Mateusz Brożyna 14.05.2020

Formuła 1. Oficjalnie: Carlos Sainz następcą Sebastiana Vettela w Ferrari

Potwierdziły się doniesienia mediów ws. przyszłości Carlosa Sainza. Hiszpan w sezonie 2021 będzie kierowcą Ferrari obok Monakijczyka Charlesa Leclerca.
  • Jak podkreśla Małgorzata Rdest - rywalizująca w W Series, wyścigach określanych mianem kobiecej Formuły 1 - to spora niespodzianka. (IAR)
  • Dla Rdest sam fakt roszad w drużynach F1, mimo braku rozpoczęcia sezonu jest dużym zaskoczeniem. (IAR)
  • Media obok Sainza wymieniają również m.in. Daniela Ricciardo (Renault) oraz Antonio Giovinazziego (Alfa Romeo)
  • Sainz byłby kolejnym Hiszpanem w Maranello po Fernando Alonso

>>> Kalendarz Formuły 1 w sezonie 2020

W czwartek Ferrari oficjalnie potwierdziło wcześniejsze medialne spekulacje. 25-letni Sainz Jr. podpisał dwuletni kontrakt. Nieco wcześniej McLaren ogłosił pozyskanie Ricciardo.

Hiszpan, syn dwukrotnego rajdowego mistrza świata Carlosa Sainza, będzie miał za zadanie zastąpić we włoskiej ekipie Vettela. We wtorek poinformowała ona, że czterokrotny mistrz świata opuści jej szeregi po wygaśnięciu obowiązującej do końca tego sezonu umowy. Zaznaczono, że decyzja została podjęta przez obie strony.

Sainz Jr. zbierał dobre opinie w ubiegłym roku. Po raz pierwszy w karierze stanął wówczas na podium w F1 i pomógł McLarenowi w zajęciu czwartego miejsca w klasyfikacji konstruktorów.

Formuła 1: Sebastian Vettel rozstaje się z Ferrari. Niemiec zakończy karierę?

- Chciałbym podkreślił zasługi Carlosa. Wykonał fantastyczną robotę w McLarenie, pomagając nam w realizacji naszego planu poprawy wydajności. To prawdziwy gracz zespołowy i życzymy mu wszystkiego, co najlepsze w przyszłości, która będzie poza naszym teamem - zaznaczył dyrektor wykonawczy McLarena Zak Brown.

Ricciardo poprzedniego roku nie zaliczy do udanych. Tylko w jednym wyścigu udało mu się zająć czwarte miejsce, a w klasyfikacji generalnej był dopiero dziewiąty. Pokazał się jednak z dobrej strony wcześniej jako kierowca Red Bulla. W barwach tego zespołu wygrał siedem wyścigów i regularnie stawał na podium.

We wtorek ekipa Ferrari poinformowała, że po tym sezonie opuści ją czterokrotny mistrz świata Sebastian Vettel. "Decyzja została podjęta przez obie strony i obie czują, że to najlepsze rozwiązanie" – napisano w komunikacie włoskiej ekipy.

Vettel na torach F1 był poza zasięgiem rywali w latach 2010-13. Wówczas był zawodnikiem zespołu Red Bull. Barw Ferrari broni od 2015 roku, ale kolejnego tytułu nie zdołał wywalczyć. Dwukrotnie - w sezonach 2017 i 2018 - w klasyfikacji generalnej zajmował drugie miejsce. W obu przypadkach lepszy był Brytyjczyk Lewis Hamilton.

Formuła 1: Daniel Ricciardo kierowcą McLarena w sezonie 2021

Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 rywalizacja w obecnym sezonie nie zdołała się nawet zacząć. Nie wiadomo jeszcze, do jakiej ekipy Vettel się przeniesie.

Drugim kierowcą Ferrari jest Charles Leclerc. Zaledwie 22-letni Monakijczyk w poprzednim sezonie wygrał dwa wyścigi i w klasyfikacji generalnej zgromadził więcej punktów od Vettela.