Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Szewczuk 07.04.2020

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Konstytucji proponowany przez Porozumienie

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Konstytucji, który zakłada wydłużenie kadencji prezydenta do siedmiu lat przy jednoczesnym braku możliwości reelekcji. Autorami projektu są posłowie Porozumienia.

W projekcie proponuje się, by w artykule 127 ustęp 2 Konstytucji uzyskał brzmienie: "Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję".

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Prof. Reginia-Zacharski o Gowinie: chce być łącznikiem pomiędzy opozycją a obozem rządzącym

Ponadto w projekcie zapisano, że przepis ten "stosuje się do kadencji obecnie urzędującego prezydenta, która skończy się z upływem okresu ustalonego w zmienianych przepisach Konstytucji".

O tym, że projekt jeszcze w poniedziałek wpłynie do Sejmu informował lider Porozumienia Jarosław Gowin. Pod projektem podpisali się też - według niego - posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
skrzynka na listy 1200 shutterstock.jpg
Wybory prezydenckie 2020. Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego

>>>[PR24] Prof. Domański: sprzeciw Gowina nie jest zagrożeniem dla wyborów korespondencyjnych

- To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata - mówił w piątek Gowin.

Jarosław Gowin podał się w poniedziałek do dymisji z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jego formacja pozostała jednak w obozie rządzącym. Gowin rekomendował na stanowisko wicepremiera obecną minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

msze