Logo Polskiego Radia
PAP
Sabina Treffler 22.05.2020

Państwowa komisja ds. zwalczania pedofilii. Dowiedz się więcej o jej pracach

Na najbliższym posiedzeniu Senat zajmie się m.in. kompleksowym projektem zmian w swoim regulaminie, który umożliwi powołanie osoby wybranej przez Senat do komisji ds. zwalczania pedofilii - poinformowała wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon. 

Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest wstępnie na środę i czwartek (27-28 maja). Na tym posiedzeniu Izba ma się zająć m.in. ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Ponadto - jak poinformowała Godzwon - na posiedzeniu Senat zajmie się też projektem zmian w swoim regulaminie. Godzwon zaznaczyła, że dopiero po tej zmianie możliwe będzie rozpoczęcie procedury wyboru, w tym zgłoszenie i ocena kandydatów.

Prace komisji

EN Sylwester Latkowski 1200.jpg
Pedofilia w Zatoce Sztuki. Latkowski: to nie problem wyssany z palca

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Po emisji filmu "Nic się nie stało". Zbigniew Ziobro powoła specjalny zespół prokuratorów

Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. Za powołaniem komisji podczas głosowania w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji.

Członkowie komisji

ddua1200pap.jpg
Komisja ds. pedofilii. Znamy nazwisko eksperta, którego powołał prezydent

W projekcie umożliwiono procedurę wyboru przez Senat członka państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Zgodnie z przepisami, komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Ma się składać z siedmiu członków:

- trzech - powołanych przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów

- jednego - powołanego przez Senat większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów,

- po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

W ubiegłym tygodniu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał pierwszego członka tej komisji - dr. hab. Błażeja Kmieciaka. W czwartek prezydent Andrzej Duda do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii powołał Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej, a premier Mateusz Morawiecki Elżbietę Malicką.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Kim jest Elżbieta Malicka, ekspert powołany przez premiera w skład komisji ds. pedofilii

Problem pedofilii

_PAP Sylwester Latkowski 1200.jpg
"To nie był jeden klub, ale cała sieć". Sylwester Latkowski o pedofilii wśród celebrytów

W ub. sobotę miała miejsce premiera na kanale YouTube drugiego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich - opisującego przypadki pedofilii wśród księży - "Zabawa w chowanego". Z kolei w środę wieczorem w TVP wyemitowano film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało", w którym opisano kulisy przestępstw Krystiana W., ps. Krystek, działającego w Trójmieście. Mężczyzna był określany przez media mianem "łowcy nastolatek".

Premier zapowiedział powstanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii w maju ub.r. po premierze pierwszego filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

st