Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Majewski 15.04.2020

Wisła - stąd wypłynął na szerokie wody Adam Małysz. Dzisiaj jubileusz

15 kwietnia 1953 roku powstało Koło Sportowe "Start Wisła", które cztery lata później stało się klubem sportowym. W kolejnych latach klub z Beskidów stał się jednym z głównych ośrodków polskiego narciarstwa, wychowując m.in. Adama Małysza i Piotra Żyłę. 

Wiślański klub na przełomie lat wielokrotnie zmieniał nazwę. W 1953 roku założono Koło Sportowe "Start Wisła". Cztery lata później koło stało się klubem, który przyjął nazwę "Wisła-Start".

Kolejna zmiana nazwy miała miejsce na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Zrzeszenie Sportowe "Start" wycofało się z klubowych struktur, a jako nową nazwę przyjęto Klub Sportowy "Wisła". 

Małysz przyciągnął sponsora 

Najlepszy okres dla klubu to początek XXI wieku. Najsłynniejszy wychowanek klubu Adam Małysz zaczął dominować na światowych skoczniach, a jego macierzystym klubem zainteresował się producent wody mineralnej Ustronianka. 1 października 2001 roku podpisano umowę, na mocy której firma została sponsorem klubu. 

Od marca 2003 roku do maja 2014 roku wspomniany partner był sponsorem tytularnym klubu, którego nazwa brzmiała "KS Wisła Ustronianka". Wieloletnia umowa dobiegła końca w 2014 roku, a obecna nazwa to ponownie KS Wisła. 

Źródło: YouTube.com/Maciej Piwowar 

Skoczkowie chlubą 

Najprężniejszą sekcją klubu, na którego czele stoi prezes Zbigniew Wuwer, jest ta zajmująca się skokami narciarskimi i kombinacją norweską. Trenuje tam około 60 zawodników i zawodniczek, z czego najmłodsi to czterolatkowie regularnie biorący udział w najważniejszych krajowych zawodach. 

W 2015 roku wyremontowano kompleks skoczni Wisła-Centrum (K-10, K-20 i K-40 m), na którym młodzi adepci mogą szlifować swoje umiejętności. 

Ponadto w klubie trenują biegacze narciarscy, alpejczycy oraz piłkarze (w trzech kategoriach wiekowych: trampkarze, juniorzy i seniorzy).

Najsłynniejsi wychowankowie to oczywiście skoczkowie narciarscy. Poza Adamem Małyszem, spod rąk Jana Szturca i innych wiślańskich trenerów wyszli m.in. Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Tomasz Pilch czy nieskaczący już Rafał Śliż oraz Wojciech Tajner. 

KS Wisła pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. We wszystkich sekcjach klubu trenuje około 150 zawodników. 

pm