje straż miejska i zaznacza, że takich rozmów każdego dnia przeprowadzają dziesiątki.

- Zachowajcie dystans. Nie siedźcie w grupach. Jeśli chcecie, idźcie na spacer, ale nie wszyscy razem - apelują strażnicy i dodają, że profilaktyka w czasie epidemii musi polegać na zachowaniu bezpiecznych odległości.

Kontrola miejsc gromadzenia się osób bezdomnych

Strażnicy zapewniają również, że kontrolami objęte są także miejsce gromadzenia się osób bezdomnych, które ze względu na wiek, stan zdrowia i warunki sanitarne, są wyjątkowo podatne na zarażenie.

Zabezpieczają również punkty, w których wydawana jest żywność dla ubogich i bezdomnych. Chodzi m.in. o paczki żywnościowe wydawane z autobusu oznaczonego jako MPP. - W związku z sytuacją epidemiologiczną kolejka, która tworzy się w tych okolicznościach, musi być monitorowana tak, aby osoby w niej stojące zachowywały między sobą bezpieczną odległość - zaznacza SM.

Jak dodaje, w związku z epidemią więcej pracy mają ratownicy Ulicznego Patrolu Medycznego. Patrole takie są prowadzone we współpracy z Caritas Polska i warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Lekarze Nadziei.

Kilka dni temu stołeczna SM zaleciła, by - w miarę możliwości - kontaktować się ze strażą telefonicznie lub mailowo, zamiast osobistego kontaktu w komendach.




Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział we wtorek w TVN24, że ratusz nie planuje obecnie zamykania parków czy Bulwarów Wiślanych. Jednocześnie zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

- Ja sam oglądałem sytuację, czy to w parku powsińskim, czy właśnie na bulwarach (...); rozmawiamy z ludźmi, że jeżeli już wychodzą, to żeby wychodzili tylko z domownikami, żeby się nie zbierali w kilkanaście osób, bo to jest po prostu niebezpieczne - mówił Trzaskowski.

Podkreślił, że jeżeli okaże się, że ostrzeżenia i interwencje straży miejskiej są niewystarczające, ratusz zastanowi się nad podjęciem kolejnych kroków. 

dn