Logo Polskiego Radia
PAP
Paweł Kurek 03.05.2020

"Ważne jest połączenie zdolności naukowych". Papież o szczepionce na koronawirusa

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o międzynarodową współpracę w celu rozwiązania kryzysu wokół pandemii koronawirusa i połączenie wysiłków naukowców, by wypracować szczepionkę i skuteczne leczenie. Apel wystosował po południowej modlitwie w Watykanie.

PAP abp Stanisław Gądecki 3 1200.jpg
"Uproś nam obiecanego Ducha Świętego". Abp Gądecki zawierzył Polskę Jezusowi i Matce Bożej

Zwracając się za pośrednictwem mediów do wiernych z biblioteki Pałacu Apostolskiego po odmówieniu modlitwy maryjnej Regina coeli papież powiedział: "Po raz kolejny pragnę wyrazić moją bliskość z chorymi na COVID-19 oraz tymi, którzy opiekują się wszystkimi cierpiącymi w każdy sposób z powodu pandemii".

- Pragnę jednocześnie wesprzeć międzynarodową współpracę podejmowaną poprzez różne inicjatywy, by odpowiedzieć odpowiednio i skutecznie na ciężki kryzys, jaki przeżywamy - dodał Franciszek.

Następnie oświadczył: "Ważne jest połączenie zdolności naukowych, w sposób przejrzysty i bezinteresowny, by wynaleźć szczepionki i leczenie oraz zagwarantować powszechny dostęp do niezbędnych technologii, które umożliwią każdej zakażonej osobie w każdej części świata otrzymanie koniecznej kuracji".

Miesiąc maryjny

Papież przypomniał, że maj jest miesiącem maryjnym, w którym wierni odwiedzają sanktuaria dedykowane Matce Bożej.

papież 1200 pap.jpg
Prezydent rozmawiał z papieżem. Będzie transport sprzętu do Watykanu

- W tym roku z powodu sytuacji sanitarnej udajemy się duchowo do takich miejsc wiary i oddania, by złożyć w sercu Świętej Dziewicy nasze troski, oczekiwania i plany na przyszłość - podkreślił.

Franciszek ogłosił również, że poparł propozycję tworzonego przez przywódców religijnych Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, by 14 maja ogłosić dniem modlitwy i postu oraz dzieł miłosierdzia dla wiernych wszystkich religii po to, by - jak dodał - "błagać Boga o pomoc dla ludzkości i przezwyciężenie pandemii koronawirusa". Zaznaczył, że "modlitwa ma wartość uniwersalną".

Po samotnym odmówieniu modlitwy, po raz kolejny od marca, papież stanął w oknie Pałacu Apostolskiego, wychodzącego na zamknięty od tygodni plac Świętego Piotra. Popatrzył na pusty plac i pobłogosławił.

pkur