Logo Polskiego Radia
PAP
Bartłomiej Bitner 14.05.2020

"Mieszkańcy UE będą bezpieczni". Unijna komisarz podziękowała ministrowi zdrowia za ostrzeżenie ws. maseczek

Minister zdrowia Łukasz Szumowski otrzymał podziękowania od Stelli Kyriakides, unijnej komisarz ds. zdrowia, za ostrzeżenie ws. maseczek przekazanych Polsce przez Komisję Europejską. - Za to, że dzięki nam mieszkańcy UE będą mogli być bezpieczni - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

17 państw UE i Wielka Brytania otrzymali 1,5 mln maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem. Najwięcej - 616 tys. - zostało przydzielonych Polsce.

szumowski 1200.jpg
Łukasz Szumowski: maseczki, które przekazała UE nie spełniają norm. Jest odpowiedź KE

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w środę, że maseczki, które otrzymała Polska z transzy Unii Europejskiej, niestety nie mają certyfikatu CE. Zaznaczył, że wysłane zostały na badania. - Te maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm - ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3. W związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków w tej kategorii FFP - wyjaśnił.

Norma FFP2 nie jest spełniona

Janusz Cieszyński pytany o to na czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że Komisja Europejska wie, że Polska dysponuje badaniami z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, który jest jedynym w tej części Europy certyfikowanych laboratorium uprawnionym do wykonywania tego typu badań. - I tam jest jednoznacznie wskazane, że te maseczki nie spełniają normy FFP2. Tej normy, która jest wymagana zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia do tego, aby ten sprzęt był wykorzystywany przy pracy z pacjentami z potwierdzonym COVID-19 - zaznaczył wiceminister.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Minister zdrowia: apeluję o trzymanie się reguł sanitarnych, bardzo dużo zależy od nas

Według niego Komisja Europejska oferując nam ten asortyment, wskazywała, że jest to produkt, który spełnia standardy FFP2. - Co niezależne badania dowiodły, że jest tezą fałszywą - oświadczył Janusz Cieszyński.

- W związku z tym przekazaliśmy te informacje do Komisji Europejskiej i dzisiaj pani komisarz podziękowała ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu za to, że przekazał takie ostrzeżenie. Za to, że dzięki nam nie tylko polscy pacjenci i medycy, ale też mieszkańcy całej UE będą mogli być bezpieczni, ponieważ nie będą narażeni na korzystanie ze sprzętu, który nie spełnia wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia - poinformował wiceminister.

szpital mid-20513254 1200.jpg
Wyzdrowiało prawie 6,7 tys. osób. MZ: 265 nowych zakażeń koronawirusem, 8 zgonów

List z wynikami badań

Dopytywany, czy KE ws. tych maseczek została już powiadomiona, a także czy te badania zostały już zakończone, Janusz Cieszyński odparł, że minister zdrowia przekazał w środę wraz z listem do komisarz UE ds. zdrowia Stelli Kyriakides wyniki badań wykonanych w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy. - Ponadto warto wskazać, że w ramach tego unijnego mechanizmu wymiany informacji, którym dysponujemy, wszystkie tego typu wyniki zgłosimy jeszcze w tym tygodniu - dodał wiceminister zdrowia.

KE zapowiedziała w środę, że przeanalizuje informacje z Polski dotyczące 600 tys. maseczek, dostarczonych w ramach unijnego mechanizmu kryzysowego. Poprosiła też o dodatkowe informacje z Polski na temat przeprowadzonych testów. "Po otrzymaniu i sprawdzeniu wyników tych testów będziemy w stanie przedstawić dalsze uwagi" - zaznaczyły służby prasowe.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Nikt nikomu nic nie ułatwiał". Minister zdrowia odpowiada na artykuł "GW"

KE czeka obecnie na "testy zgodności, które zostaną przeprowadzone w celu sprawdzenia jakości produktów zakupionych za pośrednictwem ESI i zgodności standardów z KN95 GB2626-2006 (które są podobną kategorią maski FFP2)".

iii etap 663.jpg
Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Zobacz, co zmieni się od 18 maja
Jak postępować z maseczkami wielokrotnego użytku? fot. PAP/Maria Samczuk Jak postępować z maseczkami wielokrotnego użytku? fot. PAP/Maria Samczuk

bb