Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 13.08.2010

Ta bitwa zdecydowała o losach świata

W piątek mija 90. rocznica rozpoczęcia Bitwy Warszawskiej.
Sztandary zdobyte na Bolszewikach w bitwie warszawskiejSztandary zdobyte na Bolszewikach w bitwie warszawskiejźr.wikipedia

W piątek mija 90. rocznica rozpoczęcia Bitwy Warszawskiej, w której Polacy 15 sierpnia 1920 roku odnieśli zwycięstwo nad Armią Czerwoną.

Wygrana polskich żołnierzy na blisko 20 lat zapewniła naszemu krajowi niepodległość i równocześnie uchroniła Europę od ataku bolszewików.

Bitwa Warszawska jest zaliczana do 18. wielkich bitew, które zdecydowały o losach świata. W przeszłości była też nazywana "cudem nad Wisłą", ze względu na spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi siłami sowietów.

Dzięki odwadze, poświęceniu i znakomitej taktyce, polskim wojskom udało się zatrzymać armię sowiecką pod Warszawą. Po stronie polskiej zginęło 4 i pół tysiąca żołnierzy, 22 tysiące zostało rannych, a 10 tysięcy uznano za zaginionych. Szkody wyrządzone sowietom nie są znane.

Przyjmuje się, że 25 tysięcy poległo lub było ciężko rannych, 60 tysięcy trafiło do polskiej niewoli, zaś 45 tysięcy zostało internowanych przez Niemców. Bitwa Warszawska była jednym z ważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki.

Wojna ta toczyła się lutego od 1919 roku, została zakończona zawieszeniem broni w październiku 1920 roku, ostatecznie zaś - podpisaniem traktatu w Rydze, 18 marca 1921 roku.

"Bitwa Warszawska cofnęła wskazówki bolszewickiego zegara"

Bitwa Warszawska trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Przełom w walkach, a tym samym - w wojnie polsko-bolszewickiej, nastąpił 15 sierpnia 1920 roku, gdy armia polska pokonała wojska generała Michaiła Tuchaczewskiego atakujące stolicę.

Kluczową rolę w bitwie spełnił manewr polskich wojsk oskrzydlający Armię Czerwoną, przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Polacy równocześnie wyprowadzali kontrofensywę znad Wieprza, zaplanowaną nie tylko na skrzydła rosyjskiego Frontu Zachodniego, ale także na jego tyły.

W tym czasie część naszych wojsk walczyła z głównymi siłami bolszewickimi na przedpolach Warszawy. 19 sierpnia armia Tuchaczewskiego została zmuszona do odwrotu nad Niemen. Do 25 sierpnia jednostki wojska polskiego wyzwoliły wiele miejscowości, między innymi Brześć Litewski, Białystok, Łomżę i Ostrołękę, docierając do granicy z Prusami Wschodnim i odcinając drogę odwrotu siłom bolszewickim.

Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce, lord Edgar Vincent D'Abernon nazwał Bitwę Warszawską "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata". Z kolei brytyjski historyk John Fuller w książce "Bitwa pod Warszawą 1920" pisał: "Osłaniając centralną Europę od zarazy marksistowskiej, Bitwa Warszawska cofnęła wskazówki bolszewickiego zegara (...), zatamowała potencjalny wybuch niezadowolenia społecznego na Zachodzie, niwecząc prawie eksperyment bolszewików".

kh