Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Aneta Hołówek 13.05.2020

Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Zobacz, co się zmieni w sporcie od 18 maja

W związku z pandemią koronawirusa rywalizacja sportowa i rekreacja zostały zatrzymane. Powracanie do całkowitej normalności to wyzwanie, które podzielono na etapy. Wiadomo, ze piłkarska PKO Ekstraklasa wróci 29 maja, natomiast żużlowa PGE Ekstraliga - 12 czerwca.
Posłuchaj
  • Mateusz Morawiecki: boiska będą otwarte od 4 maja (IAR)
  • Premier: pierwszy mecz piłkarskiej Ekstraklasy możliwy pod koniec maja (IAR)
  • Minister sportu i turystyki Danuta Dmowska-Andrzejuk o powrocie sportowców (IAR)
  • Dmowska-Andrzejuk podkreśliła, że bardzo ważnym elementem powrotu sportu jest wznowienie pracy Centralnych Ośrodków Sportowych w Wałczu i Spale, gdzie zawodnicy będą mogli trenować (IAR)
Czytaj także
  • Od 4 maja rozpoczęło się luzowanie ograniczeń związanych z życiem sportowym kraju. Tego dnia nastąpiło udostępnienie boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni
  • Udostępniono stadiony sportowe, boiska szkolne, boiska piłkarskie, infrastrukturę zewnętrzną do uprawiania sportów motorowych czy lotniczych, a także strzelnice, tory gokartowe i stadniny koni
  • 13 maja zapowiedziano kolejne kroki powracania do normalności

Odmrażanie sportu - ETAPY:

Pierwszy etap od końca kwietnia. Polacy mogą uprawiać sport w lasach oraz parkach miejskich.

Drugi etap od 4 maja. Otwarto infrastrukturę sportową o charakterze otwartym - takie obiekty jak stadiony sportowe, boiska szkolne, boiska piłkarskie, infrastrukturę zewnętrzną do uprawiania sportów motorowych czy lotniczych, a także strzelnice, tory gokartowe i stadniny koni. Korzystać z niej może jednocześnie maksymalnie sześć osób. Uruchomiono także pierwsze Ośrodki Przygotowań Olimpijskich (Spała i Wałcz). Wznowione zostały także indywidualne treningi w sportach zawodowych.

Trzeci etap (od 18 maja):

W trzecim etapie zostaną przywrócone zajęcia sportowe w salach i halach. Będą umożliwione także treningi grupowe w sportach zawodowych. 

Otwarte zostaną także kolejne sportowe ośrodki dla olimpijczyków i zawodowców.

- Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów)

- Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów)

- W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).


Czwarty etap:

Zostanie ponownie uruchomiona działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej, a także działalność związana ze sportem, rozrywkowa i rekreacyjna polegająca na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów w tym klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness, klubów tenisa stołowego, squasha, badmintona, sportów walki, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych. Zostanie także umożliwiona organizacja imprez sportowych do 50 osób w przestrzeni otwartej.

Piąty etap: 

Ostatni, piąty etap, to najbardziej odległa przyszłość. Plan "odmrażania" sportu zakłada bowiem także organizację imprez masowych. W wydarzeniach z udziałem co najmniej 1000 osób obowiązywać mają całkiem nowe zasady sanitarne. To jest plan długoterminowy i nie nastąpi to szybko (co podkreśla rząd). Na razie nie przedstawiono konkretnych planów w kwestii wprowadzenia piątego etapu.

ah/kp/rbmk