Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Paweł Bączek 02.06.2020

Premier: decyzje ministra zdrowia i szefa MSWiA uratowały Polskę przed kataklizmem

- Chcę podziękować ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu za trudne decyzje, odważne, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
  • Szef rządu wziął udział w konferencji prasowej razem z ministrem zdrowia oraz szefem MSWiA
  • - Pandemia koronawirusa to kryzys, jakiego nie widzieliśmy od dziesiątek lat - podkreślił premier
  • Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "trudne, odważne decyzje uratowały Polskę przed kataklizmem"
szoital1200pap.jpg
Blisko 11,8 tys. osób wyleczono z COVID-19, 107 nowych zakażeń, kolejnych 7 zgonów

Premier na konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że dla obecnego rządu godność i życie ludzkie są najwyższymi wartościami. - Wtedy (na początku pandemii - red.) byli też, niestety, tacy ludzie, którzy nie chcieli współpracować. To część prominentnych działaczy opozycji - mówił Mateusz Morawiecki.

Jaka dodał, opozycja zamiast dbać o spokój i pomagać, próbowała wówczas "rzucać piach w tryby". - My powiedzieliśmy temu stanowcze "nie". Jesteśmy jednością. Jesteśmy solidarni - podkreślał szef rządu.

Epidemia w czasie rządów opozycji?

- Czy ktoś wierzy w to, że w czasach opozycji ta organizacja byłaby lepsza? - pytał premier. - Przede wszystkim byłaby gigantyczna dziura budżetowa - taka była w ich czasach, w czasach PO, Koalicji Obywatelskiej, partii Rafała Trzaskowskiego, Borysa Budki - podkreślił szef rządu.

- Wtedy sytuacja budżetu była taka, że nie byłoby nawet stać państwa na taką obronę - zauważył premier.

1200_Czaputowicz_PAP.jpg
Szef MSZ: Polska z pandemii może wyjść mocniejsza

Jak dodał, "dzięki dyscyplinie, dzięki spójności narodu polskiego, naród przechodzi tę walkę zwycięsko". - Za tę zwycięską walkę, za tę trudną drogę chcielibyśmy podziękować, za dyscyplinę, za solidarność - mówił. Jak ocenił, kryzys spowodowany koronawirusem jest największym kryzysem, który spadł w ostatnich latach na świat.

Polska na czołowym miejscu

Premier przypominał, że m.in. we Włoszech wywożono ciężarówkami zmarłych i chowano ich w zbiorowe groby, nie nadążano z chowaniem zmarłych, miało miejsce odłączanie ludzi od respiratorów, ludzi starszych, którzy nie byli leczeni. - To wszystko w krajach Europy Zachodniej, to wszystko w Stanach Zjednoczonych - zaznaczył.

Szef rządu podkreślał, że "w analizach różnych instytutów Polska jest na czołowym miejscu jako ten kraj, który ratował człowieka, ratował przed śmiercią w samotności".

- Chcę podziękować ministrowi Szumowskiemu, panu ministrowi Kamińskiemu za tamte trudne decyzje, odważne, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej. Uratowały i spowodowały, że dzisiaj możemy walczyć już o tę normalność - mówił.

- Dzięki temu idziemy w lepszym kierunku, możemy iść lepszą drogą, bezpieczniejszą dla zdrowia, bezpieczniejszą dla ratowania miejsc pracy i dziękuję za to, dziękuję za to wszystkim rodakom, dziękuję wszystkim Polakom za tak wspaniałą postawę, za to, że byliśmy i jesteśmy razem - dodał Mateusz Morawiecki.

Premier: wartością ratowanie każdego ludzkiego życia

Premier mówił na konferencji prasowej, że pandemia koronawirusa to kryzys, jakiego "politycy, lekarze, służba zdrowia, ludzie nie widzieli od dziesiątek lat, który spowodował, że najbogatsze państwa świata miały ogromne problemy z ratowaniem ludzi".

Koronawirus Włochy PAP-1200.jpg
Dr Paweł Grzesiowski: koronawirus wciąż jest aktywny

- Wtedy w tamtym momencie trzeba było podejmować dramatyczne decyzje. Trzeba było je podejmować w imię najwyższych wartości, które są dla nas wyznacznikiem. Tą wartością jest ratowanie każdego ludzkiego życia - mówił Mateusz Morawiecki. - Wtedy staliśmy wobec wielkiego znaku zapytania i decyzje trzeba było podejmować błyskawicznie - dodał szef rządu.

Jak mówił, Polska jako jedno z pierwszych państw zamknęła granice i wprowadziła kontrole sanitarne, a kilka dni po zarejestrowaniu pierwszego przypadku koronawirusa wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń masowych, "które w Europie Zachodniej, w najbogatszych krajach świata doprowadziły do wielkich tragedii, do apokaliptycznych obrazów, do śmierci dziesiątek tysięcy ludzi, i to śmierci w samotności".

"To był czas, kiedy Polska potrzebowała jedności"

Premier zauważył, że zgonów z powodu koronawirusa było w krajach Europy Zachodniej średnio 15 razy więcej na milion mieszkańców niż w Polsce.

- To był czas, kiedy Polska potrzebowała jedności. Potrzebowaliśmy zjednoczenia, dlatego zapraszałem opozycję na spotkania, dlatego pan prezydent organizował spotkania w ramach RBN. Wyciągnęliśmy rękę do opozycji, chcieliśmy rozmawiać. To był czas, kiedy bardzo wiele osób było w ogromnej niepewności - powiedział szef rządu.

- Jeśli dziś mogę spokojnie spojrzeć w lustro, to przede wszystkim dlatego, że kiedy jeżdżę po kraju i spotykam się z ludźmi - pielęgniarkami, lekarzami, nauczycielami, rolnikami, ludźmi wszystkich zawodów, to oni też wiedzą i czują, że tamte decyzje podejmowane w dramatycznych okolicznościach były właściwe - powiedział.

Nowe przypadki

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem dalszych 107 osób, w sumie odnotowano dotąd 24 271 przypadków - podało Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejne siedem osób, łącznie - 1081.

MZ poinformowało, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (53), wielkopolskiego (33), opolskiego (10), zachodniopomorskiego (4), dolnośląskiego (2), podlaskiego (2), lubuskiego (2) i pomorskiego (1).

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Prof. Włodzimierz Gut: maseczki są koniecznością tam, gdzie z założenia wirus jest obecny

***

***

Wirus SARS-CoV-2 może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca (opr. Anna Zajkowska/PAP) Wirus SARS-CoV-2 może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca (opr. Anna Zajkowska/PAP)

pb