Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 07.07.2020

Kolejne odkrycie IPN w więzieniu przy Rakowieckiej. Odkopano ludzkie szczątki

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli we wtorek ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Ciało zostało pogrzebane bez trumny. Przy szczątkach znaleziono m.in. fragmenty materiału i drut wokół bioder - podali eksperci.

O odkryciu poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które także umieściło w mediach społecznościowych komunikat i fotografie w tej sprawie.

Czytaj więcej
292-ipn1200.jpg
Szczątki "Roja" mogą być na terenie komendy w Pułtusku. Trwają poszukiwania IPN

"Dziś, na terenie dawnego więzienia mokotowskiego w Warszawie (ul. Rakowiecka 37) zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł szczątki jednej osoby pogrzebane na terenie pod dawnymi »spacerniakami«. Ciało zostało pogrzebane bez trumny, a jego układ wskazuje, iż zostało wrzucone do zbyt małej jamy grobowej. Przy szczątkach znaleziono m.in. fragmenty materiału i drut wokół bioder" - podało Biuro, dodając, że obecne poszukiwania potrwają do przyszłego tygodnia.

Wcześniejsze prace

Obecne prace IPN na warszawskim Mokotowie to kolejny etap działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zmierzających do tego, by odnaleźć tam wszystkie szczątki ofiar zbrodni zarówno niemieckich (m.in. z okresu Powstania Warszawskiego), jak i komunistycznych.

Posłuchaj
00:26 10510944_1.mp3 IPN odnalazł szczątki na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie (IAR)

W poprzednich latach przebadano już znaczną część terenu dawnego więzienia i również odnajdywano ludzkie szczątki. Badano np. teren dawnego szpitala więziennego, na którym ujawniono kilkanaście jam grobowych, a także teren przylegający do byłego pawilonu śledczego MBP, tzw. Pałacu Cudów. W pawilonie tym, wybudowanym w latach 1949-50, funkcjonariusze UB dokonywali brutalnych przesłuchań, po których więźniowie w "cudowny" sposób przyznawali się do stawianych im zarzutów.

Pierwsze prace archeologiczno-ekshumacyjne Instytutu przy ul. Rakowieckiej odbyły się w lipcu 2016 r. Wszystkie wydobywane szczątki są poddawane oględzinom, a następnie badaniom genetycznym w celu ustalenia ich tożsamości.

Czytaj także:

Poszukiwania szczątków bohaterów

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie dawnego więzienia na Mokotowie mogą przyczynić się do odnalezienia szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego - oficera ZWZ-AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz i autora raportów o Holokauście, także powstańca warszawskiego. Ponad 72 lata temu - 25 maja 1948 r. - z wyroku komunistycznych władz zastrzelono go w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, a miejsce jego pochówku nigdy nie zostało ujawnione.

Czytaj więcej
ipn rakowiecka poszukiwania twitter 1200.jpg
Poszukiwania szczątków ofiar. IPN rozpoczyna prace na terenie byłego niemieckiego obozu

Wśród bohaterów polskiej historii, których na terenie więzienia mokotowskiego zamordowała komunistyczna bezpieka, byli poza Witoldem Pileckim m.in. gen. August Emil Fieldorf "Nil", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora".

Po pokazowym procesie 1 marca 1951 r. zostało tam rozstrzelanych również siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim ps. Pług. Specjalistom Instytutu udało się odnaleźć szczątki m.in. Szendzielarza i Dekutowskiego. Szczątki pozostałych wciąż są poszukiwane.

jp