Logo Polskiego Radia
PAP
Klaudia Dadura 01.07.2020

Program "Dobry start". Ponad 123,5 tys. wniosków w ciągu kilkunastu godzin

- W ciągu zaledwie kilkunastu godzin Polacy złożyli w sumie ponad 123,5 tys. wniosków o świadczenie "Dobry start" - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Do tej pory przyznano już ponad 11 tys. świadczeń.

Nabór wniosków w ramach tegorocznej, trzeciej już edycji programu "Dobry start" ruszył pełną parą. Wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczącego się dziecka można składać od dzisiaj drogą elektroniczną.

samochód rodzina shutterstock 1200x660.jpg
Senat pracuje nad bonem turystycznym. Paweł Mucha: czekają zarówno rodziny, jak i branża

- Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia oraz za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To naprawdę prosta, szybka i najbezpieczniejsza dzisiaj opcja - przypomina minister Maląg.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że w ciągu zaledwie kilkunastu godzin Polacy złożyli w sumie ponad 123,5 tys. wniosków o świadczenie "Dobry start".

"Im wcześniej złożony zostanie wniosek, tym szybciej pieniądze trafią na konto"

- 95,6 tys. rodziców lub opiekunów skorzystało przy tym z bankowości elektronicznej, przeszło 22,8 tys. z portalu Empatia, a około 5,1 tys. z platformy ZUS. To pokazuje, że wsparcie to jest potrzebne i oczekiwane. To realna pomoc dla rodzin. Zachęcam do wnioskowania jak najszybciej – im wcześniej złożony zostanie wniosek, tym szybciej pieniądze trafią na konto. Do tej pory przyznano już ponad 11 tys. świadczeń - powiedziała.

Czytaj również:

Minister Maląg przypomniała, że złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Szczegóły świadczenia

Świadczenie "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. Program nie obejmuje również studentów.

kad