Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Dadura 31.03.2020

"Rząd zwiększy wydatki na inwestycje publiczne". Piotr Müller o "tarczy antykryzysowej"

Piotr Müller, rzecznik rządu  powiedział, że uchwalona dziś przez Sejm "tarcza antykryzysowa" to gigantyczny zastrzyk gotówki dla polskiej gospodarki, który ma pomóc firmom przetrwać okres stagnacji. Dodał, że w następnym kroku rząd planuje zwiększenie wydatków na inwestycje publiczne.
Posłuchaj
  • Piotr Müller o "tarczy antykryzysowej" (IAR)
Czytaj także

- Doświadczenia wielkich kryzysów gospodarczych XX wieku pokazują, że w pewnym momencie niezbędny jest dodatkowy impuls gospodarczy w postaci pakietu inwestycji publicznych - przekonywał Piotr Müller.

Elżbieta Witek 1200.jpg
Marszałek Sejmu: wybory muszą się odbyć bezpiecznie dla Polaków

Dodał, że chodzi tu o budowy dróg, remonty szkół, ale także inne inwestycje w sektorze budowlanym i usług, które zapewnią firmom dodatkowe środki finansowe, a wraz z nimi dodatkowy oddech.

"Nie możemy doprowadzić do nadmiernego zadłużenia budżetu państwa"

Według rzecznika specustawa gwarantuje stabilność budżetową państwa. Piotr Müller zwrócił uwagę, że w czasie kryzysu "nie możemy doprowadzić do nadmiernego zadłużenia budżetu państwa".

PAP Sejm tarcza antykryzysowa poprawki 1200.jpg
Sejm uchwalił "tarczę antykryzysową". Posłowie odrzucili większość poprawek Senatu

- Jeżeli państwo przestanie dobrze funkcjonować, to nie będzie dodatkowych środków na wspieranie gospodarki - mówił rzecznik rządu.

"Ogromny zastrzyk finansowy"

Jak wyjaśniał Müller, rząd wprowadza teraz ogromny zastrzyk finansowy po to, żeby ratować miejsca pracy w okresie stagnacji gospodarczej. Następnie planowany jest pakiet inwestycji publicznych, który pozwoli ponownie uruchomić działalność firm.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców. PiS składa projekt

- Ale jeżeli sytuacja będzie tego wymagała jesteśmy gotowi zwiększyć zakres tej pomocy - zapewnił. Rzecznik dodał, że rząd liczy na poprawę sytuacji gospodarczej w drugiej połowie roku, ale jednocześnie jest gotów wspierać przedsiębiorstwa do końca roku.

Sejm uchwalił dziś pakiet antykryzysowy. Posłowie przyjęli 32 poprawki z 81 uchwalonych przez Senat w ustawie o wsparciu przedsiębiorców i pracowników. Pakiet ustaw czeka na podpis prezydenta.

kad