Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Robert Bartosewicz 03.05.2020

Narodowe Święto 3 Maja. Prezydent wziął udział we mszy św. za ojczyznę

W warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela zakończyła się msza św. w intencji ojczyzny. Wzięli w niej udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki oraz inni przedstawiciele władz państwowych oraz wojska. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Posłuchaj
  • Kard. Kazimierz Nycz: z wdzięcznością myślimy o braciach i siostrach, którzy niosą pomoc chorym (IAR)
  • Kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w intencji ojczyzny (IAR)
Czytaj także

Msza św. była częścią obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja, które przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja, będącej pierwszą w Europie konstytucją.

W liturgii uczestniczyli: prezydent Andrzej Duda, władze państwowe, przedstawiciele wojska. Mszy przewodniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Z powodu ograniczeń liczby wiernych mogących być w kościele, udział wzięły tylko osoby z zaproszeniami. O godzinie 13 prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. Będzie ono transmitowane przez Polskie Radio.

"W tych dniach czegoś nam brakuje"

W homilii kard. Nycz podkreślił, że Chrystus jest dobrym Pasterzem. - Jednak w tych dniach, tygodniach i miesiącach czegoś nam brakuje - to jakieś niespełnienie, ograniczenie jest po ludzku usprawiedliwione, dlatego tym bardziej wołamy, aby nie zwątpić: "Pan mym Pasterzem, niczego mi nie braknie" – powiedział duchowny.

ue_1200.jpg
"Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie". Przesłanie ambasadora Polski przy UE do urzędników i dyplomatów

Przyznał, że cały świat, w tym także nasza ojczyzna przeżywa trudny, pełen udręki czas wywołany przez pandemię. - W tej nadzwyczajnej sytuacji najważniejsza jest troska o każdego człowieka, o jego zdrowie, o życie – podkreślił kard. Nycz. Wyraził jednocześnie wdzięczność wszystkim służbom i osobom indywidualnym, które niosą pomoc chorym i potrzebującym. - Dziękuję wszystkim, którzy ofiarnie służą, byśmy w atmosferze solidarności pokonywali to trudne doświadczenie – powiedział.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Ambasador USA: nasze relacje z Polską są silniejsze niż kiedykolwiek

Nawiązując do komunikatu Rady Stałej KEP, kard. Nycz powiedział, że "racją istnienia każdej władzy jest troska o dobro wspólne, które obejmuje całokształt takich warunków społecznego, w jakich ludzie mogą najpełniej, najszybciej, rozwijać i osiągać swoją własną doskonałość, a więc człowiek na pierwszym miejscu".

Kard. Nycz odniósł się także do zbliżających się wyborów. - Ze względu na słuszną autonomię porządku demokratycznego, Kościół nie ma mandatu, by uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy, terminu wyborów, tym bardziej, by opowiadać się za tym bądź innym rozwiązaniem. Ale jest misją Kościoła być sumieniem narodu i w takiej sytuacji jest zawsze pełne życzliwości przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na wszystkich uczestnikach życia społecznego i politycznego – powiedział metropolita warszawski.

Zachęta do dialogu

Zwrócił uwagę, że "biskupi w Polsce apelują do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne, zarówno do sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich".

Duda 1200.jpg
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Światowi przywódcy przekazali życzenia na ręce prezydenta

- Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich, które nie budziłyby wątpliwości prawnej i podejrzenia nie tylko naruszenia obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów - powiedział kard. Nycz.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Pierwsza w Europie, druga na świecie. Święto Konstytucji 3 maja

O godzinie 18 rozpocznie się internetowe seminarium o Konstytucji 3 maja, które organizuje Zamek Królewski w Warszawie. Spotkanie poprowadzi profesor Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Trójpodział władzy i tolerancja religijna

Uchwalona 229 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną. Ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi. Dokument regulował zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Wprowadzał trójpodział władzy na: ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą (król) i sądowniczą. Wprowadził tron dziedziczny, likwidując wolną elekcją. Zniósł zasadę liberum veto, ustanawiając głosowanie większościowe. Co 25 lat miał obradować Sejm nadzwyczajny i pracować nad poprawą konstytucji.

Konstytucja gwarantowała tolerancję religijną. Zgodnie z jego zapisami, utrzymano poddaństwo chłopów wobec szlachty, jednak zostali oni wzięci pod ochronę państwa. Przyjęcie włościan "pod opiekę prawa i rządu krajowego" gwarantowały umowy zawarte przez nich z właścicielami ziemi.

dn, bartos