Logo Polskiego Radia
IAR
Damian Nejman 26.03.2020

Pomoc medyczna z Chin. Szef KPRM: zostanie uruchomiony most powietrzny

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że od przyszłego tygodnia zostanie uruchomiony most powietrzny, którym do Polski trafiać będą materiały i sprzęt dla wszystkich służb walczących z koronawirusem.
Posłuchaj
  • Pierwsza partia sprzętu medycznego z Chin już w Polsce. Relacja Tomasza Marciniuka (IAR)
Czytaj także

Minister podkreślił, że uruchomienie tego połączenia będzie możliwe dzięki rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

samolot rozładunek lotnisko cargo lot free shutter 1200.jpg
Pomoc medyczna z Chin dla Polski. Transport środków ochronnych wylądował w Warszawie

Pierwszy transport środków jest już w Polsce. Do Warszawy z Chin przyleciały między innymi maseczki ochronne, kombinezony, gogle i rękawice. Łącznie to ponad 600 metrów sześciennych ładunku - poinformował Michał Dworczyk na konferencji prasowej na Lotnisku Chopina w Warszawie po przylocie pierwszego samolotu z zaopatrzeniem.

Szef kancelarii premiera mówił, że wszystkie środki będą dzielone centralnie. Decyzje co do ich dystrybucji będzie podejmowało Ministerstwo Zdrowia. - Przede wszystkim będą brane pod uwagę potrzeby szpitali zakaźnych jednoimiennych, ale oczywiście sprzęt będzie dystrybuowany również do innych placówek i pracowników medycznych - zapewnił minister.

Kilkanaście respiratorów

Podkreślił, że prócz środków ochrony osobistej, na pokładach samolotów będzie także sprzęt medyczny - w tym respiratory. W pierwszych transportach przyleci ich kilkanaście. Docelowo Ministerstwo Zdrowia samo bądź za pośrednictwem różnych agend zamówiło kilkaset takich urządzeń.

Michał Dworczyk zapowiedział, że z mostu powietrznego, którym do Polski sprowadzony zostanie sprzęt medyczny, będą mogły korzystać też firmy prywatne oraz samorządy. Minister uściślił, że firmy prywatne będą dokonywać "komercyjnych rozliczeń z LOT-em, ale bezpłatnie z tych przewozów będą mogły skorzystać samorządy, organizacje pozarządowe, które chcą przekazać później materiały agendom rządowym, czy szpitalom lub służbie zdrowia".
Dziś do Polski przylatują środki zakupione przez Agencję Rozwoju Przemysłu, KGHM oraz Agencję Rezerw Materiałowych.

dn