Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Michał Szewczuk 22.04.2020

Drukowanie kart wyborczych. Rzecznik rządu informuje, co jest podstawą prawną

- Wiem, że opozycja próbuje kierować jakieś zarzuty w tym zakresie, ale zarzutem byłoby, gdybyśmy nie byli w stanie przeprowadzić tych wyborów bezpiecznie w sposób korespondencyjny - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.
Posłuchaj
  • Rzecznik rządu: podstawą prawną drukowania kart wyborczych jest specustawa dot. COVID-19 (IAR)
  • Piotr Müller: zarzutem byłoby, gdybyśmy nie byli w stanie przeprowadzić tych wyborów bezpiecznie (IAR)
Czytaj także

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że drukowanie kart do głosowania w wyborach prezydenckich odbywa się na podstawie specustawy dotyczącej zwalczania COVID-19. Jak zaznaczył, te przepisy pozwalają premierowi na wydawanie tego typu poleceń.

- Ten druk zawsze odbywa się przez różnego rodzaju instytucje, wcześniej w większości prywatne, teraz mówimy o tym, że wykonują je instytucje publiczne, czyli w sposób bezpieczny - wyjaśniał Piotr Müller.

CZYTAJ WIĘCEJ
soboń 1200.jpg
Artur Soboń: przygotowania do wyborów korespondencyjnych są rozpoczęte

Rzecznik rządu: premier skorzystał z przepisów

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której wchodzi w życie ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego, którą niestety w tej chwili przetrzymuje Senat (...), mija ten termin, ustawa jest przyjęta w obecnym kształcie, bo przecież jest większość parlamentarna, która ten kształt ustawy utrzyma. To byłoby kilka dni na przygotowanie tego (druku kart wyborczych - przyp. red.) - zauważył.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ustawa ws. wyborów utknęła w Senacie. "Liczyliśmy, że marszałek nie będzie stosował obstrukcji"

- Mając możliwość skorzystania z przepisów specustawy, pan premier Mateusz Morawiecki zdecydował się, aby zabezpieczyć możliwość przeprowadzenia wyborów w ten sposób - oświadczył Müller.

- Należy zadbać o to, aby proces wyborczy był przeprowadzony - zaznaczył. - Wiem, że opozycja próbuje kierować jakieś zarzuty w tym zakresie, ale zarzutem byłoby, gdybyśmy nie byli w stanie przeprowadzić tych wyborów bezpiecznie w sposób korespondencyjny - dodał rzecznik rządu.

Sasin: PWPW rozpoczyna druk kart wyborczych

Wicepremier Jacek Sasin powiedział w środę, że jest na 100 proc. przekonany, iż uda się 10 maja przeprowadzić wybory korespondencyjne. Zaznaczył, że przygotowania już się odbywają.

- Wybory prezydenckie rozpisane są na 10 maja, do tej daty się przygotowujemy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych już rozpoczęła druk kart wyborczych, dzieje się to na podstawie decyzji premiera wydanej na podstawie ustawy "antyCovidowej" - podkreślił w TVN24 Sasin.

CZYTAJ TAKŻE
ziobro free 1200.jpg
"To byłoby sprzeczne z konstytucją". Zbigniew Ziobro o nieprzeprowadzeniu wyborów w terminie

KO chce wnioskować do NIK

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli w środę, że złożą wniosek do NIK o zbadanie sprawy zlecenia przez premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina czynności wyborczych Poczcie Polskiej i PWPW bez podstawy prawnej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Tomasz Trela: nie będziemy paktować ws. terminu wyborów

Pod koniec marca Sejm uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, których celem było wsparcie służby zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelowanie jej negatywnych skutków dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom będącym na kwarantannie i ponad 60-letnim.

msze