Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Michał Błaszczyk 14.05.2020

Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci. Ważne ustawy z podpisem prezydenta

W toku swojej prezydentury Andrzej Duda podpisał szereg ustaw chroniących najsłabszych przed zwyrodnialcami. Podniesiono kary za przestępstwa dokonywane na dzieciach, wprowadzono obowiązek informowania o takich czynach oraz opublikowano dane skazanych prawomocnie za pedofilię.
  • W maju 2016 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą Rejestr Sprawców Przestępstw na tle seksualnym 
  • Rejestr ten zawiera dane skazanych prawomocnymi wyrokami m.in. za przestępstwa pedofilskie
  • Prezydent Andrzej Duda złożył także inicjatywę ustawodawczą w zakresie zaostrzenia kar za przestępstwa wobec najsłabszych, w szczególności dzieci
  • Ustawa została przyjęta przez Sejm i Senat i podpisana przez Andrzeja Dudę w kwietniu 2017 roku 
  • - Te przepisy zmierzają do tego, by poprawić sytuację prawną i procesową najsłabszych - mówił prezydent Andrzej Duda

11 kwietnia 2017 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy nowelizujące Kodeks Karny i Kodeks Postępowania Karnego, zaostrzające kary za przestępstwa wobec dzieci. Przepisy, przyjęte przez Sejm niemal jednogłośnie, były prezydencką inicjatywą ustawodawczą.

1200_Duda_PAP.jpg
"Zero tolerancji dla zwyrodnialców". Prezydent o wyroku dla pedofila

Lepsza ochrona najsłabszych

Jak mówił w swoim wystąpieniu przed podpisaniem ustawy prezydent Andrzej Duda, przepisy te zwiększają prawno-karną ochronę nieletnich, zwłaszcza poniżej 15. roku życia i osób nieporadnych życiowo, "czy to na skutek tego, w jakim stanie psychicznym się znajdują, czy na skutek tego, w jakim znajdują się stanie fizycznym". - Te przepisy zmierzają do tego, by ich sytuację prawną i procesową wzmocnić - wskazał Andrzej Duda.

Jak powiedział, przepisy zwiększają "odpowiedzialność karną za takie przestępstwa jak ciężki uszczerbek na zdrowiu, (…) przestępstwa przeciwko wolności, przeciwko rodzinie, a więc także przestępstwo uprowadzenia, porzucenia, (...) przestępstwo o charakterze pedofilskim". - Także niezawiadomienie o fakcie popełnienia przestępstwa gwałtu kwalifikowanego, jest objęte tą regulacją - wskazał Andrzej Duda.

Powołanie rejestru sprawców przestępstw seksualnych

depresja smutek melancholia FREE_120_660.jpg
Ustawa o rejestrze pedofilów trafi do prezydenta

Prezydencka inicjatywa wpisuje się w rządowe projekty legislacyjne przeciwdziałające pedofilii. 31 maja 2016 roku Andrzej Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Powołał tym samym do życia rejestr przestępców na tle seksualnym.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów w pełni jawne. "Bardziej troszczyliśmy się o bandytów a nie o nasze dzieci"

W myśl ustawy z 2016 roku rejestr składa się z dwóch części: jawnej i niejawnej. Wpisanie do niego odbywa się z urzędu w następstwie prawomocnych wyroków sądów w sprawach o czyny karalne, chyba że sąd zdecyduje inaczej. Ewentualna decyzja sądu o niewpisaniu do rejestru może być podyktowana ochroną życia prywatnego lub innym ważnym interesem prywatnym pokrzywdzonego albo jego osób najbliższych. Sąd nie skieruje też danych do rejestru, jeśli uzna, że spowodowałoby to "niewspółmiernie surowe skutki dla skazanego".

- Uznaliśmy, że bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Dotychczas nie było w Polsce takiego narzędzia, które by mogło dać rodzicom możliwość sprawdzenia, czy okolica, w której się mieszka, jest dla dziecka bezpieczna - mówił w styczniu 2018 roku w Programie 1 Polskiego Radia ówczesny wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i wyjaśnił, na jakiej zasadzie Rejestr działa i jak z niego korzystać.

wos michal_1200.jpg
Wiceminister sprawiedliwości: uznaliśmy, że bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze

Różne rejestry, różne dostępy

Dostęp do części niejawnej mają organy państwowe - m.in.: sądy, prokuratorzy, policja, ABW, Służba Celna, CBA, organy administracji rządowej i samorządowej, a także pracodawcy - przed nawiązaniem stosunku pracy z osobami, które mają zajmować się dziećmi. Każdy Polak może sprawdzić, czy jego dane znajdują się w rejestrze.

W indeksie niejawnym znajdują się wszystkie szczegółowe dane o skazanych, w tym miejsce zameldowania i faktyczny adres pobytu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ekspert: przestępstwa pedofilskie to margines marginesu

Druga - powszechnie dostępna część rejestru - dotyczy danych tych skazanych, którzy popełnili czyn wobec nieletnich ze szczególnym okrucieństwem lub działali w recydywie. W tym przypadku nie są podawane szczegółowe dane, a jedynie nazwa miejscowości, w której skazany przebywa oraz jego fotografia.

"Każdy poszkodowany będzie mógł zgłosić przestępstwo"

Rejestr został rozszerzony w 2019 roku na mocy ustawy "o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 roku życia", podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę 20 września 2019 roku.

W rejestrze Komisji znajdują się informacje o osobach, w stosunku do których Komisja wydała postanowienie o wpisie do rejestru. Indeks jest jawny i dostępny dla każdego.

Jacek Sasin 1200.jpg
Jacek Sasin: komisja ds. pedofilii ma rozprawić się z tym problemem

- Poprzez komisję chcemy stworzyć miejsce, w którym każdy poszkodowany będzie mógł zgłosić przypadek przestępstwa pedofilskiego. Organ ten będzie ponadto posiłkował się prokuraturą i to ona będzie instytucją prowadzącą postępowania w tych sprawach - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Jacek Sasin. Wicepremier stwierdził również, że komisja nie będzie różnicować przestępców ze względu na zawód. - Zło jest zawsze złem, niezależnie od tego, kto się go dopuścił. Nie możemy traktować duchownych lepiej lub gorzej od innych - dodał.

Gdzie znaleźć rejestry?

Rejestry przestępców na tle seksualnym są dostępne na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2016 roku Komenda Główna Policji prowadzi także mapę przestępczości na tle seksualnym. Jest ona stale aktualizowana i dostępna na stronach KGP

PolskieRadio24.pl, gov.pl/web/sprawiedliwosc, kwp.policja.gov.pl, prezydent.pl/ mbl