Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 30.03.2020

Macedonia Płn. w NATO. "Wypełniona luka" w puzzlach i znak, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji

- Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO ma przede wszystkim istotne znaczenie polityczne. Jest to sygnał strategiczny, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji, która poprzez agresję na Gruzję, Ukrainę czy organizowanie prowokacyjnych ćwiczeń próbuje zastraszyć państwa członkowskie i powstrzymać m.in. dalsze rozszerzenie Sojuszu – ocenił w komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Wojciech Lorenz przypomniał, że Rosja dokonała agresji na Gruzję w 2008 roku, w 2014 na wschodnią Ukrainę, dokonała aneksji Krymu, łamiąc prawo i zasady ładu międzynarodowego.

CZYTAJ TAKŻE
Koronawirus Chiny 1200 PAP.jpg
Druga fala epidemii w Chinach? Ekspert: koronawirus zmieni cały świat, jesteśmy na początku drogi

- W takiej sytuacji sygnalizowanie, że USA są gotowe wspierać system bezpieczeństwa europejskiego poprzez rozszerzanie gwarancji kolektywnej obrony na kolejne państwa w Europie ma ogromne znaczenie – podkreślił ekspert PISM w komentarz dla portalu PolskieRadio24.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Wojny w kosmosie, sztuczna inteligencja, odstraszanie cyberataków. "NATO zależy od inwencji, idei i energii" >>>

Znaczenie dla bezpieczeństwa regionu i NATO

Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO ma bardzo duże znaczenie, ze względów strategicznych, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w regionie.

- Gdy popatrzymy na mapę, to widać, że na Bałkanach, jak w puzzlach, wypełnia się pewna luka. Łatwiej będzie prowadzić operację kolektywnej obrony na południu Europy – zauważa ekspert PISM.

- Przyjęcie do NATO kolejnego państwa bałkańskiego przyczynia się do stabilizacji politycznej w regionie, który może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo całej Europy, co pokazały chociażby wojny z lat 1990 – dodaje Wojciech Lorenz.

Infografika PAP Infografika PAP

W wymiarze praktycznym, jak zaznaczył ekspert, Macedonia Północna nie ma istotnego potencjału militarnego.  - Jednak NATO nie było nigdy tylko sojuszem obronnym, ale jest także, a niektórzy twierdzą, że przede wszystkim, organizacją polityczną. Należą przecież do niej np. Islandia, która w ogóle nie ma sił zbrojnych czy Luksemburg, który ma bardzo ograniczone zdolności – zaznacza analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Pomogła zmiana nazwy państwa

Macedonia Północna w piątek została kolejnym, 30. już członkiem NATO. Nastąpiło to po ratyfikacji rozszerzenia Sojuszu przez wszystkie 29 parlamentów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, co trwało wiele miesięcy, od lutego 2019 roku, kiedy to przedstawiciele 29 krajów NATO podpisali protokół przyjęcia Macedonii Płn. do Sojuszu.

CZYTAJ TAKŻE: Zimna wojna 2.0? B. rzecznik NATO: wróg nie może nawet pomyśleć, że ma jakieś szanse na zwycięstwo>>>

W poniedziałek w Brukseli odbyła się ceremonia podniesienia flagi Macedonii >>> wśród sztandarów innych państw Sojuszu, rozstawionych przez Kwaterą Główną Sojuszu.

Droga Skopje do UE

Macedonia Północna ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej. 24 marca zgodę na rozpoczęcie tzw. negocjacji akcesyjnych ze Skopje i z Tiraną wyrazili ambasadorowie państw Wspólnoty w Brukseli. Nie wiadomo jednak wciąż, kiedy one się rozpoczną, mogą potrwać kilka lat.

Aby mieć możliwość dołączenia do wspólnoty państw Sojuszu, władze Macedonii Północnej musiały wcześniej rozwiązać spór z Grecją, dotyczący nazwy kraju. Ateny uznawały nazwę "Macedonia” za część jej historycznego dziedzictwa i blokowały wejście Skopje do NATO. Ustąpiły po zmianie nazwie kraju na „Republikę Macedonii Północnej” w lutym 2019 roku.

Była jugosłowiańska republika uczestniczyła wcześniej m.in. w misjach NATO w Kosowie i Afganistanie.

"Transatlantycka rodzina rośnie w siłę"

Z przyjęcia Macedonii Płn. do NATO zadowolenie wyraził prezydent RP Andrzej Duda. Jak napisał, "to trudny czas dla świata, ale transatlantycka rodzina rośnie w siłę".

Polski MSZ stwierdził, że przyjęcie Skopje do NATO stanowi dowód na żywotność polityki otwartych drzwi Sojuszu i pozytywny sygnał dla tych wszystkich państw, które chciałyby przystąpić do tej organizacji.


Opr. Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl