Logo Polskiego Radia
PAP
Rafał Kowalczyk 22.07.2010

Zaskakujący wyrok haskiego trybunału

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał ogłoszoną 2 lata temu niepodległość Kosowa za zgodną z prawem.
Kosowo na mapie EuropyKosowo na mapie Europyfot. Wikipedia

Uzasadniając opinię, że proklamowanie niepodległości Kosowa nie było nielegalne, Trybunał ocenił, że prawo międzynarodowe nie zawiera "zakazu ogłoszenia deklaracji niepodległości".

Decyzja Trybunału, choć nieobowiązująca, może stać się precedensem dla separatystycznych regionów na całym świecie - jak pisze agencja AP. Może też doprowadzić do uznania Kosowa przez dalsze kraje. Do tej pory niepodległość Kosowa uznało 69 państw, w tym 22 z 27 krajów UE. Przeprowadzona przez Serbię zakrojona na szeroką skalę kampania dyplomatyczna sprawiła, że część krajów postanowiła zaczekać z poparciem niezależnego Kosowa.

Kosowo jednostronnie ogłosiło swoją niepodległość 17 lutego 2008 jako Republika Kosowa.

Orzeczenie może wzmóc presję na wznowienie rozmów pomiędzy Belgradem a Prisztiną na temat przyszłego statusu Kosowa.

Na posiedzeniu Trybunału w grudniu ubiegłego roku minister spraw zagranicznych Kosowa Skender Hyseni powiedział, że wszczęcie rozmów byłoby "niewyobrażalne". Ostrzegł, że opinia Trybunału "może nawet zapoczątkować nowy konflikt w regionie".

Władze Serbii, które uważają Kosowo za prawną część terytorium Serbii i są w tej kwestii popierane przez część państw, stosują nazwę Prowincja Autonomiczna Kosowo i Metochia.

rk,PAP